Βιταμίνη Ε, ferti-vit

Συζήτηση με θέμα Βιταμίνη Ε, ferti-vit, που ξεκίνησε από ALEX, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 11 Απρ 2007.

1. ALEX

ALEX PB New Member

kalispera kai xronia polla se olous.se ena zeugari pou to etoimazo tora exo pare apo ena pet gia bitamini Ε ths orlux to ferti-vit tha ithela na mpu pitai an mporo na to doso kai sto thiliko????????????????sas euxaristo

2. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Το συγκεκριμένο σκεύασμα το χρησιμοποιώ τα τελευταία 2 χρόνια με αξιόλογα
    αποτελέσματα.Φυσικά χορηγείται και στους δύο γεννήτορες.

3. ALEX

ALEX PB New Member

se euxaristi polu ,na se rotiso kai kati teleuteo mexri pote mporo na to dino mou ipane maxri na kanei to 1 augo!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η πρώτη ερώτησή σου έχει ήδη απαντηθεί από τον Ανδρέα. Εγώ απλώς παραθέτω αυτό ως απάντηση στη δεύτερη ερώτησή σου.

5. ALEX

ALEX PB New Member

pragmatika sas euxaristo poli,itan katatopistikotato.

6. georgekouk

georgekouk PB New Member

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και από εμένα.
    Σταύρο μετά την ανάγνωση των πιό πάνω έχω να κάνω μία πρόταση.
    Δεν θα ήταν σωστό να υπάρχει μία ξεχωριστή κατηγορία, εμπλουτισμένη με υποκατηγορίες, στην ενότητα Διατροφή για παράδειγμα, όπου να αναφέρονται όλες οι τροφές, οι βιταμίνες, τα διάφορα συμπληρώματα και τα φάρμακα; (Εκτός και άν υπάρχει και δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, γιατί γράφω απευθείας μετά την ανάγνωση).
    Πάντα σε σχέση με το είδος των πτηνών.
    Έχει παρατηρηθεί από πολλούς χρήστες η θέση ότι ίσως γίνεται έμμεση διαφήμιση και δεν πρέπει.
    Εγώ σε αυτό διαφωνώ. Ναί γίνεται έμμεση διαφήμιση, αλλά, και το αλλά αυτό είναι πολύ μεγάλο, δυστυχώς ή ευτυχώς, ανάλογα με τις γνώσεις του καθενός, πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας, την ωφελημότητα του κάθε ενός προϊόντος που δίνουμε στα πουλιά μας, κατά πρώτον, τον τρόπο χρήσης κατά δεύτερον - δεν γνωρίζουν πολλοί φίλοι κάποια ξένη γλώσσα, για να διαβάσουν τις οδηγείες - και εν κατακλείδι, την δημιουργία ενός λίγο-πολύ, κοινού μπούσουλα εκτροφής.
    Αυτό άλλωστε δεν είναι και το ζητούμενο και ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμμένου site, αλλά καί τόσων άλλων, στο χώρο της "πουλοφιλίας";
    Επίσης τι σημασία έχει αν θα το βρώ σε ένα μεγάλο pet shop, ή το αγοράσω από κάποια ιστοσελίδα του χώρου, ή από κάποιο κτηνίατρο. Λεφτά θα δώσω σε όλες των περιπτώσεων, για το καλό της εκτροφής μου και για καλύτερα αποτελέσματα.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και την καταθέτω.

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Απάντηση: bitamini e

Φίλε Γιώργο αυτό που ζητάς θα το βρεις στην κατηγορία Φάρμακα - Συμπληρώματα, η οποία έχει δημιουργηθεί από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Οι λόγοι που με οδήγησαν στην δημιουργία της είναι κάποιοι από αυτούς που αναφέρεις, καθώς επίσης και ένα φαινόμενο που παρατηρούσα ανά διαστήματα. Κάποιους ένθερμους δηλαδή ισχυρισμούς περί τραγικών πραγμάτων όπως για παράδειγμα: Εγώ χορηγώ την τάδε αντιβίωση σε μυκητιάσεις με καταπληκτικά αποτελέσματα! Πώς θα μπορούσε να μην έχει αποτέλεσμα άλλωστε αφού τη συγκεκριμένη αντιβίωση μου τη σύστησε ο τάδε μεγαλοεκτοφέας.

Μέσα στις επιλογές που είχα λοιπόν, μεταξύ των οποίων το να βάζω τα γέλια η και τα κλάματα κάθε φορά που ακούω τέτοιες φαιδρότητες, ήταν να φτιάξω αυτή την κατηγορία μήπως βοηθήσει κάποια άτομα να κάνουν και μια δεύτερη σκέψη σε προτάσεις «μεγαλοεκτοφέων».

Πριν από μερικές ημέρες, μου ζήτησε κάποιος φίλος αν μπορώ να φτιάξω αυτό για να μπορεί να χρησιμοποιεί τα συγκεκριμένα προϊόντα με το σωστό τρόπο. Ο λόγος που μου το ζήτησε είναι επειδή δεν γνωρίζει την αγγλική γλώσσα στην οποία διατίθεται ο συγκεκριμένος κατάλογος. Θα έπρεπε λοιπόν, είτε να φανώ υπερόπτης επειδή απλά γνωρίζω αγγλικά και να το αρνηθώ, είτε να αναλάβω το ρίσκο να θεωρηθώ διαφημιστής και να το κάνω. Η απόφαση που πήρα είναι προφανής όπως προφανής είναι για μένα και ο λόγος της δημοσίευσής του συγκεκριμένου καταλόγου επειδή προφανώς ο συγκεκριμένος φίλος δεν είναι ο μόνος ανάμεσά μας που δεν γνωρίζει αγγλικά.
    Αντιλαμβανόμενος την αγαθή σου πρόθεση αλλά και τη διάθεση με την οποία έκανες αυτήν την πρόταση Γιώργο, θα ήθελα να σου πω ότι η ενασχόλησή μου με τη σχέση «πτηνά συντροφιάς - ίντερνετ» μου έχει προσφέρει πάρα πολλά πράγματα, μεταξύ των οποίων και κάποιες εντελώς διαφορετικής πρόθεσης από τη δική σου απόψεις, με τις οποίες έμαθα ευτυχώς από νωρίς να μην ασχολούμαι και να τις τακτοποιώ πάντα σε συγκεκριμένο σημείο.

Να είσαι σίγουρος πώς τα άτομα που έχουν αυτή την άποψη έχουν διαβάσει αυτό το οποίο δημοσιεύθηκε αμέσως μετά τη δημιουργία της κατηγορίας που αναφερόμαστε και πολύ πριν την εγγραφή σου στο PetBirds και τη χαρά, τουλάχιστον την προσωπική μου, από την απόφασή σου να γίνεις μέλος της παρέα μας.

Ομολογώ ότι η ιδέα μου να ολοκληρώσω αυτήν την εργασία συμπεριλαμβάνοντας κάθε είδος που κυκλοφορεί από όλες τις εταιρείες που υπάρχουν μοιάζει με την προσπάθεια κάποιου να αδειάσει τη θάλασσα με το κουτάλι γι' αυτό και ζήτησα βοήθεια. Δηλαδή προτάσεις από όλους για να μπορώ να δουλεύω σιγά σιγά με συγκεκριμένα πράγματα.

Έχεις προσέξει πόσοι απάντησαν στο μήνυμα;
    Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω για ακόμη μια φορά (όχι σε εσένα προσωπικά Γιώργο) με κίνδυνο να γίνω βαρετός ότι, ούτε το PetBirds ούτε εγώ προσωπικά έχω λάβει έστω και 1€ από οποιονδήποτε για πώληση πουλιού ή προϊόντων σχετικών με αυτά ή παροχή οποιεσδήποτε σχετικής υπηρεσίας. Αντιθέτως μάλιστα, έχω πληρώσει αρκετά λεφτά για την αγορά ημιθανών πουλιών και πληρώνω μέχρι και το τελευταίο ευρωλεπτό της αξίας όλων των σχετικών προϊόντων που αγοράζω. Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω όποιον έχει πληροφορίες σχετικά με την άμεση ή έμμεση σχέση μου με διαφημίσεις και άλλες κακοήθειες, να τις καταθέσει προκειμένου να έχουν κάποια σοβαρότητα οι απόψεις του.
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο που το έκανες γιατί μου έδωσες τη δυνατότητα να τοποθετηθώ σε ένα θέμα που δεν είχα αντιληφθεί ότι είναι δυνατόν να υπάρχει, δεδομένου του σκοπού και της πρόθεσής που με οδήγησαν στη δημιουργία της συγκεκριμένης κατηγορίας.

8. ALEX

ALEX PB New Member

ego prosopika xoris na makrigoro tha ithela na euxaristiso ton stauro gia tin prospathia auti pou kanei kai na po oti kai ego me ta agglika den ta pao kai poli kala opos kai polis kosmos kai auto itan to opoi me ekane na matho gia to siggekrimeno skebasma, tora oso gia diafimish den thooro oti einai auto to opoio ginetai.............na stai oloi kala filika alexandros

9. Isidoros

Isidoros PB New Member

Πάνω στο θέμα διαφήμισης θα ήθελα και εγώ να πω δύο λόγια.Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τα ωδικά πτηνά πρίν κάποια χρόνια,στο νησί μου την Χίο υπήρχαν μόνο δύο pet shop και αυτά της κακιάς ώρας.Τρέχαμε τότε όλοι να βρούμε γιατί οι καρδερίνες μας καρίνιαζαν γιατί τα καναρίνια φούσκωναν και γενικά χάναμε πουλιά χωρίς να ξέρουμε τον λόγο.Είμαι ένας λάτρης των ωδικών πτηνών όχι μόνο επειδή κελαιδούν αλλά επειδή ασχολούμενος με αυτά ηρεμό ξεφέυγω από την καθημερινότητα.Για να το έχω όμως αυτό,θέλω τα πουλιά μου να είναι πάνω απ όλα υγιή.Επομένως δεν με πειράζει καθόλου να ακούγονται ονόματα εταιρειών και φαρμάκων.Πιστεύω ότι όλοι νοιαζόμαστε για την ποιότητα ζωής των πουλιών που έχουμε στην κατοχή μας.Η γνώμη μου είναι ότι η ενότητα φάρμακα συμπληρώματα πρέπει να εμπλουτίζεται απ όλους μας σε συχνή βάση.Οποιοδήποτε φάρμακο βοηθάει κάποιον από εμάς μας βοηθάει όλους.Τώρα αν ακούγονται ονόματα εταιρειών και φαρμάκων δείτε το και από την χιουμοριστική πλευρά.Τα βρίσκουμε ευκολότερα.Παιδιά και έσυ Σταύρο συνεχίστε την υπέροχη δουλειά.Είπαμε πάνω απ όλα μετράει η αγάπη μας για τους πτερωτούς μας φίλους.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

...γιατί όχι; διαφήμηση και δυσφήμηση,αναλόγως.
    Να μη ξεχνάμε δε, οτι είναι και ο μοναδικός τρόπος πίεσης του
    καταναλωτή,η προτίμησή του σε ΣΩΣΤΑ προιόντα.
    --Το μήνυμα πηγαίνει ΠΑΝΤΑ στις ανταγωνιστικές εταιρείες
    και εμεις (σαν καταναλωτές) θέλουμε καί ελπίζουμε στην άμυλλα τους
    που θα φέρει -καλό προιόν στην σωστή τιμή-.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...