Βιταμίνες συμπληρώματα

Συζήτηση με θέμα Βιταμίνες συμπληρώματα, που ξεκίνησε από Αλεξία, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 13 Οκτ 2007.

1. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Εγώ το τελευταίο διάστημα λόγω της πτερόροια και λόγω έλειψεις κελαηδίσματος
    του έχω πάρει και του βάζω στο νερό του ενα ενισχυτικό σε σταγόνες το λένε
    AIDONINE 6 σταγόνες. Και εκτός από αυτό του έχω αγοράσει και μια συσκευασμένη
    τροφή της DONALD SONG FOOD FOR MOULTING, γράφει οτι είναι δυναμωτικό για την πτερόροια και το κελαήδισμα και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα προιόντα,
    και αν όντως μπορούν να το βοηθήσουν η οχι.
    Ευχαριστώ πολύ.
    :) Αλεξία

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Γεια σου Αλεξία,
    Την AIDONINE (της TAFARM) την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ. Ένα τονωτικό βιταμινούχο είναι. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος και τη χορηγώ πέρα από την περίοδο της πτερόροιας και την αναπαραγωγηκή περίοδο. Για το άλλο που λες δεν μπορώ να σε βοηθήσω δε το γνωρίζω.

3. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Γειά σου Stefane σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, θα ήθελα να ρωτήσω και
    κάτι άλλο. Το χρησιμοποίησα μια βδομάδα έκανα διακοπή μια βδομάδα όπως λέει
    τώρα είμαι στην δεύτερη εβδομάδα και έχω άλλη μια ακόμα. Μετά μπορώ να το ξαναχρησιμοποιήσω ξανά με τόν ίδιο πάλι τρόπο? και για πόσο καιρό μπορώ?

4. stefanos2007

Εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ για 6-7 μέρες το μήνα από το Μάρτιο που ξεκινά η αναπαραγωγική περίοδο μέχρι τον Ιούνιο και μέτα στην πτερόροια. Άλλα και κάθε μήνα να το δίνεις στα πουλία δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί ένα τονοτικό βιταμινούχο είναι δεν είναι αντιβίωση ή οτιδήποτε άλλο που θα έκανε κακό στα πουλία.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Επιτρέψτε μου μια γνώμη.
    -Με ευκαιρία την σηζήτηση που γίνεται εδώ,θα ήθελα να επισημάνω οτι
    είναι εξ' ίσου απαραίτητο με την παροχή μεταλικών στοιχείων,βιταμινών,
    φρούτων και δυναμοτικών τροφών η διευκόλυνση του μεταβολισμού μέσω της κίνησης,του καθαρού αέρα κ.λ.π.Ενα ευρύχωρο κλουβί είναι ίσως πολύ πιο απαραίτητο απο όλα τα σκευάσματα των εταιρειών.Ο καθαρός αέρας ο ήλιος ειναι το ίδιο απαραίτητα με την καλή διατροφή.Αν το πουλί ζει συνεχώς μέσα, χωρίς καθαρό αέρα , ήλιο ,μεγάλο για πέταγμα κλουβί,δέν θα έχει μια καλή περίοδο πτερόρροιας ,θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένο και σείς θα του δίνεται ότι καλήτερο κυκλοφορεί σε λυχουδιές και βιταμίνες ,μα μάταια θα περιμένετε να τραγουδήσει όπως πρίν.
    -Βρήτε ένα απάνεμο μέρος στο μπαλκόνι σας με ήλιο και σκιά ,δώστε του εναν "αξιοπρεπή" χώρο να κινήται , μια καλή ποιότητα τροφής, το μπανάκι του αρκετά συχνά ,το φρούτο του .Πράγματα που δεν χρειάζεται να επισκέπτεσθε το pet-shop
    για να τα προσφέρεται, και η φροντίδα σας αυτή θα ανταμοιφθεί γρήγορα.

6. stefanos2007

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν το ανέφερα γιατί απλά τα θεωρώ αυτονόητα αυτά που είπες, αν και καλό είναι να τα λέμε καμια φορά

7. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Μάκη καλησπέρα. Εκτός απο τα σκευάσματα του εμπορίου του δίνω το μηλαράκι του
    το χορταράκι του καρότο το αυγό του (βρασμένο σπιτικό) μαρουλάκι και ότι άλλο
    χρειάζεται, κάθε μέρα το βγάζω στο μπαλκόνι αλλά μετά το μεσημέρι το μαζεύω μέσα γιατ'ι απο την μπροστινή μεριά που το βγάζω το χτυπάει ο ήλιος. Το βράδυ το κοιμίζω μέσα, οσο για το κλουβι δεν ξέρω αν όντως είναι όπως θα πρέπει να είναι, πάντως και σε εμένα δεν μου αρέσουν τα μικρά κλουβιά, και φυσικά συμφωνώ μαζί σας. Και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για όλα αυτά που σας είπα.

8. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Και φυσικά καθαρό νερό πάντα και κάθε μέρα, όσο για το μπάνιο του δεν ξέρω αν πρέπει να του βάζω μπανιερό και τον χειμώνα και κάθε πότε?

Φυσικά του αλλάζω το χαρτί του 2 φορές την εβδομάδα του μιλάω και του σφυρίζω
    σχεδον κάθε μέρα του βάζω να ακούει φωνές απο το internet, αυτά.Περιμένω απόψεις.

9. mgerom

-Αυτά που κάνεις τα βρήσκω υπερ αρκετά.Ασε την φύση να κάνει τα υπόλοιπα.
    Θα κελαηδήσει μην ανησυχής και μάλλον χωρίς την ανάγκη των "σκευασμάτων".

10. dkard

dkard PB New Member

Δηλαδή πόσο ευρύχωρο πρέπει να είναι ένα κλουβί. Του δικού μου είανι 30 επι 25 εκατοστά γτην βάση του και αρκετά ψηλό. Υπάρχουν κάποιο κανόνες για το μέγεθος.

11. mgerom

-Το πλάτος του κλουβιου(η πρόσωψη)είναι εκείνο που ενδιαφέρει περισότερο.
    Ενα κλουβάκι με πρόσωψη 40-50 εκ.είναι πολύ καλό.Το βάθος 30 εκ. και το
    ύψος30- 40 εκ. ειναι κατά την γνώμη μου μια πολύ καλή επιλογή.Οι διάφορες
    καμπύλες ,γωνιακές οροφές και διάφορες άλλες .περικοκλάδες είναι άχρηστες
    και όχι ευχάριστες για τα πουλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...