Βιταμίνες, κόκκινες, κίτρινες, πολύχρωμες

Συζήτηση με θέμα Βιταμίνες, κόκκινες, κίτρινες, πολύχρωμες, που ξεκίνησε από kazanas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2009.

1. kazanas

kazanas PB New Member

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατι ειναι ακατάλληλες αυτές οι βιταμίνες???
    Αυτα τα χρονια που εχω καναρινια τις θεωρουσα πολυ σημαντικες μετα απο την σποροτροφη..
    τι να κανω?? να την κόψω??εγω τους δινω την πολύχρωμη...3.50ε το κιλο
    ευχαριστω εκ των προτερων..

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

https://petbirds.gr/threads/Κοκκινη-βιταμινη-για-να-ενισχυθει-το-χρωμα-του-καναρινιου.5511/ Ρίξε μια ματιά σε αυτό

3. kazanas

kazanas PB New Member

το διαβασα και καταλαβα οτι ειναι αχρηστες σε διατροφικη αξια...τα καναρινια τρωνε σαν τρελα κια μαλιστα εχω ενα ζευγαρι με νεοσσους που δινω αυτη την βιταμινη..τι να κανω???δηλαδη μονο σπορια θα τους δινω{οχι στο ζευγαρι}βοηθηστε παρακαλω..

δηλαδη τωρα εχω μπλοκαρει 4 χρονια που εχω πουλια παντα ηταν η δευτερη τροφη τους..

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

5. PRO

PRO PB New Member

Αυτου του ειδους οι βιταμινες δεν ειναι τιποτα αλλο παρα κακης ποιοτητας μπισκοτο που εχει ζαχαρη με πολυ κακης ποιοτητα χρωστικες...
    Το οτι την τρωνε δεν σημαινει οτι δεν ειναι βλαβερη και θα σου αναφερω ενα παραδειγμα για να το καταλαβεις καλυτερα: σε πολλους αρεσουν οι χρωματιστες καραμελες αλλα αν τις καταναλωνεις εντατικα μπορεις να προκαλεσουν απο μια απλη τερηδονα εως και καρκινο λογω των βλαβερων χρωστικων που περιεχουν...
    Συμπερασμα:Αντι αυτων των δηθεν βιταμινων πρεπει να δινεις αυγουλακι η συσκευασμενες αυγοτροφες εμποριου οι οποιες διαθετουν εκτος απο βιταμινες και αλλα ιχνοστοιχεια.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γενικά στα καναρίνια σου μπορείς εκτός απο τους συσκευασμένους σπόρους, να δίνεις εναλλακτικά συσκευασμένη αυγοτροφή ή αυγό σε περιορισμένη ποσότητα ειδικα αν δεν τα έχεις σε αναπαραγωγική φάση, να δίνεις ποικιλία φρούτων όπως μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι και άλλα φρούτα εποχής, όπως πεπόνι, βερυκοκο , ροδάκινο, και λιγοτερο άλλα φρούτα γλυκά φρούτα οπως μπανάνα, σύκο κτλ. Φυσικά μπορείς να δίνεις και λαχανικά μερα παρά μέρα και εναλλακτικά με το φρούτο όπως τριμένο καρότο, μπρόκολο, μαρούλι, πιπεριά πράσινη ή κοκκινη, ρόκα, αντίδι, λάχανο... Ολα πλυμένα καλά και στεγνωμένα .Τι καλυτερο από την φυσική διατροφή!

Στο ζευγάρι με τα μωρά μπορείς εκτός απο σπόρους να δίνεις καθημερινά μισό σφιχτοβρασμένο αυγό ή αυγοτροφή ειδική για νεοσσούς, για να ταίζουν τα μωρά τους , καθώς και λίγο μήλο.
    Κανε εναν κόπο και διαβασε με προσοχή το Θέμαπου σου πρότεινε ο Γρηγόρης και θα βρείς πολλες σημαντικές πληροφορίες!

7. sainer

sainer PB New Member

εγω ενα παραδειγμα που θα χρησιμοποιουσα για αυτες τις ''βιταμινες'' ειναι...να φανταστουμε τη επιπτωσεις θα ειχε σε εμας αν τρωγαμε καθε μερα απο fast food.το ιδιο κακο νομιζω κανουν και αυτες οι ''βιταμινες''.

8. pougas

pougas PB New Member

Εντελώς άχρηστες σε θρεπτικά συστατικά, απλά μπισκοτάκι με ζάχαρη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...