Βιντεακι με ενα υπεροχο πουλι που μιλαει

Συζήτηση με θέμα Βιντεακι με ενα υπεροχο πουλι που μιλαει, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 23 Νοε 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Κοιταξτε αυτο το βιντεακι και δειτε ενα υπεροχο πουλι που μιλαει. Βεβαια δεν γνωριζω τι ειναι,μηπως ξερεις κανενας!?;)

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μορφολογικα νομιζω πως μιαζει με θηλυκο μαυροκοτσυφα...αλλα δεν νομιζω να μιλαει αυτο το ειδος οποτε κατι αλλο ειναι που θα μας το πουν τα μελοι που ξερουν...

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Ψαρονι ειναι Ιωαννα. Ειναι ενα απο τα πολλα πουλια με μεγαλη μιμιτικη ικανοτητα

5. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν ηξερα πως τα ψαρονια εχουν αυτη τη δυνατοτητα!
    Ειναι ομορφο!

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οπως σου παν και οι αλλοι ειναι ψαρονι!και μερικες πληροφοριες που βρηκα...

Είναι ένα από τα αφθονότερα πουλιά στην οικογένεια Sturnidae και είναι ένα από τα πιο κοινά πουλιά στον κόσμο. Στην χώρα μας το συναντούμε με διάφορες ονομασίες όπως γκαραβέλι, γκάργκουλο, ζαραβέλι, ζουρζούρι, καραβέλι, κουρκουβέλι, μαυροπούλι, σβορίγγι, σβορίκι, τσιβικάδα, τσιρκόνι, τσιρόνι, χειμώνι κ.α.
    Έρχεται σε πολύ μεγάλους αριθμούς στα μέσα του χειμώνα και αν και βρίσκεται στις χαμηλότερες βαθμίδες θηρευτικής αξίας, δεν είναι λίγες οι φορές ειδικά σε «φτωχές» περιόδους, που αρκετοί θα στραφούμε στο κυνήγι του.

Η συνεχεια...

Kinigotopos

7. melagio80

melagio80 PB Member

Το γραφει οτι μιμηται φωνες...
    Απιστευτο,μιλαει καθαρα σαν την μαϊνα!

8. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Στην φυση ειναι πολυ κοινο διαφορα πουλια να μιμουνται φωνες πουλιων αλλου ειδους η και γενικοτερα φωνες διαφορετικες του ρεπερτοριου του ειδους τους. Ειδικα αν απομονωθουν απο φωνες του ειδους τους κατα την κριτικη περιοδο του imprinting πολλα εχουν φοβερες ικανοτητες. Δεν ειναι λιγα ομως και αυτα που το φωνητικο τους συστημα μπορει να βγαζει διαφορους ηχους οπως για παραδειγμα και μιμιση της ανθρωπινης φωνης. Σε αυτα ανηκουν οι παπαγαλοι, η κισσα(και γενικοτερα ολα τα κορακοειδη), οι μαινες ακομα και τα κοτσυφια και οι κοκκινολαιμηδες.(!)

9. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι,για την κισσα και το κοτσυφι το ηξερα.Τις προαλλες που ημουν Τριπολη μου κινησε την περιεργια μια κισσα η οποια μιλουσε και ηταν μαλιστα ελευθερη.
    Εχω δει επισης κοτσιφα σε σπιτι που το ειχαν απο μωρο,εκανε διαφορες φωνες και κυκλοφορουσε ελευθερος στο σπιτι.

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

11. melagio80

melagio80 PB Member

Σ'ευχαριστω πολυ!
    Μου κανει εντυπωση που δεν εχω παρατηρησει καποιο στο χωριο μου.Στο αρθρο λεει πως συνανταται και στην πελοποννησο.Μαλλον δεν το εχω παρατηρησει...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...