Βιβλίο για την αναπαραγωγη καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Βιβλίο για την αναπαραγωγη καναρινιων, που ξεκίνησε από lancashire, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 21 Δεκ 2007.

1. lancashire

lancashire PB New Member

Καλησπέρα σε όλους

Τελευταία παρέλαβα ένα αντιγραφο ενος πολυ καλου βιβλίου για την αναπαραγωγή των καναρινιών το

CANARY BREEDING TIPS AND TRICKS by HERMAN OSMAN

απο τα 15 βιβλία καναρινιών που έχω στην κατοχή μου ειναι το μονο που εξειδικευετε σε αυτο το θέμα
    ειναι αρκετα παλιό αλλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι διαχρονικές αξίες

παραθέτω κάποια κομμμάτια με σκοπό να ανοίξουμε μία ωραία δημιουργική κουβέντα πάνω στο θέμα που προβληματίζει τους πιο πολούς απο εμας σε κάποια φάση της ενασχόλησης μας με τα αγαπημένα μας καναρίνια.

Σχολιαστε ελευθερα και φιλε Σταυρο εαν νομιζεις οτι πρεπει μετεφερε το θεμα οπου αρμοζει

ξεκιναω απο την αρχη του βιβλιου με καποια σημεία δικης μου επιλογης
    ΜΦΧ
    Πανος

Μερικα θηλυκα καναρίνια είναι μονογαμικα. Αφου ζευγαρόσουν με ένα αρσενικο πρωτη φορα αρνουνται να ξαναζευγαροσουν με οποιδηποτε αλλο προσπαθησουμε να τα ταιριάξουμε εμείς

αυτη ειναι η αποψη του συγγραφέα και να προσθέσω ότι με την μικρη μου εμπειρια εχω παρατηρησει και εγω αρκετα δεμενα ζευγαρια που αρνουνται να αλλαξουν συντροφο, τι λέτε?

Μερικες θηλυκες με μωρα που ακομα δεν μπορουν να αφησουν τη φωλια σε περιπτωσεις που ειναι μονες στο κλουβι παρουσιαζουν μια επιθυμια για σεξ Αναστατωνονται οταν ακουν καποιο απο τα αρσενικα που μπορει να εχουμε στο ιδιο δωματιο να κελαηδαει με αποτελεσμα να ενδιαφερονται πιο πολυ για αυτο και να σταματουν να ταιζουν τα μικρα. Πρεπει τοτε να εισαγουμε αρσενικο μεχρι να ικανοποιηθει το θηλυκο και να ξαναγυρισει στο ταισμα των μικρων τοτε πρεπει να βγαλουμε το αρσενικο απο το κλουβι. Ετυχε στον συγγραφεα να χρειαστει αυτο για 6 συνεχομενες ημερες :)

δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο εσεις τι λετε?

2. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Για το μονογαμικά διαφωνώ, θα έλεγα ότι μερικές θηλυκές δείχνουν μια προτίμηση για κάποιο συγκεκριμένο αρσενικό, αλλά αν αυτός βγει από το κλουβί και μπει άλλος με κατάλληλες συνθήκες θα ενδώσουν.
    Η ακράτητη επιθυμία για sex της κανάρας μπορεί να οφείλεται και σε λάθος του εκτροφέα (λάθος διατροφή).
    Τα θηλικά πράγματι αναστατώνονται με το κελάηδημα του αρσενικού καναριού, ας μην ξεχνάμε το κόλπο που κάνουμε όταν η κανάρα δεν δέχεται τον καρδερίνο (βάζουμε κοντά της κάποιο αρσενικό κανάρι να κελαηδά για να "φτιαχτεί" πρώτα).

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι ακριβώς εννοεί ο συγγραφέας Πάνο με αυτή τη φράση;

Μιλάει για ένα ζευγάρι που το έχει όλο το χρόνο μαζί και για κάποιο λόγο αποφασίζει να αλλάξει το αρσενικό πουλί στο ζευγάρι πριν την αναπαραγωγή ή μιλάει για κάποια θηλυκιά που ζευγάρωσε μια φορά με έναν αρσενικό, χωρίστηκε το ζευγάρι για ολόκληρη τη χρονιά και στην επόμενη αναπαραγωγική περίοδο δεν δεχόταν κάποιον άλλον αρσενικό;

4. lancashire

lancashire PB New Member

καλημερα Σταυρο
    λεει οταν ζευγαρωσουν στο πρωτο ζευγαρωμα με ενα αρσενικο αρνουνται στην ιδια περιοδο δευτερο ζευγαρωμα με αλλον δηλαδη στην ιδια αναπαραγωγικη χρονια
    και δινει ενα παραδειγμα οτι εβαλε διαφορετικο αρσενικο μολις η καναρα ετοιμαζε δευτερη φωλια και αυτη σταματησε και αρχισε να τσακωνεται για 3 συνεχομενες μερες. Μολις εβαλε παλι το αρχικο ολα συνεχισαν κανονικα μεσα σε μια ωρα η φωλια ετοιμαστηκε.
    Του εχει συμβει αρκετες φορες οταν λογο ασπορων αυγων προσπαθει να αλλαξει αρσενικο για τη δευτερη φωλια της περιοδου

Ελπιζω να μην τα λεω πολυ μπερδεμενα,
    μηπως να τα αντιγραφω απευθειας απο αγγλικα?

ΜΦΧ
    Πανος

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Με αφορμή το παραπάνω ποστ.
    Στήν άγρια ζωή, παρατηρούνται διάφορα ευτράπελα.
    (Εχει αποδειχθεί με εξετάσεις dna οτι οι νεοσσοί δεν ήσαν παιδιά του
    πατέρα που τάιζε και που είχε "ζευγαρώσει" με τη θηλυκιά.)
    Μάλιστα ! Η κυρία, καθηστέρησε να έλθει στην περιοχή που φτιάχνουν
    ομαδικά φωλιές, με αποτέλεσμα να μή βρεί τον σύζυγο που ήθελε.
    Παρ' όλα αυτά "ζευγάρωσε" με κάποιο αρσενικό (μπακούρι),έκανε φωλιά
    και έβαλε το ανυποψίαστο κορόιδο,να κουβαλάει φαί,να ζεσταίνει τους νεοσσούς,
    κ.λ.π. Οι νεοσσοί όπως αποδειχθηκε απο εξέταση DNA δεν ήσαν του πατέρα,αλλά ενός αρσενικού γείτονα που μεγάλωνε τους νεοσσούς του παραδίπλα.Μια πιό
    συνεπής ερευνα απέδειξε οτι και άλλες γειτόνισες μεγάλωναν ΔΙΚΑ του "παιδιά".
    -Ηταν ο Γκουσγκούνης της γειτονιάς.
    Το θηλυκό δεν ενδιαφέρεται απλώς να ζευγαρώσει.Θέλει να ζευγαρώσει με
    τον πιό ακμαίο,μεγαλόσωμο,υγιή ίσως και ώμορφο αρσενικό γιατί ξέρει οτι μ'αυτόν
    τον τρόπο θα κάνει απογόνους αντάξιους των προσδοκιών της φύσης.
    --Χθές απο ντοκυμαντέρ της ΝΕΤ. Δυστυχώς δεν το είδα απο την αρχή για
    να δώ ,ακούσω, την ονομασία του πουλιού.

6. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Μόνο στην άγρια ζωή;
    Για να βλέπουμε και την δική μας "πολιτισμένη" ζωή !

7. lancashire

lancashire PB New Member

ομολογω οτι σας εχασα λιγακι αλλα δεν πειραζει

ΜΦΧ
    Πανος

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

:agreeΠάνο, εκ Κεφαλληνίας οι ρίζες μου, τί περίμενες ?

9. lancashire

lancashire PB New Member

Μετα απο ενα διαλειμα για κουραμπιεδες συνεχιζω ακαθεκτος

Σε μερικες περιπτωσεις ειχα καποια θυληκα που καθονταν εξω απο τη φωλια πολυ ωρα και δεν ζεστεναν ουτε ταιζαν τα μικρα.
    Τοτε δοκιμασα και εβγαλα ολα τα κλαδακια απο το κλουβι ετσι η καναρα αναγκαστικα στεκοταν στην ακρη της φωλιας και βλεποντας τα μικρα να ζητανε τροφη ξαναρχισε να ταιζει παλι

10. MANOSNAXOS

MANOSNAXOS PB New Member

που μπορω να βρω αυτο το βιβλιο φιλε μου?

11. xxx

xxx PB New Member

μου άρεσε πολύ αυτό!προχτές κουβέντιαζα με μία φίλη μου και μου ρθε τώρα στο μυαλό με τα λεγόμενα του Μάκη!μου είπε!φίλε μου να ξέρεις και μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό στη ζωή σου!τα θηλυκά είναι αυτά που επιλέγουν και ποτέ τα αρσενικά!ΑΥΤΗ θα διαλέξει πάντα!τον πιο ωραίο,τον πιο κοτσονάτο,τον πιο τυπά κλπ κλπ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...