Βαψιμο Κλουβιου

Συζήτηση με θέμα Βαψιμο Κλουβιου, που ξεκίνησε από blackholesun, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 2 Οκτ 2009.

1. blackholesun

blackholesun PB New Member

Γεια σε ολους, εχω φτιαξει ενα κλουβι καινουργιο απο πολλων ειδων κλουβιων , και το καθε μερος εχει διαφορετικο χρωμα.
    Θελω να το βαψω μαυρο, με τι μπογια μπορω να το βαψω ωστε να αποφυγω οτιδηποτε τοξικο για το πουλι μου ? (δαγκωματιες κτλ)
    καταρχην υπαρχη κατι τετοιο ?

2. melagio80

melagio80 PB Member

Το ιδιο θα ηθελα να ρωτησω και εγω.
    Με προλαβες!

3. blackholesun

blackholesun PB New Member

Ξερω οτι πλαστικες, ακρυλικες, και λαδομπογιες θεωρουνται τοξικες και επικυνδυνες..
    Οποιος ξερει θα παρακαλουσα να γραψει και απο που μπορουμε να το προμηθευτουμε ...

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

5. konstantis45

konstantis45 PB New Member

δεν παθαίνουν τα πουλάκια τίποτε μην φοβάσαι αρκεί να το αφήσεις να στεγνώσει καλά να μην μυρίζει και βάλτο μέσα αλλά μαύρο κλουβί ποτέ δεν είδα.

6. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Υπαρχουν οικολογικα χρωματα χωρις μολυβδο και αλλα βλαβερα μεταλλα και στοιχεια.Φροντισε αυτο που σου ειπε ο Κωνσταντινος.

7. hristosp

hristosp PB New Member

Σωτηρη εγω εχω βαψει το δικο μου κλουβι με απλο ασπρο σπρευ ματ, το οποιο το πηρα απο μαγαζι που πουλαει χρωματα και σιδερικα. Αρκει να το αφησεις να στεγνωσει και να ξεμυρισει δυο ημερες φτανει. Το ιδιο εκανα και εγω με το δικο μου. Και εδω και ενα χρονο το καρδερινοκαναρο μου ζει χωρις κανενα προβλημα στο φρεσκοβαμενο σπιτικο του!

8. niva2gr

niva2gr PB New Member

Μιά μικρή πληροφορία για τους φίλους καναρινάδες:
    Οι περισσότεροι παπαγάλοι μασουλάνε τα κάγκελα των κλουβιών για να παίξουν. Επομένως το θέμα της βαφής του κλουβιού για τον Σωτήρη είναι ακόμα πιο δύσκολο. Η απλή μπογιά μπορεί να είναι δηλητηριώδης, αν ο Τουίτι αποφασίσει να καταπιεί κάποιο κομμάτι.

Εγώ δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, αλλά θεωρώ οτι ίσως τα οικολογικά χρώματα να είναι πιο ασφαλή.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...