Βίντεο Καρβουνιάρη

Συζήτηση με θέμα Βίντεο Καρβουνιάρη, που ξεκίνησε από mgerom, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 30 Νοε 2007.

1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

..και τώρα τρώμε..

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

K. Mάκη ένα ολόιδιο πουλάκι εμφανίστηκε χτες στην αυλή μας !Αναζητώντας πληροφορίες βρήκα οτι οπως πολύ σωστά αναφέρετε , πρόκειται για ένα μικρόσωμο σε μέγεθος πουλάκι μήκους 13-14,5 εκ, με το ονομα που γράψατε.

Ο Καρβουνιάρης είναι ένα διακριτικό πουλί, που φωλιάζει σε εσοχές ή τρύπες βράχων ή κτιρίων.Του αρέσει να στέκεται όρθιος και να πεταρίζει συνεχώςτην κοκκινωπή ουρά του.Πετάει αδιάκοπα και συνήθως ειναι νευρικό πουλί.

Το συγκεκριμένο πουλάκι είναι, κατά μεγάλη πιθανότητα βάση των χαρακτηριστικών,αρσενικό που έχει συμπληρώσει το πρώτο του καλοκαίρι.Είναι γκριζόμαυρο χωρίς λευκό μπάλωμα στην φτερούγα. Το ενήλικο αρσενικό είναι γκριζόμαυρο με πολύ έντονο λευκό μπάλωμα στην φτερούγα, ενώ το κάτω μέρος της κοιλιάς έχει κανελί ή κόκκινο χρώμα ανάλογα με την περιοχή από όπου προέρχεται.(Μ, Ανατολή,Τουρκία, Ευρώπη).

Κελαηδά με το πρώτο φως της ημέρας, από κάποιο ψηλό σημείο, με δυνατή φωνή.

3. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Τρία ζευγάρια απ' αυτά τριγυρίζουν στο εξοχικό μου και είναι πραγματικά αξιολάτρευτα!
    Με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα και ο συντονισμός του ζευγαριού όταν πετούν στον αέρα!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η φωνή τους με ποιου πουλιού μοιάζει;

5. kristhegreek

Εγώ το μόνο κελάηδισμα που ακούω είναι ένα διαπεραστικό τσίιιρ όταν πετάνε, είναι όμως ζευγαρωμένα.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Aυτό είναι μάλλον το ερωτικό κάλεσμα.:)

Το κελάηδημά του απαρτίζεται από 4 μέρη:ξεκινάει με σφυρίγματα και κροταλιστή επανάληψη της ίδιας νότας, παύση 2'', ένας παράξενος ήχος σαν σπάσιμο, και τέλος μερικά σύντομα σφυρίγματα.

Σε κάποια έιδη που ανήκουν στην ίδια οικογένεια, το κελάηδημα τους μοιάζει με του Πυρροκότσυφα.:)

7. kristhegreek

Georgina με έπιασες αδιάβαστο!

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εχω ενα τετοιο θηλυκο σε κλουβακι διπλα στις παπαδιτσες ειναι πολυ ημερο και φιλικο και τρωει λιγο πραγματι ωραιο ο πατερας μου τα ελεγε "ζιζινακια" κανει ζιιιιιι ζιιιιιιιι συνεχεια
    προς το σουρουπο ειναι γεματος ο τοπος εδω με αυτα τα χαριτωμενα πουλακια

9. ΓΙΑΝΝΗΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ PB New Member

Τι τρώνε αυτά τα πουλιά?
    ΓΙΑΝΝΗΣ

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μαϊνοτροφη με εντομο να ζητησεις ,τωρα ο καθενας διαλεγει την ποιοτητα αυτης της τροφης αλλα πρεπει να εχει εντομο μεσα{συνηθως γαριδα αποξηραμενη}

11. Katerina

Katerina PB Member

Kι εγω εναν τετοιο κι εναν κοκκινολαιμη τα εχω κανει τακτικους πελατεςσ το μπαλκονι,βαζω αυγοτροφη για καρδερινες στη γλαστρα κι ερχονται 3-4 φορες τη μερα!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...