Βίντεο Καρβουνιάρη

mgerom

mgerom

Honored Member
PB Points
685
Πόλη
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
..και τώρα τρώμε..

Georgina

Georgina

Honored Member
PBCP Contributor
PB Points
375
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια
K. Mάκη ένα ολόιδιο πουλάκι εμφανίστηκε χτες στην αυλή μας !Αναζητώντας πληροφορίες βρήκα οτι οπως πολύ σωστά αναφέρετε , πρόκειται για ένα μικρόσωμο σε μέγεθος πουλάκι μήκους 13-14,5 εκ, με το ονομα που γράψατε.

Ο Καρβουνιάρης είναι ένα διακριτικό πουλί, που φωλιάζει σε εσοχές ή τρύπες βράχων ή κτιρίων.Του αρέσει να στέκεται όρθιος και να πεταρίζει συνεχώςτην κοκκινωπή ουρά του.Πετάει αδιάκοπα και συνήθως ειναι νευρικό πουλί.

Το συγκεκριμένο πουλάκι είναι, κατά μεγάλη πιθανότητα βάση των χαρακτηριστικών,αρσενικό που έχει συμπληρώσει το πρώτο του καλοκαίρι.Είναι γκριζόμαυρο χωρίς λευκό μπάλωμα στην φτερούγα. Το ενήλικο αρσενικό είναι γκριζόμαυρο με πολύ έντονο λευκό μπάλωμα στην φτερούγα, ενώ το κάτω μέρος της κοιλιάς έχει κανελί ή κόκκινο χρώμα ανάλογα με την περιοχή από όπου προέρχεται.(Μ, Ανατολή,Τουρκία, Ευρώπη).

Κελαηδά με το πρώτο φως της ημέρας, από κάποιο ψηλό σημείο, με δυνατή φωνή.

K

kristhegreek

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Τήνος
Τρία ζευγάρια απ' αυτά τριγυρίζουν στο εξοχικό μου και είναι πραγματικά αξιολάτρευτα!
Με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα και ο συντονισμός του ζευγαριού όταν πετούν στον αέρα!

Stavros

Stavros

Administrator
Staff Member
PB Points
1.095
Η φωνή τους με ποιου πουλιού μοιάζει;

K

kristhegreek

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Τήνος
Εγώ το μόνο κελάηδισμα που ακούω είναι ένα διαπεραστικό τσίιιρ όταν πετάνε, είναι όμως ζευγαρωμένα.

Georgina

Georgina

Honored Member
PBCP Contributor
PB Points
375
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια
Aυτό είναι μάλλον το ερωτικό κάλεσμα.:)

Το κελάηδημά του απαρτίζεται από 4 μέρη:ξεκινάει με σφυρίγματα και κροταλιστή επανάληψη της ίδιας νότας, παύση 2'', ένας παράξενος ήχος σαν σπάσιμο, και τέλος μερικά σύντομα σφυρίγματα.

Σε κάποια έιδη που ανήκουν στην ίδια οικογένεια, το κελάηδημα τους μοιάζει με του Πυρροκότσυφα.:)

K

kristhegreek

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Τήνος
Georgina με έπιασες αδιάβαστο!

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
εχω ενα τετοιο θηλυκο σε κλουβακι διπλα στις παπαδιτσες ειναι πολυ ημερο και φιλικο και τρωει λιγο πραγματι ωραιο ο πατερας μου τα ελεγε "ζιζινακια" κανει ζιιιιιι ζιιιιιιιι συνεχεια
προς το σουρουπο ειναι γεματος ο τοπος εδω με αυτα τα χαριτωμενα πουλακια

Γ

ΓΙΑΝΝΗΣ

PB New Member
PB Points
1
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL 080
Τι τρώνε αυτά τα πουλιά?
ΓΙΑΝΝΗΣ

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
μαϊνοτροφη με εντομο να ζητησεις ,τωρα ο καθενας διαλεγει την ποιοτητα αυτης της τροφης αλλα πρεπει να εχει εντομο μεσα{συνηθως γαριδα αποξηραμενη}

Katerina

Katerina

PB Member
PB Points
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πτηνά
Ιθαγενή
Kι εγω εναν τετοιο κι εναν κοκκινολαιμη τα εχω κανει τακτικους πελατεςσ το μπαλκονι,βαζω αυγοτροφη για καρδερινες στη γλαστρα κι ερχονται 3-4 φορες τη μερα!:D