Βήμα εξήμερωσης του Johnny

Συζήτηση με θέμα Βήμα εξήμερωσης του Johnny, που ξεκίνησε από kostas kompos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Ιουλ 2015.

1. kostas kompos

kostas kompos PB New Member

Μετα απο πολλες προσπαθειες καταφεραμε να κανουμε ενα μεγαλο βημα στην εκπαιδευση του Johnny :):):)

DSC_0103.jpg DSC_0101.jpg DSC_0102.jpg

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπραβο :) Σιγα σιγα θα κανετε πολλα πραγματα μαζι!

3. sarpijk

sarpijk PB New Member

Μπραβο! Ο χρονος θα κανει το δεσιμο σας ολο και πιο δυνατο!

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολλά τα μπράβο στην προσπάθειά σου.
    Να φροντίσεις να καταπολεμήσεις κάθε διάθεση ή προσπάθεια να το πιάσεις με το χέρι. Αν καταφέρεις ακόμη και στις δύσκολες στιγμές και αποφύγεις το πιάσιμο (με τη χούφτα) του πτηνού τότε όλα όσα περιγράφεις θα αυξηθούν ... μια και θα αυξηθεί η εμπιστοσύνη του σε σένα.
    Καλή συνέχεια με το φίλο σου που είναι και πανέμορφος...

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία εξέλιξη, είδες τι κάνει το φαΐ; :)

6. kostas kompos

Παιδια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με το αν συμφωνειτε στο κοψιμο των φτερων. Εγω καθε φορα που αφηνω τον παπαγαλο ελευθερο στο σαλονι τον βαζω πανω στη βαση αλλα αυτος παει συνεχως πανω στα πολυφωτα με αποτελεσμα μετα απο ωρα να γινεται κουραστικο. Εσεις τι μου προτεινετε να κανω????
    DSC_0104.jpg DSC_0105.jpg DSC_0109.jpg

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κωστα υπαρχει ενα θεμα οπου εκφραζονται αποψεις σχετικα με το κοψιμο των φτερων. Μπορεις να του ριξεις μια ματια.

8. maria p

Να βάλεις παιχνίδια στο σταντ του είναι πολύ άδειο και τον πιάνει ανία. Δες εδώ ιδέες παιχνίδια .

9. kostas kompos

Ευχαριστω για τις ιδεες. Οσο για τα παιχνιδια ηταν κατι που δεν ειχα σκεφτει αλλα τωρα που μου εδωσες την ιδεα θα το επιχειρησω

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εκτός απο κουραστικό για εσένα είναι και άκρως επικίνδυνο για το πουλί το σκαρφάλωμα στα φωτιστικά. Τα επιδέξια τους ράμφη θέλουν ελάχιστα δευτερόλεπτα κι έλλειψη προσοχής απο μέρους σου για να ροκανίσουν κάποιο καλώδιο του φωτιστικού και να γίνουν ψητά επι τόπου.

Εαν αποφασισίσεις να μην κόψεις τα φτερά πτήσης να επιμείνεις πολύ στην εκπαίδευση του και η προσοχή σου να είναι στο 101% ωστέ να μην έχει κάποιο ατύχημα.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

12. kostas kompos

Τελικα μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα να κοψω τα φτερα του παπαγαλου μου με την βοηθεια ειδικου. Μηπως αμα κοψω τα φτερα του αλλαξει η συμπεριφορα του???

13. maria p

Τι αλλαγή επιθυμείς;

14. kostas kompos

Εννοω μηπως απομακρυνθει απο μενα και αγριεψει

15. maria p

Όχι αλλά θα νοιώσει άσχημα αμέσως μετά το κόψιμο, ανάλογα βέβαια και το κόψιμο. Πάντως θα νοιώθει περίεργα.

16. kostas kompos

Ξερεις αν θα κρατησει πολυ αυτη η συμπεριφορα?

17. maria p

Εξαρτάται από την προσωπικότητα του πουλιού. Διάβασες την συζήτηση που σου πρότεινε η Μιράντα στο #7# ;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...