Βάψιμο χώρου εκτροφής

Συζήτηση με θέμα Βάψιμο χώρου εκτροφής, που ξεκίνησε από Arkoodi, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 30 Ιαν 2008.

1. Arkoodi

Arkoodi PB New Member

Γεια σε όλους. Θα ήθελα να με πληροφορήσετε για το είδος του χρώματος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να βάψω τους τοίχους του δωματίου (2Χ1,20) που θα φιλοξενεί τα καναρίνια μου.

2. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Για εμένα το πλαστικό (ακρυλικό) που συνήθως χρησιμοποιούμε δεν δημιουργεί πρόβλημα καθώς στεγνώνει γρηγορότερα από το πλαστικό.
    Εννοείται ότι τα πουλιά θα μπουν τουλάχιστον δύο μέρες μετά το βάψιμο στο χώρο.
    Το πλαστικό χρώμα έχει το πλεονέκτημα ότι δεν μαδάει εύκολα με το βρέξιμο (πλένεται ο τοίχος), αλλά από την άλλη αργεί πολύ να στεγνώσει και είναι ακριβότερο.

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και επισης θα σου ελεγα λευκο χρωμα και συμφωνω με τον χρηστο

4. asproulis

asproulis PB New Member

Λευκο ουτε συζητηση για αλλο χρωμα εκτος απο φωτεινοτητα μπορεις να δεις και αν εχει ψειρες ο χωρος σου.

5. fotis1960

fotis1960 PB New Member

Υπαρχουν και ακρυλικα χρωματα σατινε η γυαλιστερα, Ελληνικα και εισαγωγης,
    που πλενονται παρα πολυ ευκολα.Σαν λαδομπογιες.Τα εχω χρησιμοποιησει στο
    σπιτι μου.

Φωτης

6. xoisnic

xoisnic Banned

και τσιμεντοχρωμα ειναι καλο. ειναι για εξωτερικους χωρους, αντεχει νερο και δεν ειναι πιο ακριβο απο πλαστικο

7. Smokie

Smokie PB Member

Εάν σε ενδιαφέρει μπορείς να κοιτάξεις και για οικολογικά χρώματα που δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον αλλά και εμάς τους ίδιους (ειδικά στην περίπτωση του δωματίου που θα φιλοξενήσει πουλάκια)!

Για ρίξε μια ματιά "http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_13/10/2004_1283371"

8. Υπάρχουν μπογιες που χρησιμοποιύντε για βάψιμο παιδικών δωματίων ή νοσοκομείων που είναι άοσμες εντελως.Π.χ το babypaint εγώ έβαψα όλο το σπίτι μ'αυτό λόγω μικρών παιδιών.Οι τοιχοι καθαρίζουν πολυ έυκολα.

9. redcanary

redcanary PB New Member

Θα συμφωνήσω με τους "Σταμάτης - Νάντια".
    Τα οικολογικά χρώματα είναι πλέον μονόδρομος. Παλαιότερα που δε γνωρίζαμε τις συνέπειες και τα επίπεδα μόλυνσης που μπορούν να προκαλέσουν τα χρώματα, βάζαμε σπίτι μας τοξίνες κ.α. Πλέον δεν έχουμε δικαιολογία.

Υπερθεματίζω. Μπράβο παιδιά!

10. vasilisp

vasilisp PB New Member

Πιστεύω ότι με ότι χρώμα και να βάψουμε τον χώρο μας πρέπει απαραίτητα να αεριστεί καλά πριν μπουν τα πουλιά η εμείς και τα παιδιά μας. Σαφώς τα οικολογικά είναι πλέον τα πιο κατάλληλα για αυτή την δουλειά. Και εγώ πριν περίπου ένα μήνα έβαψα τον χώρο των πουλιών με οικολογικό πλαστικό χρώμα άσπρο. Όμως άφησα τα πουλιά εκτός για δυο μέρες. Έβαλα οικολογικό χρώμα παρότι γνωρίζω ότι για να γίνει οικολογικό λείπουν από τα συστατικά του κάποια χημικά με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ανθεκτικό στα πλυσίματα κλπ όσο τα κλασικά πλαστικά η ακρυλικά χρώματα. Διαφωνώ με τον φίλο που λέει ότι το πλαστικό χρώμα είναι πιο ακριβό από το ακρυλικό. Συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο.

11. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Τα δύο που συνέκρινα ήταν διαφορετική εταιρίας , ίσως εκεί οφείλεται η διαφορά τιμής.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...