Βάτεμα μεταξύ θηλυκών καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Βάτεμα μεταξύ θηλυκών καναρινιών, που ξεκίνησε από Stfns, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 16 Ιουν 2016.

Ariadnh
Best Answer Ariadnh, 16 Ιουν 2016
και εγώ όταν τις είδα, αλλά κυρίως όταν είδα την Gemma να κάνει σαν πυρωμένο αρσενικό. Κατεβασμένα φτερά φούσκωμα λαιμού, χορός πάνω στην πατήθρα και... Ολόκληρο το Post
  1. Stfns

Stfns PB Member

Σήμερα το πρωί είδα την Gemma να καβαλάει την Ornella, η οποία είχε πάρει στάση ζευγαρώματος ενώ μόλις η Gemma αποβιβάστηκε από την πλάτη της κόρης της ξεκίνησε ένα υποτυπώδες τραγούδι, όπως κάνει ένα πυρωμένο αρσενικό. Ακολούθησε ένα καυγαδάκι μεταξύ τους, έως ότου ηρέμησαν. Επειδή έχω σταματήσει αναπαραγωγές από αρχές Μαίου, η διατροφή τους είναι συντηρητική, αλλά εξακολουθούν να πετάνε κανένα αυγό από εδώ και από εκεί. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;;;;

2. Best Answer:
    Post #334798 by Ariadnh, 16 Ιουν 2016
  3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν το θεωρώ απίθανο ούτε πολύ σπάνιο. Στα πουλιά (ειδικά σε αιχμαλωσία που γνωρίζουμε καλύτερα λόγω στενότερης παρακολούθησης) η ομοφυλοφιλία δεν είναι καθόλου απίθανη. Εγώ έχω δυο θυληκές χήνες μόνες χωρίς αρσενικό και ζευγαρώνουν μεταξύ τους.

4. George Kouth

George Kouth PB Member

Σοκαρίστηκα.....!

5. Stfns

Stfns PB Member

και εγώ όταν τις είδα, αλλά κυρίως όταν είδα την Gemma να κάνει σαν πυρωμένο αρσενικό. Κατεβασμένα φτερά φούσκωμα λαιμού, χορός πάνω στην πατήθρα και από φωνή....ΚΟΡΜΑΡΑ.ΧΑΧΑΧΑ.

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ψήφοι: 1
    Ειναι ο αντρας στην σχεση χαχαχα

Ariadnh, 16 Ιουν 2016
    Best Answer
  7. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ αυτή την συμπεριφορά θα την περιέγραφα σαν κυριαρχία της Gemma προς την κόρη της. Όπως και στα σκυλιά ένα πράγμα..

Ε σε μένα όχι, αλλά αν γεννήσει κανένα αυγό η Ornella κράτησε το και ποτέ δεν ξέρεις! Μπορεί να μπεις στο Γκίνες χαχαχα :D

8. Stfns

Stfns PB Member

Από σπασμένα αυγά στον πάτο όσα θες!

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Και λέει βγαίνει αυγό ένσπορο από 2 θηλυκά!!! Μπήκες Γκίνες! Ξανασκέψου το! :p :p :p

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γι αυτό να βαφτίζεις τα θηλυκά σου με λιγότερο σεξουαλικά ονόματα Stfns , δημιουργούν εκρηκτική ατμόσφαιρα :)

11. Stfns

Stfns PB Member

Δεν το σκέφτηκα Μαρία μου αλλιώς και την φετινή μου καναρίτσα θα την βάφτιζα ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ.:D

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Άκρως ερωτεύσιμο όνομα χαχαχαχαχαχχα :D:D:D

13. Vkr

Vkr PB New Member

Το είδα κι εγώ την Πέμπτη σε δύο κανάρες που μοιράζονται το ίδιο κλουβί. Στην αρχή νόμιζα ότι πάτησε κατά λάθος η μία πάνω στην άλλη, όπως κάνουν τα μικρά. Αλλά μετά από λίγο βλέπω τη μία να στήνεται στην άλλη και την άλλη να ορμάει βουρ στο ψητό!
    Τέσπα, άμα είναι ευτυχισμένα, εμένα λόγος δε μου πέφτει.:D

14. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχα μα πόσο ανοιχτόμυαλος?? Μπράβο σου!! :D

15. stelios8977

stelios8977 PB New Member

Μήπως καλύτερα να χώριζες τα δύο θυλικά σε χωριστά κλουβιά ;;
    Πιστεύω πως είναι καλύτερο και για αυτές αλλά και για εσένα ώστε να μην υπάρχουν ζευγάρωμα τα ανάμεσα τους.
    Επίσης μπορεί η Gemma να είναι αρσενικό καναρίνι . Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα μικρό check στο φύλο του .
    Αν δεν ξέρεις ακολούθησε τα παρακάτω:
    Θα το πάρεις στο χέρι σου κρατώντας το ανάποδα και θα φυσιξεις σιγά στο κάτω μέρος .

Συνημμένα Αρχεία:

16. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Φίλε Στέλιο η Gemma είναι σίγουρο θηλυκό, διότι έχει κάνει αυγά, έχει βγάλει πουλιά και η Ornella είναι κόρη της. Όσο για τον τρόπο εξακρίβωσης φυλου που προτείνεις στο Στέφανο είναι αχρείαστος, διότι μιλάμε για μωσαϊκά καναρίνια που η διάκριση του φύλου τους είναι ξεκάθαρη από την εμφάνιση τους.

17. Stfns

Stfns PB Member

Με κάλυψες πλήρως Παναγιώτα μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

18. stelios8977

stelios8977 PB New Member

Σωστά δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για μωσαϊκά. Τι να πω δεν ξέρω περίεργο είναι αυτό πάντως εε ;;

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Περίεργο ίσως φαίνεται σε κάποιους απο εμάς. Προφανώς για να συμβαίνει γύρω μας σε αρκετά διαφορετικά είδη δεν είναι όσο περίεργο νομίζουμε.

20. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Προσωπικά πιστεύω οτι εδώ πάει το γνωστό ..."ΣΤΕΦΑΝΕ δεν είναι αυτό που νομίζεις" . Άλλα είχε στο μυαλό του το πουλάκι και αλλιώς το εισέπραξε ο παρατηρητής. Ασκήσεις ,παιχνίδια, μίμηση ή ό,τι άλλο πείτε είναι πολύ πιθανότερο απο το "κουσούρι" που είναι έτοιμος ο φίλος μου ο "Φοίβος" να του κρεμάσει :p;):D

21. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Χα χα κ. Μάκη, ο Ανέστης δεν το βλέπει ως κουσούρι (ούτε εγώ :) ) , απλά επειδή παρατηρείται στην φύση, τόσο αυτό όσο και η μοναχική εκτόνωση, ε λέμε να τα αποδεχθούμε να ησυχάσουμε πια :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...