Βάση με ονόματα

Συζήτηση με θέμα Βάση με ονόματα, που ξεκίνησε από grcathens, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 2 Δεκ 2008.

1. grcathens

grcathens PB New Member

Καλησπέρα,
    είμαι καινούριος στο PB και επειδή δεν έχω βρεί κάτι αντίστοιχο κάνω μια πρόταση. Να δημιουργήσουμε μια βάση δεδομένων με ονόματα η οποία θα συμπληρώνεται συνέχεια, έτσι ώστε ο καθένας θα μπορεί να ανατρέχει εκεί για να βρεί για τους φτερωτούς μας φίλος το όνομα το οποίο θα του ταιριάζει. Συγκεκριμένα για τους παπαγάλους (τους... μικρομεσαίους...) τα ονόματα για να μπορούν να τα προφέρουν πιο εύκολα θα πρέπει συνήθως να αποτελούνται από 2 συλλαβές και να περιέχουν κάποια γράμματα τα οποία είναι πιο εύκολο να ειπωθούν (όπως ΄ρ΄ και ΄κ΄). Μπορούμε και να τα χωρίσουμε σε κατηγορίες για αρσενικά θηλυκά και ζευγάρια...
    Περιμένω τις απόψεις και εάν γίνει δεκτό έχω κάποιες ιδέες...

Φιλικά,
    Γιάννης

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν καταλαβα....να πουμε το ειδος των παπαγαλων μας και το πως τα λεμε ή να πουμε πια ονοματα μας αρεσουν?

3. grcathens

grcathens PB New Member

..να πούμε διάφορα ονόματα τα οποία θα κρατηθούν σε μια βάση και θα μπορεί ο καθένας να ανατρέχει για να βρεί ονομασία.. εάν χρειάζεται πάντα! Μπορεί να μην είναι απολύτως χρηστικό αλλά νομίζω ότι θα έχει χιούμορ..

4. tilathan

tilathan PB New Member

Δισύλλαβη και με ρ και κ ειναι το κατάλληλο ονομα για μικρομεσσαία πουλιά ε??

ΜΑΡΚΟΣ... (το cockatiel μου)

δεν το ήξερα τυχαία το έβαλα..χαχαχαχα

Πέρα απ την πλάκα πάντος.. δεν νομίζω να έχει νόημα να κάνουμε βάση δεδομένων με ονόματα.. ένα θέμα για χιούμορ.. ναι θα είχε πλάκα..

5. mariah

mariah PB Member

Eγω τα Lovebirds μου τα εχω ονομασει Μπιξ-Μπιξ και Μπομπιλα.Αστεια και παπαγαλιστικα ονοματα νομιζω διοτι ειναι διαολακια.:D

6. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

μμμμμμμμμ,...ρ και κ...
    ΡΟΚΟ! (το ακους λευτερη?)

7. Stefan

Stefan PB New Member

Ζακο Κοκο

Κοκατιλ Ρομπυ

8. grcathens

grcathens PB New Member

... θα ξεκινήσουμε έτσι λοιπόν...
    για ζευγάρια: