Αχάτης κόκκινο

Συζήτηση με θέμα Αχάτης κόκκινο, που ξεκίνησε από Peyote, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 1 Ιουν 2008.

1. Peyote

Peyote PB New Member

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις πόσο κοστίζουν τα αχάτης κόκκινα και που μπορώ να βρω (είμαι από Κατερίνη αλλά η τρέλα μου θα με οδηγούσε και στην Κρήτη για να πάρω 2 ζευγάρια σαν την φωτογραφία :D

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κοστιζουν μεχρι 40 € το ενα,αρσενικα κα ιθηλυκα εχουν την ιδια τιμη,θα σε συμβουλευα να μην κανεις βιαστικες κινησεις κα ινα σου πω πως και σε αυτο το ειδος υπαρχει το χιονε κα ιτο εντονο αλλα και το ιβουαρ χιονε,να παρεις ενα εντονο και ενα χιονε για να αποφυγεις τις κυστες{λαμψ}

www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp?vl=1

Φωτογραγικό ’λμπουμ Πουλιών Συντροφιάς

3. Peyote

Peyote PB New Member

τι εννοείς οταν λες να αποφύγω τις κύστες;; γιατι να μην παρω (ιδια) με την φώτο;;

4. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Φίλε μου αν και δεν είμαι απόλυτος γνώστης των φτερωμάτων σου λέω τα εξής:
    Όπως ανέφερε ο φίλος Αστραπό πιο πάνω για να δημιουργήσεις ένα ζευγάρι και να πάρεις όμορφους απογόνους πρέπει οι γονείς να φέρουν μεταξύ τους διαφορετικό τύπο πτερώματος, η διαφορά τους είναι ότι το ένα πουλί θα είναι σαν αυτό της φωτογραφίας το δε άλλο θα φέρει στο πτέρωμα του μικρές λευκές πιτσιλιές. Αυτό το κάνουμε διότι τα πουλιά που θα γεννηθούν από γονείς με τον ίδιο τύπο φτερώματος στο μέλλον θα αποκτήσουν κύστες ή ανομοιομορφία στο πτέρωμα τους. Τώρα τα πουλιά που θα γεννηθούν σύμφωνα με τον νόμο του Μέντελ θα είναι τα μισά σαν την φώτο και τα υπόλοιπα χιονέ, όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα ολοκληρώσεις με ευλάβεια το πρόγραμμα "βαφής" των νεοσσών. Το τελικό αποτέλεσμα θα το δείς έπειτα από την πρώτη πτερορροια.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ας μου επιτρέψει ο Λευτέρης να δώσω μια πρώτη απάντηση.
    Λαμψ=κύστες.
    Υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην διασταύρωση πουλιών με σκληρό πτέρωμα.
    Τέτοιο πουλί είναι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι.
    Γι' αυτό ,η σωστή αναπαραγωγή γίνεται ,διασταυρώνοντας
    ένα ΕΝΤΟΝΟ με ένα ΧΙΟΝΕ.(Το χιονέ είναι μαλακόπτερο).
    Αυτός είναι ο κανόνας,διότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
    Μια ματιά εδώ θα σου δώσει μια πρώτη ιδέα.
    Έλεγχος του τύπου πτερώματος πριν από το ζευγάρωμα

Υ.Γ Θάνο με πρόλαβες,δεν είδα το πόστ σου!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  6. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Μάκη δεν πειράζει εγώ τα έγραψα εντελώς απλά εσύ έδωσες μια πιο επιστημονική διάσταση θα έλεγα μιας και είσαι πιο πολλά χρόνια στο χώρο, αν κάπου έκανα λάθος ή στο μέλλον κάνω να με διορθώνεις.;)

7. Peyote

Peyote PB New Member

Ευχαριστώ Μάκη! Είμαι νέος εκτροφεας και είμαι γεμάτος ερωτήματα! βρήκα μια καλή παρέα να βασανίσω και να ζαλίσω χεχεχε

8. mgerom

Η γνώση γύρο απο το χόμπυ μας ,θα δείς περνόντας ο καιρός,
    οτι είναι ατελείωτη.Διάθεση να υπάρχει και πάντα κάτι
    θα υπάρχει να μαθαίνουμε όλοι,παλιοί και νέοι.

9. Peyote

Peyote PB New Member

Είμαι Γουμαρι Ευχαρίστησα μόνο τον Μάκη και Άφησα τον Θάνο έκτος... ντροπή μου... απλός ο Μάκης το διατύπωσε καλύτερα και ήταν πιο κατανοητό ευχαριστώ θάνο

Γεια να βγάλω Aχάτης κόκκινο έντονο όπως στην φωτογραφία τι αχάτης κόκκινο προτείνετε;;
    Αχάτης κόκκινο ιβουάρ χιονέ
    Αχάτης κόκκινο χιονέ
    Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού
    Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού 2
    Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού 3

10. mgerom

Το δεύτερο.!

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εγω προτεινω και το πρωτο και το δευτερο οποιο σου αρεσει

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Έχω την εντύπωση ότι οι κύστες δημιουργούνται όταν ζευγαρώνουμε 2 πουλιά με μαλακό φτέρωμα μεταξύ τους. Ο λόγος είναι ότι σε κάθε γεννιά το φτερό γίνεται και πιο μαλακό και στο τέλος δεν μπορεί να βγει από το δέρμα. Αυτό είναι και η κύστη στην πραγματικότητα, πούπουλα που αναπτύσονται κάτω από το δέρμα του πουλιού. Πάντως και το ζευγάρωμα με δύο εντόνου τύπου πουλιά δεν ενδύκνειται γιατί κάθε γεννιά που βγάζουμε το φτέρωμα γίνεται όλο και πιο φτωχό. Αυτά τα ξέρω για τα gloster, στα οποία υπάρχει πρόβλημα με κύστες και πιστεύω ότι ισχύουν για όλα τα καναρίνια.

13. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εχεις δικιο σε ενα βαθμο βασιλη ΑΛΛΑ αν ζευγαρωσουμε 2 σκληροφτερα πουλια τιοτε το αποτελσμα θα εινα ιαπο απογοητευτικο εως και υπερ-απογοητευτικο,ΕΙΔΙΚΑ οταν δεν εχουμε γνωσεις στα φτερωματα και στην διαδικασια ,κα ιτον λογο που κανουμε αυτο το ζευγαρωμα,το πουλι-απογονος απο 2 σκληροφτερα πουλια θα εινα ισαν να εκανε μπερμαντ με ηλεκτρικη πριζα ,περιπου

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Λευτέρη αυτό το ανέφερα. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ζευγαρώνουμε δύο ομοιου τύπου φτερώματος πουλιά. ΠΑΝΤΑ έντονο με χιονέ μπαίνουν ζευγάρι. Το μόνο που ήθελα να αναφέρω ήταν ότι είναι ανάποδα. Δηλαδή οι κύστες εμφανίζονται στα μαλακόπτερα. Στα gloster κυρίως, (η αρρώστεια μου είναι αυτή η ράτσα!) το πρόβλημα με τις κύστες δημιουργήθηκε από επαναλαμβανόμενα ζευγαρώματα μαλακώφτερων πουλιών μεταξύ τους, για να αποχτήσουν το πλούσιο αυτό φτέρωμα και πλέον έχει περάσει στη ράτσα και εμφανίζεται ακόμη και αν έχεις κάνει σωστά την επιλογή στο ζευγάρωμα μερικές φορές.

15. mgerom

Εχεις δίκιο.!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...