Αφαίρεση δαχτυλιδιού ταυτότητας

Συζήτηση με θέμα Αφαίρεση δαχτυλιδιού ταυτότητας, που ξεκίνησε από muthos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Φεβ 2007.

1. muthos

muthos PB New Member

καλησπερα παιδια μου ειπαι ενας φιλος οτι εχει προβλημα με το δαχτυλιδι στο καναρινακι του και πως γυνετε να το βγαλει?

2. dimok

dimok PB New Member

Φιλε γεια σου
    Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει το δαχτυλιδι εαν ειναι κλειστου τυπου. Για αυτον το λογο τα δαχτυλιδια τα περναν στα πουλια οταν ειναι ακομη μωρα και τα ποδια τους ειναι ακομη μικρα.Εαν επιχειρησει καποιος να το βγαλει μονο ζημια θα κανει.

3. muthos

muthos PB New Member

για σου φιλε μου

αυτο του ειπα και εγω αλλα μου ειπαι οτι ειδε σε ενα pet shop να τα κωβει με ενα ψαλιδακι

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αυτό είναι ενα ψαλίδι για το κόψιμο των δακτυλιδιών.
    Είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος αφαίρεσής τους.
    Πωλείται σε pet-shops.

5. muthos

muthos PB New Member

φιλε μακη καλησπερα ξερεις που θα το βρω Αθήνα?

6. dimok

dimok PB New Member

Παιδια συγνωμη δεν το ηξερα οτι υπαρχει τετοιο εργαλειο.Τελικα μαθαινεις πολλα στο site.

7. mgerom

Εγώ ,εδώ και τρία χρόνια, το πήρα σε πάροδο της οδου Αθηνάς.

8. muthos

muthos PB New Member

θημασε που ακριβος ειναι φιλε μου να παω να το βρω?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σοφοκλέους και Αθηνας υπάρχει κεντρικο pet shop.
    Eπίσης στην πλατεια Κοτζια επι της Αθηνας υπάρχει κι αλλο. Σιγουρα εκει θα βρεις αυτο που ζητας.:)

10. mgerom

Στην οδο Αθηνάς ,(στην λαχαναγορά) υπάρχουν 4-5 μαγαζιά σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους.
    Θα βρείς σε κάποιο απ' όλα. Μπορεί και σε όλα.

11. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

12. muthos

muthos PB New Member

ευχαριστω πολυ παιδια

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα πρέπει να προσέξετε μερικά πράγματα:
    • Αποστείρωση του ψαλιδιού πριν από την επέμβαση, η οποία θα πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή για να μην προκαλέσετε μεγαλύτερο τραυματισμό.
    • Απολύμανση της περιοχής γύρω από το δαχτυλίδι και πάνω σε αυτό (κατά προτίμηση με betadine υγρό).
    • Στη συνέχεια επάλειψη της περιοχής με betadine υγρό σε ένα βαμβάκι και πάλι (προσοχή να μην πάει στα πούπουλα), προληπτικά για την περίπτωση που έχουν δημιουργηθεί μικροτραυματισμοί, (για δύο τρεις μέρες, δύο φορές την ημέρα).
    • Εάν υπάρχει ήδη κάποιο τραύμα - πληγή στο πόδι, τότε πιθανόν να πρέπει να χορηγηθεί κάποια αντιβίωση (αλοιφή ή από το στόμα).

14. muthos

muthos PB New Member

σε ευχαριστω σταυρο για το τι πρεπει να προσεξω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...