Αυτό το κους κους μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;

Συζήτηση με θέμα Αυτό το κους κους μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;, που ξεκίνησε από Εκηβόλος, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Σεπ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 4 Οκτ 2016
Η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του θέματος είναι ΟΧΙ δεν κάνει , διότι δεν έχει τις ιδιότητες που έχει αυτό.Και αυτό το βρίσκετε στα ΑΒ με 1,82 ευρώ το... Ολόκληρο το Post
  1. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Μπορεί το κους κους της φωτογραφίας να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;
    rsz_120160928_210436-1.jpg

2. Best Answer:
    Post #352966 by mgerom, 4 Οκτ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να μας πεις από πια συσκευασία προέρχεται?

5. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Θεώρησε λίγο μεγάλο το μέγεθος των κόκκων (δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο:D) αλλά αφού το βάζουμε σε νερό και μαλακώνει/μουλιάζει...

Είναι της εταιρείας "Ζυμαρικά Ψαχνών" με γάλα και αυγό.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 28 Σεπ 2016
  6. misalouris

Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα.
    Θα έπαιρνα το απλό.... το φτηνότερο ... το απλό ζυμαρικό.

7. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Γιατί τι πρόβλημα έχει; Το όποιο "γάλα" υπάρχει έχει χρησιμοποιηθεί σε μορφή σκόνης.Το αυγό τι πειράζει;
    Δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ενισχυμένο ζυμαρικό σε λογικά πλαίσια.

Τελευταία επεξεργασία: 28 Σεπ 2016
  8. TheBigL

TheBigL PB Member

Όχι δεν κάνει Εκήβολε.

9. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Όντως...

10. maria p

Τι διαπίστωσες και το κατάλαβες Αλέξανδρε;

11. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν έχεις στη γειτονιά σου Super Market Βασιλόπουλου πήγαινε στο ράφι με τα προιόντα τέτοιου είδους και θα βρεις ένα.Τα Ελληνικά δεν κάνουνε συνήθως.Αυτό που είχα βρει εγώ ήτανε το DELHAIZE.

12. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Όταν έκανα μία απόπειρα παρασκευής αυγοτροφής παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο κους κους μολονότι απορρόφησε τη πλειονότητά της υγρασίας του μείγματος παρέμεινε σε σχετικά μεγάλα κομμάτια. Στη συνέχεια, παρατηρώντας στενότερα τη μορφή του κους κους σε διάφορες συνταγές πρόσεξα ότι το κατάλληλο για αυγοτροφή ήταν διαφορετικής φύσεως...

Για τον αριθμό των πτηνών που διατηρώ θεωρώ,πλέον, προτιμότερη την αγορά κάποιας επώνυμης αυγοτροφής χωρίς φυσικά να λαμβάνω τα σχετικά "ρίσκα" της χειροποίητης...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 1 Οκτ 2016
  13. maria p

Μπορείς και στην έτοιμη να προσθέτεις κάποια στοιχεία υγείας, βοτάνια κτλ.

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Και τα burgers των μαγαζιών πιο νόστιμα είναι από τα σπιτικά αλλά στα δικά μας ξέρουμε τί βάζουμε μέσα ;)

15. maria p

Χα χα δεν ξέρουμε όμως πόσα αντιβιοτικά έχει πάρει το μοσχαράκι του κιμά που θα φτιάξουμε το μπιφτέκι :rolleyes:

16. Deukalion

Deukalion PB Active Member

το κους κους το έβαλες σε σπιτική;Επώνυμη θα είναι και η ξηρή αυγοτροφή όπου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.Θέλεις να πάς σε πατέ;

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Όταν θέλουμε να φάμε μπιφτεκάκι αυτά δεν τα ξέρουμε Μαρία :)

18. George98

George98 PB Active Member

Το πρόβλημα με αυτό το κους κους νομίζω πως είναι κυρίως το αλάτι που περιέχει, αλλιώς θα μπορούσε να αυξήσει και την περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες της αποστροφής μας... πράγμα πολύ χρήσιμο αλλά δυστυχώς δεν βολεύει...
    (Δεν σας κρύβω πως το έχω δοκιμάσει αλλά διαβάζοντας όλα τα συστατικά προτίμησα να το σταματήσω...)
    Ακόμα σκέφτομαι (λόγο του ότι το συγκεκριμένο προϊόν διατηρείται εκτός ψυγείου για μήνες) μήπως αυτό είναι το κλειδί (τροποποιώντας λίγο τα συστατικά) για σπιτική ξηρή αυγοτροφή ? βέβαια δεν ξέρω αν είναι δύσκολο ή όχι να φτιάξεις κουσ κουσ...

Επίσης αυτό δεν θέλει μονο μούλιασμα αλλά βράσιμο γιατί το αυγό που περιέχει είναι ωμό...

19. misalouris

Γιατί να μη χρησιμοποιηθεί ρασκ?

20. George98

George98 PB Active Member

μπορεί... το ίδιο δεν κάνει ?

21. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Γιώργο δές αυτό το θέμα.Αν βγάλεις άκρη πές μας.
    Επίσης κάθε κου κους έχει αλάτι;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...