Αυτό είναι διάρροια;

Συζήτηση με θέμα Αυτό είναι διάρροια;, που ξεκίνησε από Dimitris58, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Δεκ 2015.

maria p
Best Answer maria p, 7 Δεκ 2015
Παρατήρησε τις κουτσουλιές καθημερινά, κόψε το μαρούλι, ενίσχυσε το ασβέστιο για να καλυφθούμε από το ενδεχόμενο του αυγού. Ο ήλιος την βλέπει καθόλου;... Ολόκληρο το Post
  1. Dimitris58

Dimitris58 PB New Member

καλημερα ξέρει κανείς κάτι ... πρεπει να τις δώσω φάρμακα ???

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      485,2 KB
      Προβολές:
      82
  2. Best Answer:
    Post #297964 by maria p, 7 Δεκ 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αυτό που βλέπω μου δείχνει πως υπάρχει πρόβλημα στο πουλί. Του δίνεις κάτι? Υπάρχει δυνατότητα ειδικής βοήθειας? Μπορείς να μας πεις αν τρώει και τι?.
    Γράψε περισσότερα για την γενική συμπεριφορά του αυτό το διάστημα καθώς και να μας πεις και το ιστορικό του.
    Ετοίμασε νέο χαρτί για νέα φωτογραφία για να δούμε αν υπάρχει αλλαγή.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτά και την ηλικία του καθώς και πόσον καιρό το έχεις.

5. Dimitris58

Dimitris58 PB New Member

Η τροφή που του δίνω ειναι συσκευασμένη δεν ειναι χύμα και του δίνω λίγο μήλο ,ρύζι και μαρουλάκι ,η συμπεριφορα του ειναι εντάξει δεν εχει αλλάξει τίποτε ειναι ζωηρή πετάει κανονικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι
    Την έχουμε απο τον 7/ 2014 και ειναι περίπου 2 χρόνων

Του δίνει και λίγο ψωμάκι που τρελενεται οχι κάθε ημέρα

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      809,3 KB
      Προβολές:
      53
  6. maria p

Ποια τροφή δίνεις αν επιτρέπεται;
    Νομίζω ότι αυτό που βλέπουμε είναι περισσότερα του κανονικού ούρα. Ως θηλυκό σου έχει κάνει κάποτε αυγό έστω και χωρίς ζευγάρι;
    Δίνεις σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο που και που;
    Κόψε το μαρούλι λίγες μέρες και ψωμί αν είναι του φούρναρη μην ξαναδώσεις.

7. Dimitris58

Dimitris58 PB New Member

Υγρό ασβέστιο οχι δεν του έχω δώσει ποτέ και το σουπιοκοκαλο το φοβάται και δεν πλησιάζει

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      848,5 KB
      Προβολές:
      47
  8. maria p

Μια απλή υπόθεση είναι μήπως ετοιμάζει τίποτα αυγά. Όμως χρειάζεται ασβέστιο. Βάλε στο νερό και δώσε και λίγο ωμό σουσάμι μέσα στα σποράκια. Η τροφή καλή είναι.
    Αν δεν είναι αυγό. Θα έλεγα το καλύτερο να την πας σε έναν γιατρό. Δεν μοιάζει κάτι επείγον αλλά τα cockatiels είναι ευαίσθητα και καλό είναι να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές και να το δει κάποιος ειδικός. Αθήνα είσαι;

9. Dimitris58

Dimitris58 PB New Member

Ναι Πειραιά

Μου φένεται οτι τωρα ειναι φυσιολογικές οι κουτσουλίτσες

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      821,4 KB
      Προβολές:
      47
  10. maria p

Ψήφοι: 1
    Παρατήρησε τις κουτσουλιές καθημερινά, κόψε το μαρούλι, ενίσχυσε το ασβέστιο για να καλυφθούμε από το ενδεχόμενο του αυγού.
    Ο ήλιος την βλέπει καθόλου;
    Συνέχισε το ρυζάκι. Μην δώσεις καθόλου σπανάκι αυτές τις μέρες, μπλοκάρει το ασβέστιο.
    Εγώ θα έδινα 2-3 μέρες σκορδόνερο, για την περίπτωση εντερικών σκουληκιών.
    Αν δεν επανέλθουν οι κουτσουλιές και δεν έχεις κάποιον γνωστό πτηνίατρο, κοίταξε την λίστα https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-3#post-227597 .
    Υπάρχει μία γιατρός στον Πειραιά που έχει προφίλ και στο φόρου μας
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-3#post-227597
    Υπάρχει και η Patricia Gray με πλήρες διαγνωστικό κέντρο αλλά στον Χολαργό
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-2#post-183306
    Υπάρχει και ο Ακρίβος στο Περιστέρι
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/page-2#post-166786
    Σου ξεχώρισα τρεις που εξακριβωμένα έχουν εμπειρία με πουλιά.
    Αν αποφασίσεις να την μεταφέρεις, θέλει να είναι σκεπασμένη κατά την μεταφορά. Θα τα πούμε.
    Ελπίζω πως δεν είναι κάτι σοβαρό.

Καλύτερες είναι αλλά αυτό το κόκκινο τι είναι άραγε;

maria p, 7 Δεκ 2015
    Best Answer
  11. Dimitris58

Dimitris58 PB New Member

Ευχαριστώ πολυ να είσαστε καλα ελπίζω και εγώ να μην τίποτε σοβαρό

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι πιο φυσιολογικές ...
    Μπορείς αν θέλεις για καλύτερα αποτελέσματα, να αφαιρέσεις για λίγες ώρες όλες τις επιπρόσθετες τροφές εκτός των σπόρων... Στη συνέχεια οι κουτσουλιές πιστεύω πως θα είναι ακόμη πιο καλές σε μορφή ... θα περιμένω μάλιστα νέες φωτό.

13. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Είμαι της γνώμης να επιμεινεις στην προσφορά σουπιοκοκαλου, άλλαξε του θέση , μην το έχεις όρθιο κάπου, σπαστό σε ποιο μικρό κομμάτι. (άσχετο με της κουτσουλιες)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...