Αυγο με μικρο σπασιμο, να περιμενω μηπως βγει ο νεοσσος;

Συζήτηση με θέμα Αυγο με μικρο σπασιμο, να περιμενω μηπως βγει ο νεοσσος;, που ξεκίνησε από Ρανια.κ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Απρ 2016.

1. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ή καναρα μου κλωσαει 14 μέρες σήμερα. Το αυγό είναι ενσπορο φαίνονται κόκκινες φλεβες αλλά δε βγήκε σήμερα. Επίσης σήμερα είχε ένα μικρό σπασιμο σαν από ράμφος. Ή καναρα στις 10 μέρες έκανε ένα ακόμη το οποίο το αφαιρεσα. Τι να κάνω να της το βάλω κι αυτό η να περιμένω μήπως βγει ο νεοσσος?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θα έλεγα να περιμένεις και αύριο. Αν βγει το πουλάκι, τότε δεν μπορείς να το βάλεις έτσι και αλλιώς. Ακόμη και να μην βγει όμως, δεν έχει νόημα να τη βάλεις να κάθεται για ένα αυγό.

3. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ευχαριστώγια την απάντηση. Λες να μη βγει ούτε αύριο?:( αν ήταν νεκρό οι φλέβες θα φαίνονταν?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Λίγες ώρες μένουν.

Σε αυτήν τη φάση φαίνεται απλώς ότι δεν υπάρχει καθόλου χώρος μέσα. Είναι πιθανόν και σε αυτήν τη φάση να μην εκκολαυθει καθώς ο θάνατος των εμβρύων μέσα στο αυγό μπορεί να συμβεί και την τελευταία μέρα.

5. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ποτέ είχες δει ότι είναι ενσπορο και είχε φλέβες; Ποια μέρα;

6. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Σήμερα το πρωί που το κοίταξα είχε φλέβες κ φαίνεται σχηματισμένο μέσα το πουλάκι απλά μου φάνηκε πιο μικρό από ότι περίμενα για τις μέρες που το κλωσσάει. Μάλιστα κουνιόταν κιόλας! Το σπασιματακι δεν ξέρω πως έγινε αλλά έγινε σήμερα.

Φαίνεται κ ο αεροθαλαμος καθαρά.

7. ianos

ianos Daily Active Member

Ίσως το πουλάκι να προσπαθεί να εκκολαφθεί και σε αυτο να οφείλεται το σπάσιμο στο αυγό.

8. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Το είδα σημερα. Είναι η 14μερα από τότε που έκατσε.

9. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Μάλλον είναι πολύ νωρίς για να βγει. Αν είναι μόνο του μέσα στην φωλια έχει καθυστερήσει η καναρα να το ζεστάνει ,αλλάζουν οι 14 μέρες που μετραγες.Σε αυτή την φάση κάποιο σπάσιμο η και ράγισμα είναι δύσκολο να μην βλάψει το πουλάκι μέσα στο αυγό

10. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Ίσως :( Θα σας ενημερωσω αύριο! ευχαριστώ. Συγνωμη για τυχόν λάθη στη χρήση του site δεν το έχω μάθει ακομη.:confused:

11. ianos

ianos Daily Active Member

Εγώ βρε παιδιά φέτος είχα ενα αυγό ψιλό τσακισμένο σε ενα σημείο επι 2 ημερες, απ το οποίο βγήκε πουλι

12. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Ή ζημία έγινε 2 μέρες πριν βγει το πουλί; Δεν θα υπήρχε πρόβλημα τότε,Έχει ολοκληρώθει μέσα στο αυγό ο νεοσος.

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ράνια καλό για τα πουλιά είναι να μην ενοχλούνται. Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά τους κάνεις κακό.
    Προτείνω να τα αφήσεις ήσυχα και θα διαπιστώσεις πως ξέρουν τι θα κάνουν. Μέχρι να βγουν τα μικρά... διάβασε τα άρθρα της αναπαραγωγής.

14. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Έχεις δίκαιο. Θα περιμένω.

15. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Έχω διαβάσει πολλά sites αλλά πάντα προκύπτουν ερωτήματα.

16. misalouris

Τις ερωτήσεις τις περιμένουν όλα τα μέλη του petbirds ως αφορμή συζήτησης και συνεπώς μάθησης.
    Όποτε υπάρχουν απορίες... εδώ είμαστε.

17. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Είμαι πολύ χαρούμενη! Βγήκε τελικά το πουλακι μετα το μεσημέρι! Ή μαμά το προσέχει πολύ κ απ ότι φαίνεται το ίδιο κ ο μπαμπας. Έβαλα αυγό βρασμένο τι άλλο να βάλω τώρα?

18. misalouris

Μπράβο σας.... άντε με το καλό
    Κάθε πρωί και κάθε μεσημέρι από το 1/4 του αυγού για αρχή ...
    Σε 4-5 μέρες τα ξαναλέμε.

19. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Οκ ευχαριστώ πολύ!:thumbsup::):)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...