Αυγο κατα τη διαρκεια της πτερορροιας

Συζήτηση με θέμα Αυγο κατα τη διαρκεια της πτερορροιας, που ξεκίνησε από Dimitris.P, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Σεπ 2015.

1. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,σε όλους τους φίλους του forum!!
    το θέμα που με απασχολεί από σήμερα το πρωί είναι λίγο παράξενο θα έλεγα..αλλά υπαρκτό!!
    όπως θα δείτε και στην φωτό που επισυνάπτω,έχω σε μια ζευγαρώστρα των 65cm ένα ζευγάρι GLOSTER καναρίνια(ένα CORONA αρσενικό & ένα CONSORT θηλυκό),με το χώρισμα στην μέση βέβαια ώστε να μην βλέπονται. Τα έχω έτσι περίπου ενάμησι μήνα. Την τελευταία όμως εβδομάδα,παρατήρησα αλλαγή στην συμπεριφορά και των δύο! Πιο συγκεκριμένα..από την Δευτέρα το πρωί,τόσο η θηλυκιά όσο και ο αρσενικός προσπαθούσαν να βρουν κάποιο σημειο του κλουβιού που να τους επιτρέπει να έρθουν,μάλλον,σε οπτική επαφή και ανταποκρίνονταν ο ένας στο κάλεσμα του άλλου.Μέχρι που σήμερα το πρωί,καθώς πήγα να τους αλλάξω το νερό και να ελέγξω τις τροφές τους,όπως κάθε πρωί, στην πλευρά της θηλυκιάς ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΥΓΟ..ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΟΜΩΣ!!
    Να πω επίσης πως η θηλυκιά την σαιζόν που μας πέρασε έκανε δυό γέννες,με τελευταία ημερομηνια εκκόλαψης την 01/07, και ενώ είχε ηρεμήσει και ήταν σε φάση πτερόρροιας..από την Δευτέρα σταμάτησε να χάνει φτερά,άλλαξαν και οι δυό συμπεριφορά με αποτέλεσμα ..το ΑΥΓΟ!!
    Οποιος,αγαπητοί φίλοι,γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει..ας μου δώσει τα φώτα του και την γνώμη του για το τι να κάνω!!! Και τα δύο GLOSTER προέρχονται από βραβευμένους γονείς,είναι πολύ καλά αίματα και δεν θέλω με τίποτα στον κόσμο να μου πάθουν κάτι !!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα επρεπε οταν τα χωρισεις να μην ειναι τοσο κοντα..προφανως και νιωθουν το ενα το αλλο και γι αυτο ειναι πυρωμενα. Μπορεις να βαλεις τη θηκυκια σε αλλο κλουβι μακρυα απο τον αντρα της αν γινεται να μην τον ακουει κιολας.

Σουπιοκοκκαλο να χεις παντα διαθεσιμο.

Δεν ειναι τιποτα το αυγουλακι, ουτε θα παθουν κατι, μη σε ανησυχει. Εχε τα μακρυα για να ειναι ηρεμα.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημήτρη σε τι χώρο έχεις τα πουλιά. Είναι εσωτερικός ή εξωτερικός; Υπάρχει τεχνητός φωτισμός εκεί που βρίσκονται; Ποια είναι η διατροφή τους αυτή την εποχή;

4. Dimitris.P

Σταύρο μου..τα καναρίνια μου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο,σε Νοτιοανατολική βεράντα,έχω πάρει όλα τα μέτρα για την ασφάλεια τους,ο φωτισμός δεν είναι υπερβολικός..έχω μετρητή υγρασίας/θερμοκρασίας που τον παρακολουθούμε 3-4 φορές την ημέρα(κυρίως για την υγρασία με όριο το 50),η τροφή που τους δίνω είναι της KING(αποκλειστικά για GLOSTER) και είναι για συντήρηση,3 φορές την βδομάδα αυγοτροφή και 3 φορές φρούτο ή λαχανικό.
    Ξυπνούν σίγουρα με το πρώτο φως,γύρω στις 06:15 και γύρω στις 20:00 κουρνιάζουν.Αν το απόγευμα είμαι σπίτι,τότε πάνω -κάτω την ίδια ώρα τα σκεπάζω για να ηρεμήσουν. κάνω κάτι λάθος;;

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όχι τίποτα.

Αν έχεις έχεις τη δυνατότητα χώρου, κάνε αυτό που σου είπε η Μιράντα. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει.

6. Myra

Εχουν τελειωσει με πτερορροια εντελως? Αν ναι, δεν εχουν τοσο μεγαλη διατροφικη αναγκη και προτεινω να τα βαλεις σε πιο λιτη συντηρηση με μια φορα αυγοτροφη και 2 φορες λαχανικο. Για λιγο διαστημα.

7. Dimitris.P

η μικρή ήταν σε πτερόρροια..γι αυτό και δεν μείωσα ακόμη την αυγοτρογή,και ξαφνικά όλα άλλαξαν.!!όσο γι αυτό που μου προτύνεις,Μιράντα μου,το σκέφτηκα και γω..μόνο που η άλλη βεράντα μου είναι Βορινή και μετά βίας καθόμαστε εμείς,και ο άλλος χώρος που μπορω να την βάλω είναι το σαλόνι,αλλά επικοινωνεί με τη Νότια βεράντα και δυστυχώς θα τον ακούει.

8. Myra

Ναι αλλα τουλαχιστον δεν θα ειναι πορτα πορτα βρε παιδι μου!

9. Dimitris.P

Μιράντα μου..είναι κατανοητό!!Σ'ευχαριστώ!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...