Αυγοτροφη για μαλινουα

Συζήτηση με θέμα Αυγοτροφη για μαλινουα, που ξεκίνησε από THODORIS1982, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Νοε 2007.

1. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη αυγοτροφη γι ακαναρινια μαλινουα?και ποια διαφορα εχει η η αυγοτροφη της CEDE που εχει στο κουτι της ενα κιτρινο καναρινι με την αλλη που εχει ενα κιτρινο και ενα σκουροχρωμο

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θοδωρή εννοείς ποια θεωρούμε ως την καλύτερη ξηρή αβγοτροφή του εμπορίου, ποια μάρκα δηλαδή ή ποια συνταγή αβγοτροφής με βάση την ξηρή η οποία θα ταίριαζε καλύτερα σε Malinois;

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνουν οι φωτογραφίες της CEDE.
    Εσύ εκείνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μη δίνεις στα Malinois αυγοτροφή
    με "χρωματικά" στοιχεία γιατί θα αρχίσουν να βάφονται.
    ORLUX,SLUIS,CEDE κ.λ.π πολύ καλές.Επείσης κάποιες αυγοτροφές σε στύλ "πατέ"
    (χρησιμοποιώ της orlux)των ιδίων εταιρειών,είναι καλλίτερες για νεαρές ηλικίες, πιο μαλακές και γλυκές
    με μεγαλύτερη διάρκεια στην ταίστρα.Γενικά δεν νομίζω οτι τα malinois θέλουν κάτι
    εντελώς ιδιαίτερο στην αυγοτροφή τους.Ας ομηλήσουν και οι κάτοχοι Malinois για περισσότερες λεπτομέρειες.

4. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Σταυρο εννοω μια μαρκα.Pet στην πολη μου μπορει να μου παραγγειλει CEDE αλλα δε γνωριζω τιποτα για αυτη δεν την εχω δοκιμασει

5. Stavros

Η CeDe Eggfood for Canaries περιέχει ζωικές και φυτικές πρωτεΐνες, βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία και άλλα φυσικά συστατικά, χρήσιμα για την αναπαραγωγή, την πτερόρροια και την καλή κατάσταση του πτερώματος. Για να δημιουργήσετε μια ελαφριά πάστα, μπορείτε να προσθέσετε μερικές σταγόνες νερό.

Συστατικά:
    Πρωτεΐνη.4.2%
    Υγρασία.........11.0%
    Ασβέστιο.........0.9%
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Εμένα μια χαρά μου φαίνεται...

Καλό θα ήταν ίσως να προσέθετες μερικά βρασμένα αβγά στο μείγμα σου κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου, για να ανεβάσεις λιγάκι το ποσοστό πρωτεΐνης

6. Stavros

Μόλις βρήκα και μετέφρασα και αυτό:

Η Orlux Eggfood for Canaries περιέχει όλα τα συστατικά που χρειάζονται τα νεαρά και ενήλικα πουλιά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής, ανάπτυξης, και πτερόρροιας: πρωτεΐνες, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, μέταλλα, και βασικά αμινοξέα (λυσίνη και μεθιονίνη). Εμπλουτισμένη με Florastimul, L-καρντινίνη, και Ωμέγα -3 λιπαρά οξέα.

Συστατικά:
    Πρωτεΐνη.2.0%
    Ασβέστιο: 1.5%

Μοιραστείτε

Φόρτωση...