Αυγα που δεν σκανε

Συζήτηση με θέμα Αυγα που δεν σκανε, που ξεκίνησε από itealexis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Απρ 2009.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. itealexis

itealexis PB New Member

Καλησπερα! Εχω ενα ζευγαρι καναρινια τα οποια ζευγαρωσα και στις 21 μαρτιου η καναρα εκανε το πρωτο αυγο. Ακολουθησαν και αλλα τρια σε τρεις μερες. Μεχρι σημερα ομως κανενα αυγο δεν εχει σκασει... Ενω εχω διαβασει οτι μεσα σε 14 μερες αυτο πρεπει να γινει.. Οποιοσ γνωριζει κατι παραπανω ασ απαντησει... Ευχαριστω!

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Σου συνιστώ να περιμένεις λίγο ακόμα μπας και έκανες κανένα λάθος, αν δεν βγουν πάει να πει ότι είναι άσπορα και θα πρέπει να τα αποσύρεις! :)

3. abscanary

abscanary PB New Member

Αλέξη εμένα έσκασε σήμερα αυγό που γεννήθηκε στις 23/3, αν δεν έχεις αλλάξει τα αυγά με πλαστικά τότε το τρίτο σου αυγό γεννήθηκε 23/3 και το τέταρτο 24/3. Έχεις ελπίδες τουλάχιστον για το 4ο αυγό. Αύριο συμπληρώνονται 14 ημέρες. Αν δεν σου βγει και αύριο κάνε μία ωοσκόπηση πριν τα αφαιρέσεις ή κράτα τα 1-2 ημέρες ακόμη αν δεν σε πιέζει ο χρόνος.

4. BISBA

BISBA PB New Member

Ο Τίμος έχει δίκιο.
    Να συμπληρώσω ότι έχεις ελπίδες για παραπάνω αυγά εαν η κανάρα έκατσε στο 4 αυγό.

5. itealexis

itealexis PB New Member

exo akousei pos i periodos ton 14 imeron arxizei apo toteleutaio augo diladi apo 24 auto isxiei

6. sainer

sainer PB New Member

η καναρα καθεται για τα καλα στα αυγα οτν κανει και το τελευταιο της αυγο οποτε μετραμαι απο το τελευταιο αυγο.περιμενε ακομη 2-3 μερες για να εξαντλησεις καθε πιθανοτητα.παντως τα 2 πρωτα ηταν ασπορα η υπηρξε εμβρυακη νεκρωση.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...