Αυγα απο ζεμπρακια

Συζήτηση με θέμα Αυγα απο ζεμπρακια, που ξεκίνησε από alexandros12, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 12 Φεβ 2009.

1. alexandros12

alexandros12 PB New Member

εχει κανει το ζεμπρακι μου δυο αυγα το ενα επεσε απο τη φωλια και εσπασε, υπαρχει περιπτωση να μην εκολαψουν το αλλο αβγο; υπαρχει περιπτωσει μεχρι αυριο να κανουν κι αλλα αυγα;

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Πως επεσε απο τη φωλια?Δεν εχεις φωλια για ζεβρακια??

3. alexandros12

εχω φωλια αλλα δεν ξερω πως επεσε το βρηκα στον πατο του κλουβιου;
    ξερεισ αν εκκολαυθει το αλλο αυγο¨; υπαρχει περιπτωση να κανουν κι αλλα αυγα μεχρι αυριο;

4. annouk313

annouk313 PB New Member

αλεξανδρε δεν χρειαζεται να ανησυχεις!το οτι το βρηκες σπασμενο δεν σημαινει απαραιτητα κατι κακο.εχεις κλειστη φωλια η ανοιχτη?αν εχεις ανοιχτη μποριε πολυ απλα να τους "ξεφυγε" κ να επεσε κατω.κοιταξε λιγο το θεμα μηπως ειναι παραγεμισμενη η φωλια.εαν εχει παρα πολυ νημα,θα σο υπροτεινα να αφαιρεσεις λιγο γιατι κ καλυπτουν τα αυγα με αυτο κ υπαρχει κινδυνος πτωσης των υπολοιπων αυγων.
    ως προς τα αλλα σου ερωτηματα,σχεδον σιγουρα θα κανουν κ αλλα αυγουλακια.τα ζεμπρακια ειναι πουλια που συνηθως κανουν πολλα αυγα,δηλ απο 4 εως 8.οποτε να περιμενεις κ αλλα λογικα!δεν εχει σημασια το οτι επεσε κατω το αυγο.λογικα αφου δεν το εριξαν οι γονεις,ειναι απλως ενα ατυχημα κ θα συνεχισουν μετο κλωσσημα τους κ την αναπαραγωγικη διαδικασια κανονικα!:)

5. alexandros12

σας ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση ,ανοιχτη φωλια εχω, μεχρι ποσες μερες μπορουν να εχουν διαφορα τα αυγα τους;

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αλεξαντρε καλησπερα!Σιγουρα θα κανουν κι αλλα αυγα,μην σε ανησυχει!Τα ζεβρακια οσο εχεις μαζι το ζευγαρι θελουν αυγα!Τα δικα μου με το που αρχισαν τα ηδη 3 μικρα τους να τρωνε μονα τους,εβρισκα αυγα στο πατο του κλουβιου!Αυτο σημαινει οτι ζευγαρωνουν συνεχεια!Το καλυτερο βεβαια για την θηλυκια ειναι 2 φορες το χρονο και 1 να σου πω..ακομα καλυτερα!Κουραζονται πολυ με τις γεννες!Λοιπον για να μην εχεις αλλα ατυχηματα το καλυτερο ειναι να παρεις κλειστη φωλια για ζεβρακια!Αν δεν το καταλαβαινουν στο πετ σοπ(μη νομιζεις οτι ειναι ολοι γνωστες,επειδη εχουν μαγαζι)ζητα τους τη φωλια για τα παπαγαλακια τα κλασικα τα μικρα!Καλα γεννητουρια ευχομαι και αν θες πες μου τι εγινε!Καλη επιτυχια

7. alexandros12

ευχαριστω φαμπιο θα παω αυριο να παρω, για να μην γεννανε πρεπει να τα χωρισω η να βγάλω τη φωλιά?

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Να τα χωρισεις δυστυχως...Το κριμα ειναι οτι ειναι πολυ κοινωνικα και δεν τους αρεσει η μοναξια!Εγω ξερεις τι θα κανω?Θα παω να παρω αλλο ενα ζευγαρι και οταν ειναι να τα χωριζω θα βαζω τα κοριτσια και τα αγορια ξεχωριστα για να εχουν παντα παρειτσα!Ορισμενοι που δεν θελουν γεννες παιρνουν 2 αρσενικα η' θηλυκα και τα εχουν μαζι για να μην ειναι μονα τους..

9. annouk313

annouk313 PB New Member

αλεξανδρε στην παραπανω ερωτηση σοy: τα ζεμπρακια κανουν αυγα συνηθως 1 την ημερα αλλα εχει τυχει κ 1 καθε 2 μερες.εμενα προσωπικα εχει τυχει κ μετα απο 3 ημερες να κανουν αλλο ενα αλλα φανταζομαι οτι αυτο αποτελει εξαιρεση!ως προς το αν θα πρεπει να τα χωρισεις,ακομα στην αρχη εισια βρε δεν χρειαζεται προς το παρον να ανησυχεις για κατι τετοιο!κατσε με το καλο να βγουν αυγα κ πουλακια.το εαν θα τα χωρισεις θα το δεις στην πορεια.κ εφοσον εχουν βγει μικρα κ εχουν κατα καποιον τροπο ανεξαρτητοποιηθει.δεν ειναι κανονας οτι ακνυον απανωτες γεννες.ειναι συνηθες αλλα οχι παντα.εμενα ας πουμε δεν εκαναν αλλη γεννα στο καπακι κ ετσι τους ειχα την φωλια για αρκετο καιρο μεσα.:rolleyes:

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εχει δικιο η Αννα!Κατσε νε δουμε πως θα τα πανε,γιατι κι εμενα αυτη τη στιγμη τα δικα μου εχουν 4 αυγα και το τελευταιο το εκαναν μετα απο 2 μερες:)!Να μας λες πως πανε

11. alexandros12

χθες και σημερα βρηκα απο ενα αυγο στη φωλια, εχουν τασεισ να τα σκεπαζουν με το υλικο για φωλια τα αυγα, πρεπει μηπωσ να τα ξεσκεπαζω; ευχαριστω πολυ παντος για το ενδιαφερον που δειχνετε:D

12. alexandros12

ρε παιδια ποσσεσ μερεσ κανουν να βγουν τα αυγα?
    :)

13. annouk313

annouk313 PB New Member

αλεξανδρε αφου τεινουν αν σκεπαζουν τα αυγα με το νημα καλο θα ητνα να αφαιρεσεις λιγο γιατι αν τα καλυχουν μετα δε θα μπορουν να τα κλωσσησουν σωστα.παραγεμισμενη φωλια ποτε δεν κανει καλο.
    τωρα ως προς το ποσο καιρο κανουν να βγουν τα αυγα...χωρις παρεξηγηση και παντα φιλικα αλλα αυτο ειναι κατι πυο εχει ειπωθει σε παρα πολλα προηγουμενα θεματα.λιγο ψαξιμο δε κανει κακο..δεν το λεω μονο για εσενα γενικα το αναφερω.https://petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches.1575/ https://petbirds.gr/threads/Θα-βγάλει-κανά-πιτσιρίκι-ή-τζούφια-τα-πράγματα.10769/.η απορια σου εχει απαντηθει στα λιγο απρακατω θιεματα απο το δικο σου.κανουν δηλ 12-14 μερες να εκκολαφθουν εαν ειναι γονιμα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 17 Ιουλ 2016
  14. alexandros12

βασικα δεν ξερω να ψαχνω και καλα γιατι ειμαι και καινουριος με υπολογιστες γενικα το σιτε μου το δωσε ενα φιλαρακι ευχαριστω παντως που θα παει θα μαθω με λιγο πολυ προσπαθεια
    :)

15. alexandros12

γεννα μετα απο 12 μερες κι αλλα αυγα

παιδια βοηθεια τα ζεβρακια μου ειχαν κανει αυγα πριν 13 μερες, εκει που περιμενα να δω να σκανε τα αυγα , γεννισαν κι αλλα δυο αυγα στη φωλια τι να κανω;
    :(

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τα πρώτα αυγά έχουν μικρά; Τα έκανες ωοσκόπηση; Αν ναι βγάζεις τα καινούρια αυγά για να μπορέσουν να μεγαλώσουν οι νεοσσοί που θα σκάσουν μύτη. Αν τα δεις και δεν είναι γονιμοποιημένα αφαιρείς τα παλιά αφού ξεκίνησαν καινούρια γέννα. Και ελπίζεις αυτή τη φορά να είναι γονιμοποιημένα.

17. alexandros12

εχω κάνει αλλα δεν καταλαβα και πολλα φενετε ενα κιτρινο πραγμα μονο πουλακια δεν εχουν βγει, ναι αλλα πως θα ξεχωρισω τα παλια αυγα απο τα νεα;:( μπορω να αφισω και τα παλια μεσα;

18. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα δικα μου στις 15 μερες ακριβως εβγαιναν πουλακια!

19. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τόσες μέρες δεν θα έπρεπε να περνάει καθόλου το φως από μέσα. Προφανώς τα πρώτα δεν είναι γονιμοποιημένα (μάλλον δεν πρόλαβαν να ζευγαρώσουν και γέννησε η θηλυκιά). Αναγκαστικά αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα παλιά από τα καινούρια θα πρέπει να τα αφήσεις όλα μέσα. Αυτό βέβαια θα δυσχεράνει λίγο την επώαση αφού η φωλιά θα παραγεμίσει με αυγά αλλά δεν βλέπω άλλη επιλογή. Από τη στιγμή που θα κάτσει η θηλυκιά στα αυγά θα περιμένεις 6-7 μέρες και θα κάνεις ωοσκόπηση. Για να φύγουν όσο το δυνατό πιο γρήγορα τα παλιά αυγά.

20. alexandros12

εκανα τα αυγα οωσκοπηση τα παλια τα πειρα απο την φωλια στο πιο νεα που ειναι 6 ημερων φαινετε κατι κιτρινο στη μεση λετε να ειναι γόνιμα;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...