Αυγά σε μάλλον μη κατάλληλη φωλιά

Συζήτηση με θέμα Αυγά σε μάλλον μη κατάλληλη φωλιά, που ξεκίνησε από Παντελής, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Μαϊ 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 18 Μαϊ 2016
Εδώ ενέχει ένα ρίσκο. Εγώ όσες φορές παρενέβην σε φωλιά δικής μου κανάρας δεν την παράτησε. Από κει και πέρα πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και τι σχέση... Ολόκληρο το Post
  1. Παντελής

Παντελής PB New Member

Πέρση το ζευγαρι του αδελφού μου δεν ζευγαροσε. φέτος τα έχω εγώ στη κατοχή μου έκανα την προεργασία αλλά δεν χρησιμοποιήσαν το νήμα για τη φωλιά. το σκορπουσαν. Έτσι έβαλα εγώ στο πάτο της φωλιάς εφημεριδα. Τώρα μέσα έχει 5 αυγά κ είναι μέσα περίπου 2 εβδομάδες λογικά έτοιμα να σκασουν. μέσα στο κλουβί δεν έχω νημα κ στη φωλιά είναι μόνο η εφημερίδα. τι να κάνω? τα κλωσανε κανονικα.

Έχω διαβάσει σχετικά άρθρα στο φόρουμ αλλά όχι κάτι αντίστοιχο με αυτό το πρόβλημα

2. Best Answer:
    Post #326865 by misalouris, 18 Μαϊ 2016
  3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αν είχες ρωτήσει τι έπρεπε να κάνεις όταν σκόρπαγαν το νήμα , θα σου έλεγαν όλοι οτι αυτό ήταν φυσιολογικό. Θα συνέχιζες να τους έβαζες νήμα ...μια-δυο-τρείς φορές μεχρι που κάποια στιγμή θα σου έστρωναν μια χαρά φωλιά. Τώρα ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αφήνεις τα πράγματα να εξελιχθούν και ενημερώνεις εδώ για συμβουλές για σωστή συνέχεια.

4. Παντελής

Παντελής PB New Member

Δεν τα ενοχλω καθόλου μόνο για αλλαγή νερού κ τροφης. Επειδή πέρσι δεν ζευγαροσαν είπα ότι ούτε φέτος θα ζευγαρώσουν για αυτό δεν τη φτιάχνουν. Πάντως μέχρι τώρα συνεργαζονται.

5. theodr

theodr PB Member

Έχεις κάνει ωοσκόπηση στα αυγά ?

6. Παντελής

Παντελής PB New Member

Όχι δεν έχω κάνει γιατί δεν ξέρω πως γίνεται, δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία κ για να μην κάνω καμιά χαζομάρα τα έχω αφήσει όπως εχουν.

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σωστά.
    Από το να τα βάζουμε σε οποιοδήποτε κίνδυνο, καλύτερα να τα αφήνουμε στην τύχη τους.
    Έτσι η αλλιώς μια βδομάδα αργότερα θα ξέρουμε σίγουρα!

8. Παντελής

Παντελής PB New Member

απλά δεν έχω καταλάβει κατι. Όταν κ αν με το καλό βγουν τα μικρά πότε μπορώ να διορθώσω τα πράγματα? και πως?

9. misalouris

Αν μιλάς για τη φωλιά....
    Αφήνεις να βγουν με το καλό τα μικρά με τη φωλιά όπως είναι.
    Στην 7-8 μέρα τους θα έχεις ετοιμάσει μια ίδια φωλιά με μια τσόχα ραμμένη και τίποτε άλλο.
    Αυτή είναι αρκετή για να κρατήσει τα υπόλοιπα.
    Ας περιμένουμε μερικές μέρες και συζητούμε το "πρόβλημα" εκείνη τη στιγμή.

10. Παντελής

Παντελής PB New Member

Οκ ευχαριστώ πολύ! για κάποιους είναι πολύ απλό λόγο πείρας. για μένα που είμαι άσχετος με το θέμα μου φαινεται δύσκολο. Όσο και να ενημερώνομαι πάντα θα έχω αναπάντητα ερωτήματα για οποιοδήποτε θεμα. Ευχαριστώ κ πάλι.

11. misalouris

Εσύ είσαι τυχερός γιατί μέσα από δω, αποφεύγεις τα λάθη.
    Αυτοί με την πείρα ... "πλήρωσαν" με συνέπειες κι έμαθαν απ' τα λάθη τους.

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Αν βάλει τσόχα τώρα θα την παρατήσει τη φωλιά σίγουρα η κανάρα?

13. misalouris

Λάμπρο θα ρισκάρει πολύ και δεν υπάρχει λόγος.
    Έπρεπε από την αρχή να ράψει μια τσόχα και να τελειώνουν τα προβλήματα.

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Το ξέρω.Εμένα σε τσόχα μόνο τα έκανε και μια χαρά τα μεγάλωσε.Απλά η εφημερίδα είναι ότι χειρότερο.Μηδέν απορροφητικότητα και παίζει να την τσιμπολογάει.Δεν λέω ότι θα κουτσουλήσει μέσα η κανάρα αλλά θέλοντας και μη θα λερωθεί.Η άλλη μου η κανάρα έκανε το ένα αυγό στη φωλιά χωρίς τσόχα.Πάνω στο πλαστικό.Και το κλώσσαγε.Βέβαια της έβαλα τσόχα μετά για τα υπόλοιπα τα οποία τα έκανε χωρίς να μπει αρσενικός μέσα.
    Αν του φίλου είναι ένσπορα θα έλεγα καλύτερα πριν βγούνε τα μικρά να τους τη βάλει την τσόχα νωρίς το πρωί με γρήγορες κινήσεις.Όταν βγούνε τα μικρά πάνω στην εφημερίδα θα γίνει αμέσως χάλια δεν μπορεί να περιμένει μια βδομάδα να την αλλάξει.
    Έχει μεγάλο ρίσκο να την σκαλίσει τώρα τη φωλιά συμφωνώ απλά εγώ μάλλον θα το έπαιρνα.

15. misalouris

Σωστά όλα όσα σκέφτεσαι και γράφεις.
    Αλλά αν με την αλλαγή παρατήσει τ' αυγά και τη φωλιά η κανάρα?
    Λίγες φορές οι κανάρες με τέτοια συμπεριφορά έχουν αυγά που βγάζουν νεοσσούς.
    Οι ισορροπίες εικάζω στα πουλιά αυτά είναι εξαιρετικά ευαίσθητες για να τις διαταράσσουμε.
    Προτείνω να μην ρισκάρει.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι... έστρωσε φωλιά με εφημερίδα και εκεί είναι τώρα τα αυγά και τα κλωσάει?? Ή τα αυγά έγιναν κάτω πάνω στην εφημερίδα??

17. Παντελής

Παντελής PB New Member

Τα αυγά ειναι μέσα στη φωλιά. Απλά η φωλιά αποτεληται μόνο απο ενα φύλλο εφημερίδας.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς στη θέση της εφημερίδας πολύ προσεκτικά να βάλεις μια τσόχα. Εγώ πιστεύω θα μπει αμέσως και θα κλωσήσει τα αυγουλάκια της. Αλλά το τι θα κάνεις τελικά είναι στη δική σου κρίση. :)

19. misalouris

Κι αν δεν επιστρέψει να τα κλωσήσει?

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Εδώ ενέχει ένα ρίσκο. Εγώ όσες φορές παρενέβην σε φωλιά δικής μου κανάρας δεν την παράτησε. Από κει και πέρα πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και τι σχέση έχουμε εμείς με τα καναρίνια μας.

21. misalouris

Ψήφοι: 1
    Σωστά Αλίκη. Εγώ για παράδειγμα κάνω αλλαγές αλλά πάντα με εναλλακτικές λύσεις έτοιμες.
    Αν δεν υπάρχει εναλλακτική λύση για τα αυγά αν εγκαταλειφθούν, προτείνω να μην τα "κουνήσει" μέχρι να δούμε την εξέλιξη...
    Στην 5-6 μέρα των μικρών ίσως θα είναι καλύτερα η αλλαγή που προτείνεις.
    Αυτό πως το βλέπεις/βλέπετε?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...