Ατύχημα με το κόψιμο των νυχιών σε καναρίνι

Συζήτηση με θέμα Ατύχημα με το κόψιμο των νυχιών σε καναρίνι, που ξεκίνησε από alexandrosiac, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 11 Φεβ 2009.

1. alexandrosiac

alexandrosiac PB New Member

Θα ήθελα να σας χαιρετίσω αφού είμαι καινούριος στην ιστοσελίδα.. Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω το καναρίνι μου;(του οποίου΄έκοψα ελαφρώς το πόδι ενώ προσπαθούσα να κόψω τα νύχια του):eek:

2. Kαλως ηρθες στο φορουμ και καλως εφυγες για το γιατροοο.

3. sophias

sophias PB New Member

όταν λέμε "ελαφρώς"τι ακριβώς εννοούμε???αιμορραγεί???λίγο ή πολύ??αν είναι μικρή η αιμορραγία,λίγο betadine,και αιμοστατικό βαμβάκι,είναι πολύ καλές πρώτες βοήθειες!
    Αν το αίμα σε έχει πανικοβάλει,βύθισε το ποδαράκι του σε ένα ποτήρι νερό απο το ψυγείο...;)
    άμεσο και αποτελεσματικό!
    Καλή επιτυχία!

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οταν λες του εκοψες το πόδι, εννοείς οτι αιμορράγησε το νυχι, ή του έκοψες καποιο δάχτυλο?? Δωσε σαφεις εξηγησεις για νασε βοηθήσουμε ...

5. alexandrosiac

φαίνεται πως του έκοψα λίγο το πόδι γιατί είχε μεγάλη αιμορραγία αρχικά και προς το παρόν κουτσαίνει.

6. sophias

sophias PB New Member

είχε???τώρα?το οτι κουτσαίνει δεν είναι μόνιμο,μην ανησυχείς.:)

7. alexandrosiac

εντάξει, ευχαριστώ για τη βοήθεια..

8. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

τι ηταν αυτο τωρα?
    Φιλε μου καλε καλως ηρθες!Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα καλο ειναι οταν δε ξερουμε...η να παιρνουμε τη συμβουλη καποιου πιο εμπειρου απο εμας,η να αφηνουμε καποιον που ξερει να το κανει...το πουλι πρεπει να το δει γιατρος ,και καλο ειναι να το κανεις οσο πιο συντομα μπορεις.Φυσικα και μπορει να του μεινει ελαττωμα!:(

πολυ φιλικα:(

9. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

φιλη μου απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα?μηπως ειδες το πουλακι?
    Φυσικα και μπορει να του μεινει κουσουρι,το πουλακι πρεπει να το δει και ενας γιατρος!Δεν του εκοψε λιγο παραπανω το νυχι,το Ποδι του εκοψε..

φιλικα:(

10. sophias

sophias PB New Member

όταν το νεύρο απο το νύχι κοπεί λίγο βαθύτερα,ματώνει,πονάει και το πουλάκι κουτσαίνει,κατα κανόνα όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα!
    Ποτέ δεν είπα να μη πάει το καναρίνι σε γιατρό,πρώτες βοήθειες έδωσα,κι αυτές,γραπτώς!
    Οι πληροφορίες δεν ήταν σαφείς και το απέδωσα σε σύγχυση του ιδιοκτήτη,οπότε,προσπάθησα να τον ""ηρεμήσω"",σκέψου πως θα του φαινόταν αν του έλεγα ¨""απαπααα,το κούτσανες""...
    Λέγεται αυτό??:rolleyes:

11. alexan2dros

alexan2dros Banned

μα το ποδι εκοψες? οχι το νυχι? στειλε φωτο να δουμε.. και γω συμφωνω καλο ειναι να το δει γιατρος βεβαια αν ειναι σοβαρο.. δεν ξερω δε μπορω να πω αν δεν δω..

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ελπίζω να μην είναι σοβαρό και το BETADINE να βοηθήσει
    ώστε να μην υπάρξει κάποια μόλυνση.

13. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Εγω καθε αλλο παρα αυτο ειπα.Η ενσταση μου εγινε γιατι του απαντησες οτι θα σταματησει να κουτσαινει ,χωρις να δεις το πουλι...και εφ οσον ο ιδιο ανεφερε οτι δεν εχει κοψει νυχι αλλα ποδι!

φιλικα:)

14. Sergios

Sergios PB New Member

Δεν έχει διευκρινιστεί τελικά τι έκοψε. Δεν υπάρχει η φράση έκοψα ελαφρώς το πόδι, μήπως η σωστή φράση είναι τραυμάτισα ελαφρώς το πόδι?Με ψαλίδι πήγες να τα κόψεις ή με το νυχοκόπτη που είναι πιο αποτελεσματικός?

15. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Δεσ το post #5

16. alexandrosiac

εντάξει , το πουλί είναι πια σώο (μετά από 2 μέρες. δεν ήταν κάτι σοβαρό, πάντως σας ευχαριστώ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...