Ατυχημα με τα ζεμπρακια

Συζήτηση με θέμα Ατυχημα με τα ζεμπρακια, που ξεκίνησε από pamel091, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 30 Αυγ 2009.

1. pamel091

pamel091 PB New Member

καλημερα σε ολους. χτες το μεσημερι συνεβη καποιο ατυχημα με τα ζεμπρακια μου. τα ζεμπρακια τα ειχα στο μπαλκονι και οτι ειχαν κανει το τριτο τους αυγο. χτες λοιπον χτυπησε καταλαθος το κλουβι ο πατερας μου και επεσε ολο το κλουβι κατω και σπασαν τα αυγα.:(...τωρα τα πουλια μου μοιαζουν πολυ στεναχωρημενα κοιτανε συνεχεια τη φωλια...τι να κανω? να τους τη βγαλω?

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Είναι λογικό να έχουν σοκαριστεί τα πουλιά. Ακόμα και αυγά να μην είχαν κάνει το πέσιμο απο μόνο του είναι αρκετό.Μπαίνουν μέσα στη φωλιά; Η θηλυκιά σου φαίνεται οτι θέλει να κάνει και άλλο αυγό; Εγώ θα έλεγα να την αφήσεις ακόμα μιά μέρα και αν δεν έχει γεννήσει άλλο αυγό να τη βγάλεις.

3. pamel091

pamel091 PB New Member

μπαινει μεσα στη φωλια, ψαχνει για τα αυγα και ξαναβγαινει. το αρσενικο απο την αλλη δεν πολυκουνιεται αλλα δεν εχουν χαλασει τη φωλια οποτε θα την αφησω και θα δειξει.

4. pamel091

pamel091 PB New Member

τελικα μολις εκανε ενα αυγο

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εύχομαι να ξεπράσουν το αρχικό σοκ και να συνεχισουν απτόητα!
    Και τωρα έχοντας πάθει...πολυ μεγάλη προσοχη, να μην ξανασυμβει ατυχημα!
    Καλού κακού κάνε μια ωοσκοπηση την 6η-7η μερα να δεις αν ειναι ένσπορα τα αυγά και ενημέρωσέ μας όταν με το καλό δεις τους νεοσσούς να ξεπροβάλλουν.

Σχετικά με την ωοσκόπηση ριξε μια ματια εδω ανοιγοντας και τα προτεινομενα λίνκ https://petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-αυγών.10488/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  6. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

αντε τουλαχιστον ανταμηφθηκες εσυ και τα πουλακια σου με το νεο αυγο... σου ευχομαι καλα αποτελεμσατα αυτη τη φορα...

7. pamel091

pamel091 PB New Member

δε βλεπω ομως να βγαινει πουλακι...το εχουν καλυψει με νημα και το εχουν παρατησει

8. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

μπορει να κανουν και αλλα αυγα και γι αυτο να μην το κλωσανε.. αυτο ειναι φυσιολογικο.

9. pamel091

pamel091 PB New Member

μπα δε νομιζω..πριν απο αυτη τη γεννα ειχαν κανει αλλη μια γεννα( 5 αυγα) τα οποια δεν ηταν ασπορα αλλα τελικα δε καταφεραν να βγουν...δε ξερω γιατι...νομιζω πως δε θα εκανε καλο να πανε για τριτη γεννα

10. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

αυτο ειναι αληθεια τουλαχιστον οχι τωρα αμεσως...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...