Ατρόμητα γειτονάκια!

Συζήτηση με θέμα Ατρόμητα γειτονάκια!, που ξεκίνησε από MARY, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 20 Ιουν 2009.

1. MARY

MARY PB New Member

Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω τα γειτονάκια μου! :DΦώλιασαν στο δέντρο μπροστά σχεδόν από το μπαλκόνι μου, ένας ένοικος του κάτω ορόφου προσπάθησε επανηλλειμένως να τα διώξει και να τα φοβίσει:mad: με σκουπόξυλα , αλλά "ο επιμένων νικά"!;)Μείνανε και δεν τα κουνάει τίποτα!

Συνημμένα Αρχεία:

2. anatoly

anatoly PB Member

Εχω κ εγω μονιμα τετοια γειτονακια!:)
    Μονο αφου εχεις πουλια εξω στο μπαλκονι, να προσεχεις, δυστυχως μπορει να ειναι φορεις ασθενειων!

Συνημμένα Αρχεία:

3. agnos7

agnos7 PB New Member

Ωραίο το ζευγαράκι όμως έχε το νου σου γιατί από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι αν δεν βρίσκουν φαγητό και ιδιέταιρα αν έχουν μικρα μπορεί να επιτεθούν στα πουλάκια που έχεις στα κλουβιά.

4. giann

giann PB New Member

Τα γειτονάκια σου είναι δεκαοχτούρες!
    Για ασθένειες δεν ξέρω αλλά για να επιτεθούν οι δεκαοχτούρες σε άλλα πουλάκια αποκλείεται!

5. agnos7

agnos7 PB New Member

Γιάννη μη το λες αυτό γιατι έχουν επιτεθεί σε δυο δικά μου κλουβιά και το ένα απο τα δυο το φάγανε.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Aποκλειεται!Οι δεκαοχτουρες ειναι σποροφαγα πουλια κι οχι σαρκοφαγα.Το ραμφος τους αν δεις και μονο θα το καταλαβεις.

Μηπως ηταν σαινια και τα μπερδεψες?

7. agnos7

agnos7 PB New Member

Όχι γιατί εδώ στο Γεροβουνό που μένω έχει πολές .Ίσως να ήταν μεμονομένο φαινόμενο αλλά την είδα στο κλουβί να το χτυπάει αλλά δεν πρόλαβα.Και από τότε είμαι επιφιλακτηκός.

8. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Δεν γινετε με τιποτα αυτο. Οι δεκαωχτουρες ειναι ιδιες με τα περιστερια. Εκτος αν ηταν μεταλλαγμενες με κροκοδειλο!:)

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Νικο εγω σε πιστευω,καθως εχω υπαρξει μαρτυρας τετοιου περιστατικου:eek:Οταν πεινανε πολυ επιτιθονται και σε μικρα πουλια!
    Αναλογη συζητηση εχει γινει εδω :https://petbirds.gr/threads/Επίθεση-από-δεκαοχτούρα-σε-δυό-απο-τα-καλύτερά-μας-πουλακια.9383/
    κι επειδη εχει μεινει στην μεση,ψαχνω να βρω ευκαιρια να τραβηξω βιντεακι(για τους δυσπιστους φιλους μας:p:D) δεκαοχτουρες να τρωνε σαντουιτσακι με προτιμηση πρωτα απο ολα στο ζαμπον!
    Ειναι παμφαγα με αποδειξεις και ντοκουμεντα:D

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οτι ειναι παμφαγα ναι..αυτο ειναι γεγονος.:D

Αλλα οχι οτι επιτιθονται κι ολας...με το ραμφος που εχουν και μονο πως να τραυματισουν ρε παιδια ενα αλλο πουλι?Το ραμφος τους ειναι ετσι φτιαγμενο για να τρωνε σπορους κι οχι για να σκιζουν σαρκα.

11. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Το τραυματιζουν μια χαρα!
    Απλα το θυμα πεθαινει βασανιστικα γιατι οπως λες το ραμφος τους δεν ειναι μυτερο,αλλα κανει ζημια στο κεφαλι ενος μικρου πουλιου αμα το κοπαναει!
    Αυτο ομως για να μην παρεξηγηθω,δεν θα το κανει η δεκαοχτουρα που ερχεται σπιτι μας και της δινουμε και κανα σπορακι να φαει!
    Τα κανουν σε τρελες πεινες!

12. MARY

MARY PB New Member

Παιδιά έχω πάνω από 20 χρόνια κλουβια στα μπαλκόνια και ποτέ δεν είχα τέτοιο κρούσμα. Η περιοχή είναι -όπως και παντού νομίζω- γεμάτη με περιστέρια & δεκαοχτούρες, και, εκτός από τις κουτσουλιές τους στα μπαλκόνια που φυσικά ενοχλούν, κατά τ'άλλα μπορεί να βουτήξουν κανά σποράκι από το πάτωμα του μπαλκονιού, ή να πιουν νερό από τα πιατάκια στις γλάστρες. Ως εκεί... Το πρόβλημα είναι -νομίζω- να μην κουτσουλίσουν μέσα στα κλουβιά (όταν ανεβαίνουν επάνω τους για τροφή), και να μην πλησιάζουν γενικότερα τα κλουβιά, για την μετάδωση ασθενειών στα πουλιά μας. Επίσης και τα σπουργιτάκια (τα οποία είναι πάρα πολλά και παντού), είναι επικίνδυνα για μετάδωση ασθενειών.

13. giann

giann PB New Member

Αλλο να έρχονται οι δεκαοχτούρες στα μπαλκόνια μας πάνω στα κλουβιά μας μιας και έχει γεμίσει ο τόπος δεκαοχτούρες και άλλο να επιτίθενται σαν αρπακτικά και να σκοτώνουν άλλα πουλιά..αυτό αποκλείεται!

Υπάρχουν άλλα είδη πουλιών(γεράκια,κουκουβάγιες,καρακάξες κλπ ειδικά εκεί που μένει ο Νίκος δίπλα στο βουνό) που κάνουν την ζημιά αστραπιαία και εξαφανίζονται και νομίζουμε ότι το έκαναν οι ήρεμες δεκαοχτούρες που κάθονται συνέχεια στο μπαλκόνι..
    Αν διαβάσετε και το ποστ που έδειξε η Νικη αυτό βγαίνει σαν συμπέρασμα.

Νίκη κιεσυ τρως ζαμπόν και οτιδήποτε όταν πεινάς αλλά δεν σημαίνει ότι σκότωσες εσύ το γουρούνι:Dχαχα!

14. RETZIOSG

RETZIOSG PB New Member

το εχω ακουσει απο φιλο μου οτι οι δεκαωχτουρες του φαγανε ενα καναρινι,εγω παλι δυσκολευομαι να το πιστεψω μου φαινετε αδυνατον...δεν ξερω δεν μπορω να το δεχτω οτι δεκαοωχτουρα κανει τετοια ζημια.

15. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Δηλαδη το καναρινι θα φαει;;;

Κι οπως ειπα αν διαβασεις προσεκτικοτερα σε τρελες πεινες θα επιτεθουν!

Απιστε Θωμα:D

16. galanisnikos

galanisnikos PB New Member

Για τρια χρονια ειχα 4 δεκαοχτουρες στην ιδια κλουβα με διαμαντοπεριστερα,ζεμπρακια,βεγγαλεζες,καναρινια.
    Μπορω να σας πω οτι τα μικρα διωχναν τις δεκαοχτουρες απο το φαι.

17. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Κι ομως Νικη μια φορα εβαλε ο αδερφος μου για πλακα στο καναρινι μου σαλαμι και το εφαγε, χωρις δυσσαρεστες παρενεργειες ευτυχως>

18. giann

giann PB New Member

Nάτο!Πάνω που πήγαινα να πω στην Νίκη ότι δεν αποκλείεται και ένα καναρίνι ή ζεμπράκι να δοκιμάσει ζαμπόν..
    Είμαι άπιστος Νικούλα μου γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο..κάτι σαν να ορμάει ένα κουνελάκι ας πούμε σένα άλλο ζωάκι για να το φάει!

19. MARY

MARY PB New Member

:) Πριν 2-3 χρόνια είχαν γεννήσει περιστέρια (όχι δεκαοχτούρες) στο πίσω μπαλκόνι μου. Λυπήθηκα να τα διώξω και να πετάξω τα αυγά. Τα άφησα και βγήκανε τα πουλάκια τους. Τους είχα φτιάξει εγώ την φωλία πάνω σε εφημερίδα (γιατί πέταξα όλες τις σαβούρες που κουβαλήσανε τα ίδια για τη φωλιά τους), με υλικά φωλιάς καναρινιών που μου περίσσευαν. Κάθε μέρα καθάριζα τη φωλιά, τους έβαζα νερό και ψιχουλάκια. Στο ίδιο μπαλκόνι είχα τότε 3 κλουβιά με καναρίνια και παραδείσια. Τα περιστέρια περιορίζονταν (από μόνα τους) αποκλειστικά στην γωνίτσα που ήταν η φωλιά τους και δεν πλησίαζαν κανένα κλουβί. Όσο υπήρχε η φωλιά, κανένα άλλο περιστέρι δεν πλησίαζε καν το μπαλκόνι μου (και τότε είχαμε τεράστιο πρόβλημα με δαύτα! κάθε λίγο και λιγάκι καθάριζα κουτσουλιές, και μπαίνανε και μέσα στο σπίτι (!), ενώ με την παρουσία της φωλιάς, βρήκα την ησυχία μου).
    Οι δεκαοχτούρες στο δέντρο στο μπροστινό μπαλκόνι μου, βρίσκονται: η μία πάντα στη φωλιά και η άλλη πηγαινοέρχεται, για την τροφή φαντάζομαι. Δεν πάτησαν καθόλου στο μπαλκόνι παρ'ολο που εκεί έχω τον παπαγάλο και του πέφτουν σποράκια στο πάτωμα, δεν πλησιάζει ούτε άλλο πουλί -τουλάχιστον στο δικό μου μπαλκόνι. Και το λέω σίγουρα, γιατί λόγω του ότι ο παπαγάλος μου είναι αρρωστούλης, τον παρακολουθώ συχνότατα, μιας και μένω πολλές ώρες στο σπίτι.
    Στη περιοχή μου (κέντρο) υπάρχει υπερπληθυσμός από περιστέρια & δεκαοχτούρες. Καθώς επίσης, υπάρχουν πάρα πολλά καναρίνια, παπαγαλάκια κ.λ.π., στη δική μου και στις γύρω πολυκατοικίες. Ποτέ δεν ακούστηκε να επιτέθηκε περιστέρι ή δεκαοχτούρα.
    Επιθέσεις σημειώνονται σε περιοχές-προάστια Αθήνας και γύρω δήμοι, όπου είναι πιο "ανοιχτά" όπως λέμε, όπου υπάρχουν κοντά βουνά (π.χ. Κορυδαλλός, Νίκαια, κ.λ.π.), και εκει υπάρχουν αρπακτικά πουλιά, που εξορμούν από τα γύρω βουνά.
    Ναι, να προσέχουμε τα πουλάκια μας.
    Ναι, τα περιστέρια, οι δεκαοχτούρες, τα σπουργίτια, δημιουργούν πρόβλημα κουτσουλόντας τα πάντα και παντού.
    Όχι στο να τα "κατηγορούμε" επειδή ψάχνουν τροφή στα "αποφάγια" των πουλιών μας και νερό στα πιατάκια από τις γλάστρες μας και στα βρωμόνερα του δρόμου. Δεν είναι αρπακτικά-σαρκοφάγα πουλιά.
    Πεινασμένα είναι και ψάχνουν ένα ψίχουλο να φάνε...:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...