Ασχολούμαι ως χόμπυ με κότες και κοτοπουλάκια

Συζήτηση με θέμα Ασχολούμαι ως χόμπυ με κότες και κοτοπουλάκια, που ξεκίνησε από kockerell, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 14 Αυγ 2015.

1. kockerell

kockerell PB New Member

Χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσά σας..!! Το πραγματικό μου όνομα είναι Χρήστος Παπαδόπουλος..! Προσωπικά ασχολούμαι ώς χόμπυ με κότες και κοτοπουλάκια..!! Η ιδέα ξεκίνησε πέρυσι και ήταν της συζύγου μου, που μου πρότειναι να βάλουμε μερικές κοτούλες στην αυλή για να έχουμε τα δικά μας αβγουλάκια..!! Ετσι λοιπόν αγόρασα τις πρώτες 10 κότες αυγοπαραγωγής 6 lohmann και 4 leghorn..!! Σήμερα και μετά από 15 μήνες, στην αυλή μου κυκλοφορούν περίπου 130 πουλιά.. (το έπαθα αργά αργά)..!! Διατηρώ κοτόπουλα brahma σε διάφορους χρωματισμούς, έχω αρκετές ντόπιες κοτούλες πολύ δυνατές, κάνω επείσης μερικές διασταυρώσεις και παράγω πολύ όμορφα ημίαιμα..!!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλωσήρθες Χρήστο. :) Η εμπειρία σου θα φανει χρήσιμη με αρκετούς και θέλουμε σαφώς να μας τα παρουσιάσεις με πολλές φωτογραφίες.

Για τα australorp ενδιαφέρομαι ίσως λίγο περισσότερα διότι σκέφτομαι να πάρω του χρόνου.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Καλώς ήρθες Χρηστάρα. 130 κότες ! :rolleyes: Αυτό θα πει συλλογή! Μόνο για αυγά τις έχεις; Σούπα όχι;
    Κάνε μας μια παρουσίαση με φωτογραφίες όταν μπορέσεις . Ενδιαφέρομαι και εγώ για ντόπιες.

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλως ορισες!! Ελπιζω να μας διαφωτιζεις σε οτι αφορα τα οικοσιτα κι γνωσεις σου λογω εμπειριας θα ειναι πολυτιμες!

6. evans

evans PB Member

130 κοτες;Φωτογραφιες θα βαλεις δεν το συζητω ..........ριχνεις καμια στο φουρνο ή τις εχεις μονο για αυγα ;Αν τις εχεις μονο για αυγα αρχισε να τα πουλας σε φουρνους και μαγαζια μπας και βγαλεις τιποτα:D!

7. kockerell

kockerell PB New Member

Καλώς σας βρήκα Γιάννη..!! Αν μου έλεγαν πρίν 2 χρόνια ότι θα πίνω τον καφέ μου στο κέντρο της αυλής μου κοιτάζοντας κοτούλες, κοκοράκια και πουλαδάκια, δέν θα το πίστευα με τίποτε..!! [​IMG]
    Brahma 3.5 μηνών..!! Απ' τα αγαπημένα μου..!!

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Αρχοντιά η Brahma. Έχεις εκκολαπτική μηχανή ή βάζεις παραμάνες τις ντόπιες;

9. kockerell

kockerell PB New Member

Αυτός ο μικρούλης με την παρέα του δέν αγάπησε το κοτέτσι..! Κοιμούνται όλα μαζί (6 πουλιά)έξω πάνω στη ροδακινιά και είναι 4 μηνών..!!

10. kockerell

kockerell PB New Member

Εχω εκκολαπτική μηχανή 24 αυγών janoel.! Εχω φτιάξει και μιά δική μου για 108 αυγά..!![​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Αυτή είναι η δική μου κατασκευή.! Στα εκατό αυγουλάκια (γονιμοποιημένα) μου έδωσε κάπου 80 πουλάκια..!

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

12. kockerell

kockerell PB New Member

Εχω 600 τετραγωνικά χώρο ικανό να φιλοξενήσει πολύ κόσμο..! Την μηχανή φυσικά και θα την περιγράψω αναλυτικά και με φωτογραφίες λεπτομερειών βήμα βήμα στα μέρη που αποτελείται..!

13. kockerell

kockerell PB New Member

[​IMG] [​IMG]
    Καυγάς κοκόρων brahma για τα μάτια των leghorn..! Φυσικά δέν τον επέτρεψα να ολοκληρωθεί..!

14. averelilgr

averelilgr PB New Member

καλως τον. καλως ήρθες :)

Επιτέλους και ένας που θα μας πει εάν εντέλει τον αυγό έκανε την κότα ή ανάποδα..:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...