Ασχολειται κανεις με περιστερια;

Συζήτηση με θέμα Ασχολειται κανεις με περιστερια;, που ξεκίνησε από pasx79, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 10 Απρ 2008.

1. pasx79

pasx79 PB New Member

ασχολειται κανεις φιλος με περιστερια??

2. galanisnikos

galanisnikos PB New Member

ΟΥΝΤΖΙΔΙΚΑ,ΑΡΑΜΑΝΤΖΙΔΕΣ,NUN,ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ

3. Frania

Frania PB Member

Γεια σου Νικο γεια και στους φιλους σου.Θαθελες να μας τα γνωρισεις?

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νίκο και εγώ θα ήθελα να μάθω οσα ενδιαφέροντα πράγματα γνωρίζεις!

Οποτε έχεις χρόνο και διάθεση θα ηταν χαρά μας να μοιραστεις τις γνώσεις σου μαζί μας!

5. boys

boys PB New Member

Αν σε ενδιαφερουν υπαρχουν μονο διακοσμιτικα περιπου 35 ζευγαρια μονο αυτου του ειδους.

Δες λιγο και εδω.
    https://petbirds.gr/threads/2454/

6. lizard

lizard PB Member Article Writer

φοβερες οι φωτο σου εχω δει τετοια περιστερια που τα πουλανε σε κατι μεγαλα μαγαζια και τα εχουν σε αθλια κατασταση ειναι πχ 15 περιστερια μεσα σε μια μικρη κλουβα και ολα ειναι στριμωγμενα τα καημενα τα βλεπω και τα λυπαμαι.

7. gioko

gioko PB New Member

Σε ποια περιοχη μενεις εχει ο θειος μου γυρω στα 500 και μπορει να λεω και λιγα,χωρις υπερβολες.Κολλησα και εγω κοντα σ'αυτον μεχρι που τωρα τελευταια δεν πηγαινω τοσο συχνα.Απο ρατσες ολες η καθεμια απο αυτες εχει και την χαρη της.

8. pasx79

pasx79 PB New Member

τι ειδους περιστερια ειναι τα ναν και οι αρχαγγελοι?
    εγω εχω ντουνεκια,μυσιρια και βουτες λοκ πολλα χρονια ρατσα οχι χρωματα τα περισσοτερα τσινια ασπροκολα

9. pasx79

pasx79 PB New Member

Μενω στην Μηχανιωνα, εσυ?

10. gioko

gioko PB New Member

Κορδελιο μενω

11. niktaoys

niktaoys PB New Member

Πασχάλη μυσίρια ολόλευκα ή κλασικά (ασπρόμαυρα)? Χρόνια είχα περιστέρια κι εγώ!

12. pasx79

pasx79 PB New Member

Νικο εχω ενα ειδος μυσιρια,μονο μαβι-κανατια
    δηλαδη γρι.

13. galanisnikos

Παρεα γεια σας.Δυστηχως δεν τα παω πολυ καλα με την συνχρονη τεχνολογια και δεν θα μπορεσω να σας δειξω φωτο απο τα πουλια μου.Ουτζιδικα στην περιοχη μου λεμε τις βουτες και αραμαντζιδες τα παπαγαλακια.Τα NUN και τους αρχαγγελους δεν ξερω αν τα λενε και αλιως.Θα κανω μια προσπαθεια να βαλω φωτογραφιες απο το internet να δειτε πια ενοω.

Συνημμένα Αρχεία:

14. pasx79

pasx79 PB New Member

αυτες οι φωτο απο τι περιστερια ειναι?
    Τα εχω δει στην τουρκια αυτα.

15. galanisnikos

Στις 3 πρωτες ειναι Αρχαγγελοι και στις αλλες ΝUN

16. Frania

Frania PB Member

Εχουμε και μεις..ενα ζευγαρι μυσιρακια μαβι και ενα ζευγαρι ντουνεκια καφεκοκκινα (δεν ξερω αν λεω καλα το χρωμα )νομιζω οτι τα ονομαζουν και γαλατσια.Βρηκαμε περυσι το αρσενικο απο το δευτερο ζευγαρι μικρουλι το ταισαμε και ειπαμε θα φυγει .Εμεινε , ρωτησαμε γυρω δεν βρηκαμε ιδιοκτητη του πηραμε συντροφο κανανε και 2 αυγουλακια αλλα τιποτα δεν εγινε . Τα φροντιζει ο συζυγος(ειναι στηνεξοχη)Τεταρτη και Παρασκευη.Θα ηταν καλο για αυτα να ξεραμε καποια πραγματα παραπανω οπως ποτε μπορουμε να τα αφησουμε να πεταξουν και τι ελπιδες εχουμε να ξαναγυρισουν αν τα αφησουμε ολα μαζι ελευθερα..

17. pasx79

pasx79 PB New Member

Οποτε θελετε ! Θα ξαναγυρισουν σιγουρα,θα τα αφησετε ομως να βγουνε μονα τους δεν θα τα βγαλετε με τα χερια εξω για να ξερουν τον τροπο να ξαναμπουνε.

18. pilot

pilot PB New Member

ασχολούμαι με θεαματικά περιστέρια-βούτες και διαφορες ράτσες διακοσμητικές. Εσύ τι είδους περιστερια εκτρέφεις?

19. Frania

Frania PB Member

Ενταξει θα δοκιμασουμε σε ευχαριστουμε για την πληροφορια Πασχαλη !Ομως εχουν παλι αυγουλακια θα δουμε...

20. pasx79

pasx79 PB New Member

εχω βουτες λοκατζηδες μια συγκεκριμενη παλια ρατσα,εχω Ντουνεκια,εχω μισιρια(παπαγαλακια) μαβι κανατια και εχω και μια τοπικη ρατσα επεισης πολυ παλια καρταγαλατσια.
    εσυ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...