Ασχημη συγκατοίκηση καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Ασχημη συγκατοίκηση καναρινιων, που ξεκίνησε από stavroula ev, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 13 Οκτ 2009.

1. stavroula ev

stavroula ev PB New Member

καλημέρα σε όλους,

έχω 2 καναρίνια (αγνώστου φύλλου) τα οποία σκοτώνονται κυριολεκτικά . Συγκατοικούν 2 ημέρες. Η συμπεριφορά τους θυμίζει γεράκια και όχι καναρίνια.
    Θα τα βρούν κάποτε ??
    Πρέπει να κάνω εγώ κάτι για αυτό.
    Δεν θέλω να τα χωρίσω γιατί το σκεπτικό ήταν να έχουν παρέα ο ένας τον άλλο.

Ευχαριστώ
    Σταυρούλα

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σταυρούλα μου τα καναρινια είναι μοναχικά πουλια, εκτος της περιόδου αναπαραγωγής που επιζητουν το ταιρι τους. Θελουν το καθένα τον δικο του προσωπικο χώρο και η συμπεριφορά που βλέπεις ειναι γιατι προφανώς εχεις 2 αρσενικα που προσπαθουν ν ορίσουν την επικράτειά τους. Χωρισε τα σε ξεχωριστα κλουβια και κατα προτίμηση να μην βλεπονται. Ετσι και οι τσακωμοί θα σταματήσουν και θα απολαύσεις τα κεληαδήματά τους;)

3. manos74

manos74 PB New Member

αυτο που σου λεει η georgina συμβαινει σταυρουλα και αν δεν τα χορισεις το συντομοτερο το πιθανοτερο ειναι απο τα τσακοματα να μαδισουν η και να τραυματισει το ενα το αλλο

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Επισης να συμπληρωσω οτι μπορει να ειναι 2 θηλυκα που δεν τα βρισκουν λογω μικρου κλουβιου η ακομα μπορει να ειναι ενα αρσενικο κι ενα θηλυκο αλλα να ειναι απυρωτα κι ετσι να τσακωνονται!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...