Ασχετη με κοτες και αποριες

Συζήτηση με θέμα Ασχετη με κοτες και αποριες, που ξεκίνησε από lenaki90, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 18 Μαρ 2014.

1. lenaki90

lenaki90 PB New Member

Καλημερα παιδια, βρεθηκα ξαφνηκα με 12 κοτοπουλακια στο σπιτι και δεν ξερω απο που να αρχισω....

Πριν κανα δυο μηνες ο Πατερας του φιλου μου με ακουσε να λεω οτι θα ηθελα κοτουλες κ αλλα ζωακια να φροντιζω μιας κ τωρα μενουμε σε χωριο και εχθες πηγε και μας πηρε 12 κοτοπουλακια.
    Εγω δεν ειμαι σπιτι (γυριζω αυριο) αλλα εχω πολυ μερακι. Και δεκτες οτι συμβουλες εχετε μιας κ η εμπειρια μου με κοτοπουλακια ειναι παρα πολυ μικρη κ αυτη με βοηθεια ανθρωπων που ηξεραν.

Το σπιτι εχει ενα χτιστο κλειστο κοτετσι στην πισω πλευρα που δεν χρησιμοποιειτε εδω και χρονια. Τα κοτοπουλακια κοιμηθηκαν εκει σημερα το βραδυ και μαλλον μεθαυριο το πρωι που θα χω το φως της ημερας θα πρεπει να το καθαρισω. Διαβασα καπου οτι χρησιμοποιουν χλωρινη και ασβεστη για τυχων ασθαινιες σαν προληψη. Ησχυει ή θα τα ξεκανω?
    Οι κοτουλιτσες ειναι καθαρα κ μονο για αυγα. Δεν ειναι πολυ μωρα απο οτι μου ειπαν τηλεφωνικος αλλα ουτε κ μεγαλες κοταρες :p και μιας κ ειναι αγορασμενες απο γνωστο ανθρωπο της περιοχης π πουλαει κοτουλες θεωρω δεδομενο οτι ειμαι εμβολιασμενες.

Γενικα θελω αποψεις γνωμες παρατηρισεις κ οτι εχετε ευχαριστιση.... Απο θεμα διατροφης-διαβιωσης-συνθηκων κλπ κλπ....

Να προσθεσω πως θα περιφραξουμε γυρο απο το κτησμα ενα μερος για να ειναι την ημερα εξω να λιαζοντε και σε λιγο διαστημα θα γινει μια μικρη λιμνουλα για κανα δυο χηνες μιας κ τα σκυλια μας θα προτοιμησουν να διωξουν τις αλεπουδες για να φανε τα ιδια τις κοτουλες!

2. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Συνήθως τα κοτόπουλα όταν είναι μικρά οι πτηνοτρόφοι τα ταΐζουν φύραμα. Εσύ όπως γράφεις τις θέλεις για να τρως κανα αυγό της προκοπής. Θα πρέπει λοιπόν σταδιακά να τις πας στην διατροφή που θέλεις.....πχ καλαμπόκι σιτάρι κλπ, και επίσης πρέπει να ξέρεις ότι οι κότες θέλουν πολλά χορταρικά και όσο μεγαλύτερο χώρο τους διαθέσεις τόσο το καλύτερο.
    Οι κότες τρώνε σχεδόν τα πάντα. Ότι περισσεύει από το δικό σας φαγητό τους το δίνεις, φλούδες από φρούτα, σαλάτες, φαγητό κλπ.....μόνο ψάρια δεν τους βάζουμε γιατί πνίγονται με τα ψαροκόκαλα! χαχαχα....οι δικές μου τρώνε ακόμα και το εσωτερικό από τα πορτοκάλια!
    Κάποιες ράτσες έχουν την τάση να παχαίνουν πολύ.......και αν αυτό συμβεί σταματούν να γεννάνε.....αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που πρέπει να τρώνε πολλά χορταρικά.

Ένα ασβέστωμα στο κοτέτσι χρειάζεται όπως και συχνό καθάρισμα.....και από αυτή την εποχή και στην συνέχεια συχνός έλεγχος για ψείρες. Επειδή μου έχει τύχει να αγοράσω κοτόπουλα που ήταν γεμάτα ψείρες.......προληπτικά θα σου έλεγα να τους βάλεις ψειρόσκονη......μην εμπιστευτείς αυτόν που της αγόρασες ότι και καλά δεν χρειάζονται τίποτα!

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κι εγώ παρά που δεν είχα ποτέ, ξέρω ότι πρέπει να τρώνε καλαμπόκι και καλούς σπόρους όχι φύραμα συν ό,τι πολύ σωστά σου είπε ο Δημήτρης.
    Ο βασικός εχθρός είναι η ψείρα που μπορεί να σκοτώσει μία κότα. Συχνό ασβέστωμα και μια λακκούβα γεμάτη με στάχτη από ξύλο για να τρίβονται. Η στάχτη σκοτώνει τα έρποντα ζωύφια και οι κότες κάνουν μπάνιο μέσα στην στάχτη.
    Βέβαια σε πρώτη φάση ψειρόσκονη.

4. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Οι κότες λόγω όγκου σώματος δεν είναι τόσο ευαίσθητες στις ψείρες όσο τα πουλιά στα κλουβιά. Για να φτάσουν να ψοφήσουν θα πρέπει να έχουν ψείρες για πάρα πολύ καιρό. Όμως είναι φυσικό αν τα κοτόπουλα έχουν ψείρες να καθυστερεί η ανάπτυξή τους, και οι κότες αδυνατίζουν και σταματούν να γεννάνε.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σίγουρα έχεις εμπειρία, εγώ το είπα γιατί το διάβασα από μια φίλη μου που της πέθανε μια κλώσσα φίσκα στην ψείρα κατάμαυρη την βρήκε

6. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Αφου είχε ψείρες......καταλαβαίνεις η καημένη τι έπαθε μέσα στην φωλιά που καθόταν ακίνητη......."ΤΗΝ ΞΕ ΑΙΜΆΤΩΣΑΝ"!

7. lenaki90

lenaki90 PB New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις (πανεμορφα τα κοτουδια στις φωτος) Ψειροσκονη απλη θα ριξω? απο που θα τη παω να την αγορασω? σε ολο το σωμα τους κ απο κατω να το βαλω? κ στο κεφαλι? Δεν εχουν προβλημα οι κοτουλες? Μου το ειπε κ η γιαγια μ αυτο κ λεω κατσε μην παθουν τιποτα.... :/επεισης μπορω να ριχνω αφοβα ψειροσκονη κ στο κοτετσι μεσα προλληπτικα?

Και κατι αλλο... επειδη το οικοπεδο πισω (χωραφι) ειναι παρα πολυ μεγαλο ποση εκταση με συμβουλευετε να κλεισω με συρμα? Σκευτομασταν κατι 5Χ4 ειναι λιγο λετε?

8. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Ψειρόσκονη θα αγοράσεις από μαγαζί με κτηνιατρικά ή γεωργικά φάρμακα και θα σου δώσουν εκεί και οδηγίες. Αρχικά πιάσε τα κοτόπουλα ένα ένα και βάλε λίγη κάτω από τις φτερούγες στην πλάτη και την κοιλιά......αυτά τα τιναχτούν και θα την διώξουν. Σκόρπισε λίγη και πάνω στην επιφάνεια του κουρνιάζουν......προσοχή να μην πέσει μέσα στην τροφή τους η το νερό. Ξαναρίξε μετά από 10 μέρες εκεί που κουρνιάζουν.
    Πρέπει να ξέρεις ότι τις ψείρες δεν μπορείς να τις εξαφανίσεις ποτέ.....ανανεώνονται μέσω των άγριων πουλιών που θα έρχονται στο κοτέτσι για τροφή......κυρίως τα σπουργίτια.
    Την λύση για τις ψείρες μου την είπε ένας γέροντας πριν πολλά χρόνια και επειδή θέλω να αποφεύγω τα δηλητήρια.......αυτό που κάνω είναι να ψεκάζω το κοτέτσι μου (το οποίο είναι ξύλινο) με πετρέλαιο.
    Τώρα που ζεσταίνει ο καιρός, πρωί πρωί όταν βγουν οι κότες, κάνω καλό καθάρισμα - σκούπισμα και ραντίζω όλο το κοτέτσι μέσα έξω με πετρέλαιο....το κλείνω να μην μπαίνουν οι κότες μέσα , και το αφήνω μέχρι το βράδυ να στεγνώσει. Το βράδυ μπαίνουν οι κότες κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΨΕΙΡΕΣ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ!

Αν τα κοτόπουλα είναι μικρά πρέπει να ξέρεις ότι θέλουν προστασία από τρωκτικά, γεράκια κουνάβια, νυφίτσες κλπ ......οι μεγάλες κότες θέλουν προστασία κυρίως από αλεπούδες.
    Οι κότες εκτός από τα αυγά είναι χρήσιμες γιατί θα σε απαλλάξουν από το "ξεχορτάριασμα". Επομένως όσο περισσότερο χώρο τους δώσεις τόσο καλύτερα.

ΥΓ.
    να προσέχεις την ποσότητα τροφής που θα βάζεις ώστε να μην μένει, για να περιορίσεις την ημέρα επιδρομή από σπουργίτια, και την νύχτα από ποντίκια.

Φρόντισε αργότερα που θα πιάσουν οι ζέστες να υπάρχει σκιερό μέρος.....γιατί οι κότες υποφέρουν από την ζέστη.

9. M.G

M.G PB New Member

Λένα μπορείς να πάρεις αυτό το φάρμακο από κτηνιατρείο. Αραιώνεις 1 ml σε 1 λίτρο νερό και ψεκάζεις ανά 40 ημέρες τις γωνίες του κοτετσιού και γενικά σημεία που μπορούν να φωλιάζουν ψείρες και 1 ψεκασμό στη πλάτη κάθε κότας (απο πλάτη μέχρι ουρά). Προσέχεις μόνο να μην έρθει σε επαφή με το πρόσωπο της κότας (αν γίνει αυτό ξεπλένεις με άφθονο τρεχούμενο νερό), όπως επίσεις απομακρύνεις τα σκεύη νερού και φαγητού από πριν. Καλό θα ήταν να αερίσεις και το χώρο πριν ξαναμπούν οι κότες. Γενικά το φάρμακο είναι βαρύ (οργανοφοσφωρικό) και συνιστάτε για εξωπαράσιτα σκύλων και προβάτων. Το είχα πάρει για φίλο με κότες και ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλο γι' αυτή τη χρήση. Εννοείτε ότι κατά τη χρήση φοράς γάντια και μάσκα και γυαλιά.;)

10. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Αυτό είναι πολύ ισχυρό δηλητήριο, και δεν θα το έβαζα σε κότες......πόσο μάλλον σε μικρά κοτόπουλα.
    Εγώ το χρησιμοποιώ - ραντίζω το χώρο που έχω τα σκυλιά μου με αυτό για μύγες τσιμπούρια κλπ

8. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ, ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΔΟΣ(ΟΙ) ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ
    Το SEBACIL® δερματικό διάλυμα χρησιμοποιείται είτε υπό μορφή λουτρών ή υπό μορφή ψεκασμών.
    Προορίζεται αποκλειστικά για εξωτερική χρήση. Τότε είναι ακίνδυνο και γίνεται καλά ανεκτό από τα
    ζώα. Αφού ανοιχτεί προσεκτικά το φιαλίδιο, αραιώνεται με νερό σε αναλογία:
    Ψεκασμός: 1 ml SEBACIL® δερματικό διάλυμα σε 1 λίτρο νερού

(για πρόβατα και σκύλους)

10. ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ
    Κρέας & εδώδιμοι ιστοί: Πρόβατα: 30 ημέρες
    Δεν επιτρέπεται η χρήση του σε γαλακτοπαραγωγά ζώα, το γάλα των οποίων προορίζεται για
    ανθρώπινη κατανάλωση, ακόμη και κατά τη διάρκεια της ξηράς περιόδου.

PET CAMELOT-ELEGANT LARGE BIRD (9714)

11. lenaki90

lenaki90 PB New Member

Aσχημα τα νεα παιδια, πριν λιγο πηγα να δω τις κοτουλες για πρωτη φορα μιας κ γυρισα βραδυ σπιτι κ οι περισοτερες μαλλον ειναι κρυωμενες. Οταν αναπνεουν χουρχουριζουν (το χω ξανα ζησει το εργακι μιας κ πριν λιγες μερες ετσι ηταν η καναρα μ) και φτερνιζοντε.
    Επειδη διαβασα καποια πραγματα κ ο καθενας γραφει τα δικα του, τι προτοινετε? Τις λυπηθηκα τις καημενουλες ειναι κ ομορφες :(

Επισης η μια πισω απο το κεφαλι εκει π τελειωνει το κρανιο μεχρι ολο το σβερκο ειναι τερμα ξεπουπουλιασμενη χωρις κοκκινιλες ή τσιμπιες.

12. lenaki90

lenaki90 PB New Member

13. M.G

M.G PB New Member

Λένα προτείνω να ρωτήσεις έναν κτηνίατρο για να είσαι σίγουρη. Μόνο αυτός μπορεί να σε βοηθήσει στη παρούσα φάση και να σωθούν τα κοτοπουλάκια σου.

14. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Εγώ νομίζω ότι δύο (απ όσο μπορώ να δω από την φωτο) είναι γυμνολαίμικα.......

Αυτό το "χουρχούρισμα" που λές είναι συνεχές ή κάτι σαν κρρρρρ κατά διαστήματα???

15. lenaki90

lenaki90 PB New Member

Oι κοτουλες δεν ξερω αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα, σταματησαν να χουρχουριζουν (Δημητρη ακουγοταν το χουρχουρισμα που κανουμε οταν ημαστε πολυ κρυωμενοι κ λεμε πως "βραζουμε" ) ομως το φτερνισμα εμεινε αν κ σε πολυ λιγοτερο βαθμο. Τους εχω βαλει προχειρα αχιρο μπολικο και τους εκανα κ 2 μεγαλες φωλιες παλι προχειρες μεχρι να δω ποτε θα μπορεσω να τις βγαλω εξω και να ασβεστωσω μιας κ αρχισαν οι βροχες παλι τωρα που εχω χρονο.
    Μου ειπε χομπιστας οτι δεν προκειτε να ζησουν οσες θεραπειες κ αν κανω εχω πολυ μικρο ποσοστο αλλα δεν ξερω τις βλεπω πολυ ορεξατες.
    Τελικα ναι 2 κοτουλες ειναι οι ξεπουπουλιασμενες κ δεν υπαρχει βελτιωση σε αυτο ομως οσο τις κοιταω δεν βλεπω να τις τσιμπανε οι υπολοιπες.

16. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Τα δύο κοτοπουλάκια δεν είναι μαδημένα, είναι η ράτσα τους αυτή....γυμνολαίμικα.
    Θεωρώ αβάσιμη την άποψη του χομπίστα ότι δεν πρόκειται να ζήσουν.

γυμνολαίμικο-κοτόπυλο.jpg

17. lenaki90

lenaki90 PB New Member

ανα γεια σου ετσι ακριβως ειναι τα 2 σαν αυτο της φωτο που ανεβασες Δημητρη. Πολυ χαιρομαι αν ειναι αυτη η ρατσα μιας κ δεν εχουν ουτε τσιμπιματα ουτε κοκκινηλες και φοβομουν για καμια ασθενεια. Παντως πανε πολυ καλα πολυ ζωηρες ζωη να χουν και ελατωθηκε κ το φτερνισμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...