Ασπορος καναρος

Συζήτηση με θέμα Ασπορος καναρος, που ξεκίνησε από konpap1983, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Μαϊ 2015.

1. konpap1983

konpap1983 PB New Member

Καλημέρα..ο αρσενικος κελαιδαει σα τρελός με κατεβασμενα φτερα ,φουσκώνει και κυνηγαει τις κανάρες που του εχω βαλει(περσυ και φετος).Το αποτελεσμα μηδενικό...ασπορος,Δεν το εχω δει ποτέ να βατεύει παρόλο που τις κυνηγάει .(με λίγα λόγια..ΔΕΝ ΠΗΔ..ΕΙ).Τι φταίει?Ξερει κανένας.??

2. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

χωρις να ξερω και πολλα...οι δικοι μου αρσενικοι δεν φουσκωνουν πριν κυνηγησουν τις καναρες!αντιθετα ειναι ισως η περιοδος που ειναι δραστηριοι και καμαρωτοι καμαρωτοι σε αντιθεση με την περιοδο πχ που η καναρα κλωσσαει και ειναι ολιγον τι νωχελικοι...τι θελω να πω?μηπως το πουλι εχει καποιο θεμα υγειας..

3. konpap1983

konpap1983 PB New Member

Δεν νομιζω.υγιεστατο το βλέπω και ζωηρό.φουσκωνει το λαιμό ,κατεβαζει τα φτερά ,τις κυνηγαει αλλα ΔΕΝ βατεύει με την καμμία!

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Του περασες σταδιο γνωριμιας με τις καναρες ή απλως τα ενωσες? Με ποσες τον εβαλες?

5. G n G

G n G PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως η ηλικία, η υγεία, η φυσική κατάσταση και η φτεροφυΐα...
    Μπορείς να μας πεις κάτι σχετικά με τα παραπάνω?

7. konpap1983

konpap1983 PB New Member

2 ετων ειναι.απο περσι προσπαθω να τον ζευγαρωσω.δυνατος ειναι.μοζαικ ειναι η ρατσα του,πεταει καλα γτ παντα τον εχω σε διπλη ζευγαρωστρα.

ααα..και 3 θυληκες του εχω βαλει μεσα.2 περσυ και 1 φετος..απο 2-3 γεννεσ,....αποτελεσμα......ΜΗΔΕΝΙΚΟ!

Κανονικος ειναι στο λιπος.γενικοτερα τα εχς προσεχμενα τα πουλια στο θέμα βαρους.μολισ μπορεσω θα τον ανεβασω σε φωτο.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  8. misalouris

Δεν το συζητώ πως πρέπει να αποδεχτούμε πως υπάρχει και η στειρότητα των πουλιών όπως και κάθε ζώου που αναπαράγεται...
    Απλά με τον τρόπο μας προσπαθούμε να εξαλείψουμε άλλους παράγοντες.
    Βασικά όμως ο φίλος σου δεν εκδηλώνει διάθεση για ζευγάρωμα...

9. konpap1983

konpap1983 PB New Member

εκδηλώνει αλλα δεν ολοκληρώνει!μισοδουλεια δλδ!χαχαχαχαχ

10. misalouris

Μήπως τότε υπάρχουν φτερά που εμποδίζουν την "επιτυχία".
    Είναι καθαρή η περιοχή?
    Διακρίνεις δηλαδή τη φύση του ή δεν φαίνεται τίποτα?

11. konpap1983

konpap1983 PB New Member

πεντακαραρη..το εχω καθαρίσει κιολας.

12. xaxo4

xaxo4 PB New Member

δοκίμασε να τον κουρέψεις..ο δικός μου πέρσι είχε μόνο άσπορα..φέτος έδωσε πουλάκια..το μόνο που άλλαξα ήταν ότι κούρεψα το ζευγάρι..δεν ξέρω αν έτυχε αλλά πέτυχε..

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Απάντησε σε αυτό αν θες.. Είναι σημαντικό! :)

14. theodr

theodr PB Member

Θα συμφωνήσω με την Μιράντα και την Αλίκη. Πέρασες το στάδιο γνωριμίας στα πουλιά ? Επίσης με προβληματίζει το φούσκωμα που κάνει για να πάει στην κανάρα.
    Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες για να έχουμε καλύτερη άποψη ?

15. konpap1983

konpap1983 PB New Member

τα εχω χωρισει πλεον τα πουλια.δεν νομιζω οτι εχει αξια πια.ευχαριστω πολυ παντος.

16. theodr

theodr PB Member

Όπως θές. Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις.

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχει αξια να αναγνωρισεις αν εχεις κανει καπου λαθος εσυ ωστε να μην το επαναλαβεις. Εσυ αποφασιζεις βεβαια..

18. ianos

ianos PB Active Member

Όταν λες οτι τον έχεις κουρέψει στην επίμαχη περιοχή, εννοείς οτι του έκοψες τα φτερά πέριξ ή και τα φτερά που βρίσκονται πάνω στο μόριό του, δλδ τα φτερά οδηγούς;

19. konpap1983

konpap1983 PB New Member

με ψαλιδακι τα φτερα πανω απο το μοριο του και λιγο απο τα πλαινα για να ξεχωριζει προς τα εξω.εκανα καλα?

20. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

οχι δν εκανες καλα..τα φτερα πανω στο μοριο του ειναι φτερα οδηγοι δλδ κατευθυνουν το σπερμα στα γεννετηκα οργανα της καναρας ετσι ωστε να βρουν στοχο τα σπερματοζωαρια...τα φτερα περιξ δν αποτελουν καποιο λογο αλλα ειναι το βασικο πτερωμα του πουλιου....

Μοιραστείτε

Φόρτωση...