Ασπορα αυγα

Συζήτηση με θέμα Ασπορα αυγα, που ξεκίνησε από d_mous, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιουν 2008.

1. d_mous

d_mous PB New Member

Γεια σας!
    Η κανάρα μου στην δεύτερη προσπάθεια να γενήσει (χωρις να επιδιώξω 2η γενα) το πρώτο αυγό είχε δυστοκία (όπως ανέφερα και στις ασθενιες τραυματισμοι). Τώρα έχει κάνει δεύτερο στην φωλιά που τις επέστρεψα( διοτι την ειχα βγάλει). Λογο του οτι ειμαι αρχάριος μπορώ να τις το αφεραισω για να μην κλωσαει για 13 ημέρες ή αυτο θα ήταν πρόβλημα;Και μια δευτερη ερώτηση το ένα απο τα μικρά κάθετε με το στόμα ανοιχτο την μιση διάρκεια τις ημέρας. Μπωρεί να είναι κάπιο πρόβλημα αυτο; Εχω ακούσει να προσπαθει να κελαϊδισει.Λέτε να είναι αυτο;Ευχαριστω εκ των πρωτέρων!

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

για το μονο που μπορω εγω να σε βομηθησω ειναι για το μικρο που λες!αυτο το κανει ητε επειδη στρεσαρεται η επειδη ζεσταινεται!

3. d_mous

d_mous PB New Member

Δεν νομίζω να ζεσταίνεται γιατί είναι σε εσωτερικό χώρο.Ευχαριστώ πάντως , ίσως να στρεσάρεται επειδή είμαι στο δωμάτιο.

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

αμα ξερεις οτι ειναι ασπορα μπορεις να αφαιρεσεις τα αυγα αλλα πρεπει πρωτα να την αφησεις να κλωσσησει για 6 με 7 μερες οσο για το μικρο μαλλον ζεσταινετε γιατι οπως ξερουμε ολα τα πουλια για να αφαιρεσουν θερμοκρασια απο το σωμα τους κρατουν ανοιχτο το στομα τους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...