Πρόσφατα

Ασθένεια του φτερώματος και του ράμφους - PBFD

inca1099

Honored Member
Thread starter #1
Νέο Άρθρο: Ασθένεια του φτερώματος και του ράμφους - PBFD

Απόσπασμα είπε:
Ο ιός που προκαλεί την ασθένεια (γνωστή και ως Psittacine Beak and Feather Disease - PBFD), είναι μέλος του...
Η συνέχεια του Άρθρου: Ασθένεια του φτερώματος και του ράμφους - PBFD.

Σχολιασμός Άρθρου
Για παρατηρήσεις ή διευκρινίσεις που αφορούν στο άρθρο ή για να συμπληρώσετε τις πληροφορίες του, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα σχόλια του άρθρου.

Όπως μου είπε ο γιατρός, δεν είναι απαραίτητο να μην έχει πούδρα το πουλί ή να χάσει φτερά. Μπορεί να έχει την πούδρα και τα φτερά του και να φαίνεται εντελώς φυσιολογικό, όμως να είναι φορέας του ιού.

Γρηγόρη ευχαριστούμε! Δεν ξέρω γιατί με τρομάζει τόσο αυτή η αρρώστια. Είναι ίσως ο πιο ανασταλτικός παράγοντας για να αποφασίσω να πάρω cockatoo. Είμαι σε πραγματικό δίλημμα. :(

pe.di.

PB New Member
Η ασθένεια του φτερώματος παρουσιάζεται και στα καναρίνια; (χωρίς την ύπαρξη παπαγάλου ανάμεσά τους.

inca1099

Honored Member
Thread starter #5
Όχι, μέχρι στιγμής ο ιός πάει μόνο στα παπαγαλάκια. Και αν ζούνε στον ίδιο χώρο δεν κολλάνε τα άλλα πουλιά, ούτε τα Καναρίνια ούτε Εξωτικά ούτε των ευρωπαϊκών δασών.

Alexandros

Honored Member
Η ασθένεια του φτερώματος παρουσιάζεται και στα καναρίνια; (χωρίς την ύπαρξη παπαγάλου ανάμεσά τους.
Όχι, μέχρι στιγμής ο ιός πάει μόνο στα παπαγαλάκια. Και αν ζούνε στον ίδιο χώρο δεν κολλάνε τα άλλα πουλιά, ούτε τα Καναρίνια ούτε Εξωτικά ούτε των ευρωπαϊκών δασών.

Φάρμακα για τον έλεγχο του ιού PBFD

Η Μάιρα έχει PBFD ή πιο σωστά είναι φορέας του ιού. Δεν έχει ακόμα μεγάλη εμφάνιση της αρρώστιας. Τα φάρμακα που μας έδωσε ο γιατρός για να περνάμε καλύτερα είναι:
  1. Amoxil σιρόπι 125 γραμμαρίων (σε 100ml νερού ο,5 ml σιρόπι) το δίνετε 5 μέρες.
  2. Χάπια Medrol 4 ml (ένα τέταρτο του δίσκου ανακατεύουμε με νερό) δίνουμε μέρα παρά μέρα, 15 φορές.
Αυτά τα φάρμακα βοηθάνε για να πέσει η δύναμη του ιού, όμως δεν υπάρχει φάρμακο για να γιατρέψουμε το πουλί από την ιο PBFD.

Αγχώθηκα τόσο πολύ που από το φόβο μου πέρασα ένα σκουπιδάκι στο ράμφος για ασυμμετρία! Πήγα κοντά να το βγάλω φωτό αλλά ήταν λείο το ράμφος του! Τρόμαξα πολύ, αλλά τελικά εγώ το προκάλεσα!

inca1099

Honored Member
Thread starter #11
Καμιά φορά ο πανικός μας και η υπερβολική προστασία μας οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα και λάθος κινήσεις. Δεν χρειάζεται πανικός σε οποιοδήποτε θέμα (είτε έχει σχέση με τα αγαπημένα μας κατοικίδια είτε έχει σχέση με αγαπημένα μας πρόσωπα).

Ένα τέτοιου είδους πρόβλημα παρουσιάζει και το δικό μου παπαγαλάκι αυστραλίας που είναι 3 χρόνων.

Μια εβδομάδα πριν ψέκασα το πουλάκι για προληπτικούς λόγους με EVERY spray της LYDIA για παράσιτα και του έκανε παρά πολύ κακό διότι δεν ήξερα ότι έπρεπε να το ψεκάσω από απόσταση και λίγο έμεινε να μου μείνει στα χέρια.

Είχε πάθει ΣΟΚ και είχε μείνει για 5 -10 λεπτά περίπου ακίνητο τεντωμένο σαν να είχε πάθει εκγεφαλικό. Σιγά σιγά συνήλθε λίγο, όμως ήταν πολύ φοβισμένο και δεν μας πλησίαζε είχα φοβηθεί και το έκανα αμέσως μπάνιο για να φύγει το σπρέι από πάνω του και το έβαλα σε ζέστη με λάμπα για 3 μέρες.

Τώρα φαίνεται μια χαρά μας μιλάει έρχεται και κάθεται πάνω μας βέβαια με επιφύλαξη.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι εδώ και 4 μέρες που φαίνεται να είναι καλύτερα των έχει πιάσει μια mania να ξύνεται και γεμίζει ο πάτος του κλουβιού με μια άσπρη σκόνη και κάποια πούπουλα που τα βγάζει μόνος του με το ράμφος του και ανησυχώ.

Μήπως μπορεί κάποιος να δώσει κάποια εξήγηση;

Φιλικά,
Χαρίτου Πίτσα
AL 173

inca1099

Honored Member
Thread starter #14
Μηπως μπορει να μου πει καποιος τι εξετασεις κανουμε γι'αυτον το ιο?
Υπάρχει συγκεκριμένη εξέταση για το PBFD, o γιατρός γνωρίζει απο μόνος του τι θα πρέπει να καλλιεργήσει. Πληροφοριακά είναι η εξέταση αίματος με συνδιασμό υπόπτων φτερών, και περιττωμάτων. Αν το πουλί βρεθεί θετικό, απομονώνεται και ξαναεξετάζεται μετά απο 4 βδομάδες, και αν βγεί αρνητικό γίνεται πάλι η ''καραντίνα'' και εξετάζεται ξανά απο 3 βδομάδες.

Stavros

Administrator
Staff Member
Μπορεί να γίνει έτσι ένα Cockatiel;

Είδα αυτήν τη φωτογραφία σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού. Πρόκειται όντως για Cockatiel. Αλήθεια, γνωρίζετε ποιοι είναι οι λόγοι που μπορούν να φτάσουν το πουλί σε αυτήν την κατάσταση και ποιοι τρόποι υπάρχουν, αν υπάρχουν προκειμένου να προληφθεί ή να αντιμετωπιστεί;

bald_cockatiel.jpg

Σταυρο ειναι ασθενεια ναι! και μπορει να ενφανιστει οχι μονο στα κοκατιλ βεβαια!
Η ασθενεια λεγεται Psittacine Beak and Feather Disease (PBFD) και ειναι μια ιογενεις νοσος που μπορεί να προσβάλλει τα πτηνά ιδιαίτερα τους νεαρούς παπαγάλους εώς συνήθως 3 ετών.!
Μεταφερεται απο τους γονεις στα μικρα η απο καποιο πουλι που νοσει σε ενα αλλο μεσω των κοπρανων ,τη σκονη των φτερων και αμεσης επαφης!
Απο οτι ξερω δεν υπαρχει θεραπεια!

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1829&aid=2592

http://www.avianbiotech.com/diseases/pbfd.htm

εδω ειναι καποια ξενα αρθρα που βρηκα! Στα αγγλικα βεβαια!

misalouris

Mod Καναρίνια
Staff Member
Απίστευτη κατάσταση.
Δεν γνωρίζω αν είναι παθολογική ή ψυχολογική η πηγή των "παθών" του.
Μήπως Σταύρο υπάρχει κάποια πληροφορία σχετικά με τη διαμονή, τις συνθήκες κλπ?
Απλά να μας βάλει σε κάποιο μπούσουλα που ομολογουμένως προσωπικά για την περίπτωση του παπαγάλου ... τον έχω "χάσει" ?

ειναι μια ιογενεις νοσος
Δεν το ήξερα αυτό.
Προσβάλει μόνο παπαγάλους ή μπορεί να τη δούμε και σε άλλα πτηνά?

Τελευταία επεξεργασία από moderator:

Stavros

Administrator
Staff Member
Η ασθενεια λεγεται Psittacine Beak and Feather Disease (PBFD) και ειναι μια ιογενεις νοσος που μπορεί να προσβάλλει τα πτηνά ιδιαίτερα τους νεαρούς παπαγάλους εώς συνήθως 3 ετών.!
Επομένως είναι αυτό, έτσι Ασθένεια του φτερώματος και του ράμφους - PBFD;

Είναι σοκαριστική ή εικόνα πάντως.

Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η εικόνα είναι όντως σοκαριστική. Είναι ιογενής νόσος, που σημαίνει ότι δεν συνδέεται άμεσα με την ψυχολογική νόσο που ωθεί τα πουλάκια να τρώνε και να αποκόπτουν τα φτερά τους.
Οπως είπε και ο Ζαχαρίας δεν υπάρχει θεραπεία. Εχω διαβάσει ότι υπάρχουν εμβόλια (3 ή 4) τα οποία τη συγκεκριμένη στιγμή που μιλάμε βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο και μάλιστα χωρίς τρομερές πιθανότητες να την ελέγξουν.

Top Bottom