Παρουσίαση Ας γνωριστουμε, το φιλαρακι μου

Συζήτηση με θέμα Ας γνωριστουμε, το φιλαρακι μου, που ξεκίνησε από Natalia_, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 29 Ιουλ 2009.

1. Natalia_

Natalia_ PB New Member

Καλησπερα και παλι σε ολα τα μελη !

Απο εμενα και το φιλαρακι μου!

Νατ_

Συνημμένα Αρχεία:

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Καλωσηρθατε Ναταλία! Πολύ όμορφο το μικρό σου! Πες μας λίγα πράγματα γι' αυτό!

3. fragos

fragos PB Member

καλως ορισες!πολλη ομορφο ειναι να σου ζησει!

4. Natalia_

Natalia_ PB New Member

Ευχαριστω πολυ για το καλως ορισμα και παλι! Δεν ξερω τι να πρωτοπω για τον κολλητο μου!

5. niva2gr

niva2gr PB New Member

Πες μας, ποιά είναι η ηλικία του, αν είναι ήμερος, πώς είναι η συμβίωση μαζί του, αν ξέρει κολπάκια, και άλλα τέτοια!

6. Natalia_

Natalia_ PB New Member

ο Ηλιας ειναι ενος ετους και 4 μηνων περιπου! ειναι φοβερα ημερος μιας και εχει μεγαλωσει στα χερια ολης της οικογενειας! ειναι ταϊσμενος στο χερι και γενικα αρκετα καλοβολος αν εξαιρεθουν οι πρωϊνες του φωνες μεσα στο σπιτι! χαχα! παντως γενικα ειναι αρκετα καλη η συμβιωση μαζι του! απο κολπα δεν ξερει και πολλα, αλλα γενικα οταν θελει κατι φωναζει "ελα"!
    Μακαρι να μπορουσε να πει κι αλλα λογια αλλα δεν νομιζω να μαθαινει γενικα! του αρεσει πολυ να καθρεφτιζεται και να ασχολειται με τα παιχνιδια του!

7. anatoly

anatoly PB Member

Καλως ηρθατε στο ΡΒ!
    Να χαιρεσαι τον κουκλο σου!:)

8. κουκλος να τον χερεσαι

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

:Big Grin:Να χαιρεσαι τον Ηλια σου Ναταλια, καλως ηρθατε!

10. pommerouge

pommerouge PB New Member

τι ομορφια ειναι αυτη!να τον χαιρεσαι!

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλως ηρθατε Ναταλια και να τον χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφο πουλι. :)
    Γραφεις οτι ειναι sunset conure, το σωστο ονομα ειναι sun conure αλλα εχω την εντυπωση οτι ο Ηλιας ειναι [URL="http://animal-world.com/encyclo/birds/conures/jenday.php]jenday conure[/URL]. ; Απο που τον πηρες?

12. trout

trout PB New Member

Ναταλία κούκλος ο Ηλίας σου να τον χαίρεσαι :)

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

.

Ο Ηλιας ειναι κουκλος.Απο φωνες πως πατε?Εχω παρατηρησει οτι ειναι φωνακλαδικα πουλια κι ειναι για γερα νευρα

14. mariah

mariah PB Member

Καλως ορισες στην παρεα μας και να χαιρεσαι τον Ηλιακο σου.Κουκλακι ειναι!

15. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Καλώς ήρθες να σου ζήσει ο κούκλος σου.

16. Natalia_

Natalia_ PB New Member

ο Ηλιας ειναι ενος ετους και 4 μηνων περιπου! ειναι φοβερα ημερος μιας και εχει μεγαλωσει στα χερια ολης της οικογενειας! ειναι ταϊσμενος στο χερι και γενικα αρκετα καλοβολος αν εξαιρεθουν οι πρωϊνες του φωνες μεσα στο σπιτι! χαχα! παντως γενικα ειναι αρκετα καλη η συμβιωση μαζι του! απο κολπα δεν ξερει και πολλα, αλλα γενικα οταν θελει κατι φωναζει "ελα"!
    Μακαρι να μπορουσε να πει κι αλλα λογια αλλα δεν νομιζω να μαθαινει γενικα! του αρεσει πολυ να καθρεφτιζεται και να ασχολειται με τα παιχνιδια του!

17. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Εντυπωσιακός, ωραία έκφραση, όμορφα χρώματα, κούκλος ο Ηλίας & χαϊδεμένος! Μένει ελεύθερος έξω απ'το κλουβί? Πετάει ή εξακολουθεί να θέλει τα χέρια όλων σας?

18. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν ασχοληθεις πολυ μαζι του και του επαναλαμβανεις συνεχεια μια συγκεκριμενη λεξη τοτε θα μαθει κι αλλες νεες λεξουλες.

Εννοεις οτι του χεις καθρεφτακι στο κλουβι?Αν ναι καλυτερα να το βγαλεις γιατι μονο προβληματα δημιουργει.Με τον καιρο θα σου γινει πολυ επιθετικος γιατι θα νομιζει οτι εχει βρει ταιρι κι εσενα δεν θα σε χρειαζεται.

19. Natalia_

Natalia_ PB New Member

Του εχω μεσα στο κλουβι του εναν καθρεφτη με ενα κουδουνακι απο κατω αλλα εκτος αυτων του εχω μια κουνια και μια σκαλα για να παιζει! το κλουβι του ειναι τεραστιο σε αναλογια με το μεγεθος του και μπορει ακομα και να πεταξει εκει μεσα!
    Ομως τον αφηνω ελευθερο μεσα στο σπιτι και πεταει με ακομα πιο πολυ ανεση αλλα, πολλες φορες απλα καθεται πανω στο κεφαλι μου! χαχαχα
    Ασχολουμε γενικα αρκετα μαζι του, και του επαναλαμβανω λεξεις αργα και καθαρα απο την ημερα που τον απεκτησα, ομως περα απο το "εεεεε" και το "ελα" αντε και κανα "ωραιο" δεν εχει πει! α, ξεχασα αμα με θελει φωναζει και "πσσστ"! αλλα ρε παιδια, ειλικρινα δεν με νοιαζει! τον αγαπω, ειναι φιλαρακι μου, και ακομα και με την αγενεια που με φωναζει με το "πσσστ" εγω πεταω πιο ψηλα κι απο αυτον!

20. niva2gr

niva2gr PB New Member

Mωρέ, είναι μικρούλης ακόμα! Θα μάθει και άλλα πράγματα μεγαλώνοντας. Όμως έχει δίκιο ο Φώτης. Καλό είναι να βγάλεις τον καθρέφτη γιατί όταν θα φτάσει στην ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης μπορεί να αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...