Αρχάρια ξαφνικά με έτοιμο ζευγάρι

Συζήτηση με θέμα Αρχάρια ξαφνικά με έτοιμο ζευγάρι, που ξεκίνησε από NassiaGr, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Απρ 2014.

1. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

καλησπερα με λενε Νασια και ειναι αδαεις απο τα καναρινια ... αγαπω τα ζωα αλλα .. καναρινιαα δεν ειχα ποτε ..

λοιποονννν η ιστορια ειναι ως εξης μου τα εφερε ο αντρας μου ενα απογευμα πριν 2 μερες περιπου ειναι ενα αρσενικο και ενα θυληκο ειναι ετοιμα προς ζευγαρωμα εχουν κανει και την φωλια τους του τα εδωσε αρων αρων ο γαμπρος του που επρεπε να φυγει ναυτικος στο επαγγελμα εκτατα ... μου ειπε 2-3 πραγματα! ... αλλα εχω χαθει διαβαζω απο χτες τα διαφορα που λετε για να κατατοπιστω .... ελπιζω να μην σας ζαλισω με πολλες πολλες ερωτησεςι ειμαι γενικα θετικο ατομο και θα δεχτω .. αν καποιος μου πει αφου δεν ξερεις γιατι το ανελαβες αλλα απο την αλλη το ανελαβα και πρεπει να τα καταφερω ετσι δεν ειναι???

καλο απογευμα να εχουμε ολοι!

2. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καλώς ήρθες Νάσια!;)

3. Stelios_rethymno

Stelios_rethymno PB New Member

Καλώς την,

Τοποθέτησε το κλουβί σε ένα σημείο που δεν θα χρειάζεται να μετακινηθεί ξανά για αρκετό διάστημα, και μετά διακριτική παρακολούθηση χωρίς να τα ενοχλείς . Προσέφερε καθημερινά αυγό ή αυγοτροφή και όλα θα πάνε καλά.

4. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

σας ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα!

στο μπαλκονι Στελιο ετσι?? ααα και να ρωτησω μου ειπε οτι δεν το καθαριζω μεχρι να γεννησει και να ξεπεταχτουν? μονο τροφη και νερο βαζω .. ετσι???

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Εγώ πάντως τα ζευγάρια μου τα καθαρίζω σε κάθε αναπαραγωγική φάση. Αν δεν έχεις χώρο μέσα στο σπίτι στον οποίο δεν ενοχλούνται από την συχνή παρουσία σου ( καλύτερα αν τα βάλεις μέσα στο σπίτι το μέρος που θα τα έχεις να είναι ψηλό ) τότε βάλτα στο μπαλκόνι αλλά να φροντίσεις να είναι προστατευμένα από τον υπερβολικό ήλιο ( να είναι σε σκιερό μέρος ) αλλά και από τον αέρα και να τα σκεπάζεις κάθε βράδυ με μια πετσέτα ή ένα χοντρό πανί ακόμα και νάιλον. Καλύτερα να βάζεις βρασμένο αυγό μαζί με το τσόφλι γιατί αφού έκτισε φωλιά θα κάνει και αυγά και το τσόφλι του αυγού θα δίνει ασβέστιο στην κανάρα σου για να κάνει γερά αυγά και να μην χάσει ασβέστιο από τον οργανισμό της και γίνει ευάλωτη σε αρρώστιες.

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Νάσια, πρέπει να μάθεις που τα είχε ο προηγούμενος. Αν τα είχε μέσα, δεν είναι καιρός ακόμα για να βγουν και μάλιστα στην φάση της αναπαραγωγής που είναι λιγότερο κινητικά θα σου κρυώσουν.

7. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Maria σε ευχαριστω για την μετακινηση! :)

τα ειχε σε υποστεγο.. οποτε λογικα μου κανει το μπαλκονι ... σε απομερο σημειο να μην τα ενοχλουμε πολυ ....

αυτο με το σκεπασμα δεν μου το ειχε πει θα το κανω ...

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και τα πρωινά να προσέξεις τα αρπακτικά, καρακάξες έχει παντού πρέπει με κάποιο τρόπο να τα προστατεύσεις

9. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Ωχχχχ .... καμια ιδεα μπααα να βαλω ψιλη σιτα; θα κανει δουλεια;

10. Stelios_rethymno

Μετά την μεγάλη αλλαγή, να έρθουν στο σπίτι σου, μην τα καθαρίζεις για αρχή. Σε πρώτη φάση βάζε σπόρους και αυγό-αυγοτροφή. Όταν το θηλυκό ξεκινήσει να γεννάει θα κάνει ένα αυγό κάθε μέρα. Μετά την γέννηση και του τελευταίου αυγού συνεχίζεις μόνο με σπόρους. Σε περίπου 14 μέρες από την έναρξη της επώασης θα πρέπει να εκκολαφτούν τα αυγά. Τότε ξεκινάς και πάλι την αυγοτροφή.

11. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Θα κάνει δουλειά αλλά καλό θα ήταν να μην εντοπίζονται εύκολα γιατί μόνο το σοκ που θα πάθουν φτάνει για να τρομάξουν πολύ. Εγώ που είχα ένα καναρίνι έτσι μετά από την επίθεση που δέχθηκε δεν ξανακελάηδησε ποτέ. Καλύτερα βάλτα σε σημείο που να μην φαίνονται και τόσο προς τα έξω. Μια λύση αν έχεις τέντα στο μπαλκόνι είναι να τα κρύβεις με αυτή.;)

12. Stelios_rethymno

Ναι μπορείς να καλύψεις το κλουβί.

13. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Τεντα εχω. Και εκει που τα εχω βαλει εινσι απομερα ..... θα το μελετησω
    :)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Νάσια καλώς ήρθες! Να χαίρεσαι το ζευγάρι σου! :)

Όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι σε σημείο προστατευμένα από τον καιρό (βροχή, ρεύματα αέρα, κτλ) και φυσικά από τα αρπακτικά. Μην επαναπαύεσαι με την τέντα.. Εγώ πήρα από τα jumbo πλέγμα προστασίας για το μπαλκόνι με 8 ευρώ και είμαι σίγουρη και ασφαλής! 3460101250-5.jpeg

Καθάρισε το κλουβάκι καλά-καλά τώρα πριν κάνει αυγά η κανάρα. Στον πάτο να βάζεις είτε Α4 χαρτιά είτε χαρτί κουζίνας.

Βάλε επίσης στο κλουβάκι οπωσδήποτε σαπιοκάλαμο (ή αλλιώς κόκκαλο σουπιάς) που θα το βρεις στα πετ σοπ!

Κάθε μέρα να τους βράζεις αυγουλάκι για 15' να είναι σφιχτοβρασμένο και θα τους το δίνεις μαζί με το τσόφλι ή αν έχεις χρόνο φτιάξε μόνη σου αυγοτροφή για αυτά! Εγώ τους κάνω αυτή τη συνταγή: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή είναι εύκολη και δεν μου κοστίζει τίποτα! Κάθε μέρα επίσης δίνε τους ραδίκι, σπανάκι, μπρόκολο, κουνουπίδι και ό,τι άλλο έχεις! Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας Ακόμη, αν τους δίνεις κίτρινες, κόκκινες "βιταμίνες" που είναι χύμα μέσα σε διαφανή σακουλάκι να μην τη ξαναδώσεις γιατί το μόνο που προσφέρει στα πουλιά είναι να τα παχαίνει.. Τέλος, καλύτερα να προτιμήσεις να τους βάζεις συσκευασμένη τροφή που ξέρεις ότι οι σπόροι είναι καλοί και έτσι αποφεύγονται πάρα πολλές ασθένειες! Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

Όταν η κανάρα στρώσει τη φωλιά ρίξε λίγο ψειρόσκονη στη φωλιά και στο κλουβί μαζί με τα πουλιά μέσα για να μην πιάσετε ψείρες (απομάκρυνε τις ποτίστρες και τα φαγητά)! [​IMG]
    Αφού κάνει τα αυγά της η κανάρα σου (3-7 αυγά κάνουν) θα σταματήσεις να δίνεις αυγό/αυγοτροφή και θα δίνεις μόνο σποράκια και καθαρό νεράκι κάθε μέρα. Δε θα κουνάς και δε θα μεταφέρεις το κλουβί.. Εγώ μέχρι να σκάσουν τα αυγά δεν καθαρίζω το κλουβί.. Τέλος, πολύ σημαντικό, δεν πρέπει να τα ενοχλείτε και να τα στρεσάρετε! Υπομονή και όλα θα πάνε καλά! :)

Ελπίζω να σε βοήθησα!

15. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

Καλημερα ειστε ολοι πολυ κατατοπιστικοι σας ευχαριστωωω συσκευασμενη θα παιρνω γιατι εχω και κουνελι και την ειχα πατησει παραλιγο να το χασω.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Απλά προσοχή σε κάτι... Να την αλλάξεις σταδιακά και όχι απότομα, δλδ τώρα που έχεις και από την παλιά θα βάζεις λίγο από την συσκευασμένη να συνηθίζουν και κάθε μέρα όλο και θα αυξάνεις την ποσότητα της νέας συσκευασμένης τροφής μέχρι να φτάσεις να τους δίνεις μόνο τη συσκευασμένη! ;)

17. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

alicedros ... θα το κανω ... σε ευχαριστω!

ας παμε για δουλεια τωρα! καλο μεσημερι σε ολους!

18. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

τα τακτοποιησα ολα αυριο το πρωι θα τα φτιαξω κιολας γιατι ειμαι δουλεια τωρα!

απορια .. η τσοχα στη φωλια ειναι τοσο απαραιτητη? ...

19. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βοηθάει την κανάρα να χτίσει τη φωλιά της. Είναι χρήσιμη και αργότερα όταν μεγαλώσουν λιγάκι τα μικρά, γιατί αφαιρείς το νήμα και αφήνεις μόνο την τσόχα αφήνοντας έτσι περισσότερο χώρο και μια καθαρή φωλιά στα πουλάκια μέχρι τον απογαλακτισμό.

Δεν είναι απαραίτητη, είναι όμως αρκετά χρήσιμη.

20. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

καλημερα και απο μενα! ... πηρα τροφη συσκευασμενη χτες και πηγα στα μωρα μου να δω τι κανουν και ν αλλαξω τροφη νερο ... αυτο που ειναι να εχουν κατεβασει ολο το νημα απο την φωλια κατω στην σχαρα... γιατι????

Μοιραστείτε

Φόρτωση...