Αρσενικό Gouldian δεν κελαηδάει

Συζήτηση με θέμα Αρσενικό Gouldian δεν κελαηδάει, που ξεκίνησε από pantazo, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 27 Ιαν 2009.

1. pantazo

pantazo PB New Member

Το αρσενικό από το ζευγάρι των Gouldians δεν κελαηδάει:confused:. Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει. Το έχω μαζί με το θηλυκό (δεύτερο, το πρώτο θηλυκό πριν από 1 1/2 χρόνο περίπου πέθανε ανεξήγητα). Το κλουβί είναι τοποθετημένο στη κουζίνα του σπιτιού μου δίπλα σε μπαλκονόπορτα. Η συμπεριφορά του σε σχέση με το θηλυκό θα έλεγα ότι είναι μαλλον κανονική (δηλαδή κατά περίπτωση εκτελεί τον ερωτικό χορό). Το ζευγάρι προς το τέλος του καλοκαιριού είχε κάνει αυγά τα οποία δεν κλώσσησε:(. Αντώνης

2. alexan2dros

alexan2dros Banned

κελαιδουσε πριν και σταματησε ξαφνικα?

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

4. pantazo

pantazo PB New Member

Αλέξανδρε, κελαηδούσε και σε κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) σαν να είχε πάθει ακάρεα τραχείας (δεν είμαι σίγουρος, το βράδυ έκανε ένα θόρυβο σαν να έσπαγε σποράκια), έκανα θεραπεία και το σύμπτωμα εξαφάνίστηκε. Ίσως να είναι αυτή η αιτία. Δεν θυμάμαι από τότε (;) να το έχω ακούσει να κελαηδάει.

5. pantazo

pantazo PB New Member

Τζωτζίνα, το ξέρω αλλά προς το παρόν δεν έχω άλλη λύση. Όλα τα άλλα προφανώς τα προσέχω.

6. alexan2dros

alexan2dros Banned

μηπως ειναι μεγαλης ηλικιας το πουλι?

7. pantazo

pantazo PB New Member

Το έχω 2 - 2.5 χρόνια. Δεν νομίζω ότι είναι μεγάλο.

8. alexan2dros

alexan2dros Banned

εισαι ευχαριστημενως με αυτα τα πουλια?? σκεφτομαι να παρω...

9. pantazo

pantazo PB New Member

Αλέξανδρε, είναι ωραία πουλιά με έντονους χρωματικούς συνδυασμούς και πολύ ενδιαφέρον τρόπο ζωής και αναπαραγωγής. Τα δικά μου δεν τα έχω ευχαριστηθεί υπό την έννοια ότι δεν έχω κάνει ένα πλήρη κύκλο αναπαραγωγής ώστε να δω όλες τις πτυχές της ζωής τους.

Σε κάποια στιγμή που είχαν γεννήσει και δεν κλωσσούσαν τα αυγά τους τα έτρεχα με την μηχανή να τα δώσω στον Οδυσσέα (Dianante de gould) ώστε να τα βάλει στους κοινωνικούς σπίνους που είχε. Τέτοιο εγχείρημα δεν είχα ξανακάνει!

10. alexan2dros

alexan2dros Banned

τι εγινε τελικα? κελαηδησε?

11. pantazo

pantazo PB New Member

Όχι. Αυτό που θα κάνω τώρα είναι να βάλω να ακούσει το κελάηδισμα από άλλο αρσενικό (το έχω κατεβάσει από το Internet) ώστε να δω τις αντιδρασεις και των δύο. Παρεπιπτόντως ασχολούνται και τα δύο με τη φωλιά τους.

12. pantazo

pantazo PB New Member

Σαν συνέχεια του αρχικού ερωτήματος θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής: το αρσενικό πέρασε μια περίοδο όπου έχασε ξαφνικά το πτέρωμά του κάτω από το λαιμό. Το χώρισα από το θηλυκό, του έδωσα ιωδιούχο νερό, κάποιες βιταμίνες κτλ και μετά από ένα μήνα ξαναέγβαλε φτερά (λευκά ενώ αρχικά ήταν μωβ). Τώρα το έβαλα μαζί με το θηλυκό. Την πρώτη μέρα ήταν δραστήριο υπό την άποψη ότι χοροπηδούσε το κλαδάκι δίπλα στο θηλυκό. Μετά νέκρα... Κάθονται και τα δύο απαθεί λες και βαριούνται τη ζωή τους. Τι λέτε να αλλάξω αρσενικό μήπως και το θηλυκό δει καμμιά άσπρη μέρα;

13. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Το κλουβί είναι μεγάλο;Κάτι το στρεσάρει νομίζω.:confused:

14. pantazo

pantazo PB New Member

Θα ανεβάσω φωτογραφία σχετικά με τη διάταξη των κλουβιών.

15. pantazo

pantazo PB New Member

Η διάταξη των κλουβιών στην κουζίνα...

Συνημμένα Αρχεία:

16. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

17. pantazo

pantazo PB New Member

Το έχω διαβάσει. Αν υπήρχε πρόβλημα θα ήταν γενικότερο. Τα υπόλοιπα όλα είναι μια χαρά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...