Αρσενικό ή θυληκό μπάτζι;

Συζήτηση με θέμα Αρσενικό ή θυληκό μπάτζι;, που ξεκίνησε από Andreas13, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 4 Ιουν 2014.

maria p
Best Answer maria p, 25 Φεβ 2016
Απαλό γαλάζιο έχουν και τα θηλυκά σε εποχές εκτός οίστρου. Είναι φυσιολογικό. Προφανώς πέρασε η αναπαραγωγική της περίοδος και πάει για ανάπαυση και... Ολόκληρο το Post
  1. Andreas13

Andreas13 PB New Member

Εδώ έχω τον Ρίκο, το μπάτζι που αγόρασα πρόσφατα. Στο πετ σιτι μου είπαν ότι είναι αρσενικό. Σας έχω βγάλει κοντινές φώτο για να δείτε το χαλινό του. Μπορεί κάποιος έμπειρος να μου πει ποιο είναι το φύλο του.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #310055 by maria p, 25 Φεβ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι!
    Ναι μάλλον αρσενικό είναι.

4. Andreas13

Andreas13 PB New Member

Σε ευχαριστώ πολύ :) Όταν μεγαλώσει θα του πάρω και ένα μπλε θυληκό ;)

5. maria p

Με το καλό :)

6. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πολυ ομορφο το μικρο σου Αθήνα να το χαιρεσαι

7. FIRFIR

FIRFIR PB New Member

Βρε παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι εχω μεινει αναυδη! Πρι λιγο εβγαλα τα κλουβια στο μπαλκονι να τα καθαρισω και βλεπω στο φως το χαλινο της Πετρουλας του θηλυκου μπατζι απο τη μια μερια να εχει ξεφλουδιστει και απο κατω να προβαλλει ενα ωραιο φωτεινο γαλαζιο! Πως εγινε αυτο? Ειναι αγορακι? Δεν μπορω να το βγαλω φωτο γιατι κανει τα ακροβατικα του σημερα -ωχ ειπα 'του'- αλλα θα προσπαθησω να ανεβασω γρηγορα μια. Και μου ελεγε χθες η μια μου κορη 'μαμα να το πουμε Πετρουλη?' κι εγω γελουσα..

8. maria p

Τι χρώμα είχε πριν;

9. FIRFIR

FIRFIR PB New Member

Μπεζ σκουρο προς καφε και μαλιστα ηταν αρκετα αδρυ οπως λενε για τα θηλυκα. Αλλα τωρα ειναι σαν κρουστα που ξεφλουδιζει κι απο κατω βγαινει λειο και γαλαζιο!

10. maria p

Ψήφοι: 1
    Απαλό γαλάζιο έχουν και τα θηλυκά σε εποχές εκτός οίστρου. Είναι φυσιολογικό. Προφανώς πέρασε η αναπαραγωγική της περίοδος και πάει για ανάπαυση και θερινές διακοπές :) Θηλυκό είναι. Τα αρσενικά έχουν σκούρο μπλε και ποτέ καφέ, εκτός περίπτωσης ορμονικών διαταραχών.
    Διάβασε εδώ https://petbirds.gr/articles/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.160/

maria p, 25 Φεβ 2016
    Best Answer
  11. FIRFIR

FIRFIR PB New Member

Οκ ευχαριστω μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο!

12. FIRFIR

FIRFIR PB New Member

Λιγο καθυστερημενα, να και οι φωτο, αν και ειμαι σιγουρη πως ειναι κοριτσακι DSCN2316.JPG DSCN2319.JPG κοριτσακι!

Τωρα ο χαλινος ειναι καθαρος απο την κρουστα μετα απο τοσο καιρο-οι φωτο ειναι απο τελη φλεβαρη-και εχει χρωμα γαλαζιο ανοιχτο με ασπρο γυρω απο τα ρουθουνια.

Συνημμένα Αρχεία:

13. maria p

Ναι, θηλυκό είναι και κούκλα!:)

14. FIRFIR

FIRFIR PB New Member

Ευχαριστω πολυ κι εγω που την λεω η 'ασχημουλα' μου, γιατι δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη σαν τον αρσενικο μου,αλλα ετσι ειναι νομιζω στο βασιλειο των πουλιων.. Θα ηθελα να κανω παρουσιαση του ζευγους μολις βγαλω καλες φωτο, αλλα ξεχασα πως δημιουργω νεο θεμα!

15. maria p

Θα πας εδώ https://petbirds.gr/forums/Παπαγάλοι-Γενικά.38/ και θα πατήσεις νέο θέμα, θα γράψεις τα λόγια σου και μετά ανέβασμα αρχείου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...