Αρσενικός χαλάει την φωλιά

Συζήτηση με θέμα Αρσενικός χαλάει την φωλιά, που ξεκίνησε από Χρηστος_21, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 22 Απρ 2016.

1. Χρηστος_21

Χρηστος_21 PB New Member

Έχω την εντύπωση οτι ο αρσενικός χαλάει την φωλιά της θηλυκιας μου!
    Ενώ τα βλέπω καθημερινα που βατευονται παρατηρώ οτι η καναρα μου αφήνει κάποιες κλωστές νήματος στην φωλιά και αργότερα τις βλέπω στον πάτο του κλουβιού!
    Τι μπορώ να κανω;
    Να ξανά χωρίσω το ζευγάρι;

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Όταν η κανάρα σου αποφασίσει να χτίσει σοβαρά τη φωλιά της δε θα την σταματήσει τίποτα! Και ο αρσενικός πίστεψέ με θα τρώει κατσαδιάσματα! Άστα μαζί και απόλαυσε τα!!! :)

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να τα αφήσεις στην ησυχία τους.
    Μα τι μανία σας έχει πιάσει όλους τώρα τελευταία?
    Ποιος και για πιο λόγο συνιστά αυτή την πρακτική?

4. Χρηστος_21

Χρηστος_21 PB New Member

Φιλε μου θυμάσαι που σε είχα ξανά ρωτήσει όταν δεν τους είχα κανει σωστή προετοιμασία και τα πέταγε κάτω τα αυγά;
    Και μου πρότεινες να τα αφήσω και με τον καιρο δεν εχει κανει ακομα κάποιο αυγο αλλα βλέπω συνέχεια νήμα στην φωλιά και μετα κάτω!!

Εντάξει σε ευχαριστώ πολυ

5. misalouris

Και πολύ πιθανόν να συνεχίσει να κάνει τα ίδια...
    Προετοιμασία των πουλιών δεν γίνεται με δυο τρεις βδομάδες ... ούτε μπορούν να καλυφθούν οργανικά και ορμονικά προβλήματα ...
    Και φυσικά πέρα από κάθε δική μας επιθυμία και διάθεση ... αυτά αποφασίζουν για κάθε τους κίνηση...

6. Χρηστος_21

Χρηστος_21 PB New Member

Καλα αυτο εννοείται ομως έχω την εντύπωση οτι τωρα που η καναρα προσπαθεί να φτιάξει την φωλιά ο αρσενικός την χαλάει!
    Γι αυτο και ρωτάω να τα χωρίσω και απο του χρόνου απ την αρχή σωστα για να έχω και καλα αποτελέσματα!!

7. misalouris

Έχεις χρονικά περιθώρια να πάρεις μια γέννα αν το θέλεις και να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου...
    Το πρόβλημα όμως είναι ... αν τελικά θα σε βοηθήσουν τα πουλιά ...

8. Χρηστος_21

Χρηστος_21 PB New Member

Έχω κι άλλο ενα ζευγάρι μοζαικ κίτρινα τα έχω τρεις βδομάδες τωρα χωριστά να βλέπονται αυτα νομίζω οτι θα παμε καλύτερα!
    Ήδη παρατηρώ τον αρσενικό να την ταΐζει απο το χώρισμα!
    Λογικά σε λιγο καιρο θα τα βάλω μαζι και πιστεύω οτι θα έχω καλα αποτελέσματα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...