Αρσενικός στη φωλιά

Συζήτηση με θέμα Αρσενικός στη φωλιά, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Μαρ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Γεια σας! Εδώ και 2-3 μέρες ένα αρσενικό κάθεται στη φωλιά συνεχώς, ενώ το θηλυκό κάθεται έξω ανέμελο και ξέγνοιαστο! Να υπενθυμίσω ότι μέσα στη φωλιά δεν υπάρχουν αυγά! Για ποιο λόγο κάθεται ο αρσενικός μέσα??

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

λογικα ο αρσενικος ειναι πολυ καλος και του αρεσει να καθετε στην φωλια σαν θηλυκο αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να εχει χτυπησει καπου το ποδι του και να μην μπορει να σταθει για κοιτα λιγο τα ποδια του αρσενικου.

3. natasha

natasha Banned

Το σκέφτηκα κι εγώ και τα παρατήρησα! Φυσιολογικά ήταν! Απόλυτα φυσιολογικά!

4. lizard

τοτε θα ειναι πολυ καλως αρσενικος ως προς την αναπαραγωγηκη περιοδο.

5. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ! Τότε θα τα αφήσω στην ησυχία τους κι ας κάνουν ότι θέλουν!

6. lizard

και εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου.

7. natasha

natasha Banned

Με λίγα λόγια, είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, έτσι?? (Δε νομίζω να υπάρχουν γκέι καναρίνια! χιχι)

8. lizard

οχι δεν υπαρχουν ... καναρινια αλλα ειναι και σπανιο να βρεις αρσενικα με ανεπτυγμενο τοσο πολυ το ενστικτο της μητερας.

9. natasha

natasha Banned

Δηλαδή το δικό μου καναρίνι έχει παραπάνω αναπτυγμένο το μητρικό ένστικτο??

10. lizard

ναι ετσι φαινετε οταν με το καλο σου βγαλει μικρα τοτε θα τα ταιζει πιο πολυ αυτος παρα η μανα.

11. natasha

natasha Banned

Αυτό καλό πρέπει να είναι έτσι? Τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι εκείνος δεν θα τα παρατήσει τα μικρά!

12. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Άντε τυχερή και μητέρα και πατέρας, δύο στη συσκευασία του ενός !

13. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ, αν και μου φαίνεται λίγο περίεργη όλη αυτή η κατάσταση!

14. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Ας φερθεί σαν "παλικάρι" στην κανάρα, και μετά αν θέλει κλωσάει...

15. natasha

natasha Banned

Η αλήθεια είναι ότι παρά είναι..."παλικάρι"! Όλη την ώρα την κηνυγάει την κακομοίρα, είναι πολύ πυρωμένος!

16. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Ψυχραιμία παιδιά!

17. Glosterfancy

Glosterfancy Πρώην djspikos

Έχεις σκεφτεί το enbexomeno ότι η θηλυκιά σου δεν είναι πυρωμένη. Και γίαυτό το παίζει καλός ο αρσενικός για να του κάτσει η καναρά. Τον έχεις δει να την καρφώνει.ing: Γιατί έχω και εγώ τέτοιο αρσενικό που κάθεται στην φωλια. Αλλα δεν έχει κάνει τίποτα ακόμα γιατί η θηλυκιά είναι απύρωτη. Ενώ με μια άλλη θηλυκιά που τον έβαλα έκανε τον καθήκον του και καθόταν στο κλαδάκι και όχι στην φωλια. Μακάρι να πέσω έξω.

18. gardeline

gardeline PB New Member

Το να καθεται στην φωλια μπορει να ειναι καποιο ειδος φλερτ προς στο θυληκο καποιος τροπος για να την προσελκυσει αν ζευγαρωνει με το θυληκο πιθανον να ειιναι αυτο αν οχι μπορει να ειναι αυτο που σου γραφει ο Ηρακλης πιο πανω.Οπως και να χει καλη επιτυχια στο ζευγαρωμα.

19. natasha

natasha Banned

Η θηλυκιά πρέπει να είναι πυρωμένη γιατί συνέχεια φιλιέται με το αρσενικό κ εκείνη, όταν το αρσενικό κελαηδάει,χτυπάει τα φτερά της και τον κοιτάει!

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

:24::24::24:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...