Αρσενικο μωσαικ δεν κελαηδα πια

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο μωσαικ δεν κελαηδα πια, που ξεκίνησε από IOANNA POTARI, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Νοε 2015.

Γιάννης 1982
ευχαριστω πολυ πολυ θα κανω οτι μου γραφεις και να σκεφτεις οτι σημερα πηγα και αγορασα λαχανικα και φρουτα .....θα του κανω ενα τραπεζι... Ολόκληρο το Post
  1. IOANNA POTARI

IOANNA POTARI PB New Member

εχω δυο ζευγαρακια καναρινια, το ενα αρσενικο ειναι μοσαικ και κελαηδουσε υπεροχα οταν ομωσ αρχισε η πτεροποια το καλοκαιρι σταματησε, μου ειπαν οτι φυσιολογικο.τωρα ειναι νοεμβριοσ και ακομη τιποτα ουτε τσιου,μονον οταν με βλεπει μπορει να κανει κανα τσιου σιγανα,ενω τοαλλαοαρσενικο χαλαει το κοσμο.εχω δοκιμασει σταγονεσ, τροφη που μου προτεινε το πετ ,αλλα τιποτα μηπωσ μπορει να με βοηθησει καποιοσ, και εχω προσεξει οτι ακομη δεν πρεπει να εχει βγαλει τα φτερακια του στο κεφαλακι οχι οτι ειναι καραφλο αλλα εχει ακομη την ριζα του πουπουλου εαν το λεω καλα. ευχαριστω πολυ και καλησπερα........το βασικο ξεχασα.

2. Best Answer:
    Post #296112 by Γιάννης 1982, 24 Νοε 2015
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα πρέπει να δείξεις την απαιτούμενη σε χρόνο υπομονή ώστε να μπορέσει το πουλί να ανακάμψει από την επίπονη διαδικασία της πτερόρροιας που όπως λες πρόσφατα πέρασε και που όπως γράφεις .... δεν ολοκλήρωσε.
    Θα σε συμβούλευα για να το βοηθήσεις περισσότερο και να ανακάμψει πιο γρήγορα να του έχεις καλή και ισορροπημένη διατροφή και ίσως να δώσεις κάποιο σκεύασμα με πολυ-βιταμίνες στο νερό του.
    Όπως θα διαβάσεις και στην παρακάτω συζήτηση είναι θέμα που κι αυτό μας έχει απασχολήσει https://petbirds.gr/threads/Μπορώ-να-επιταχύνω-τη-διαδικασία-πτερόρροιας-στην-κανάρα.25127/
    Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο ... εδώ είμαστε... χωρίς να διστάσεις ...ρώτα.

4. IOANNA POTARI

ευχαριστω απο καρδιας για τισ συμβουλες, γιατι ο νιουτον ειναι η αδυναμια μου στα οκτω πουλακια που εχω [ετσι λενε το καναρινακι ]

5. theodr

theodr PB Member

Αν θέλεις ανέβασε και μερικές φωτογραφίες του κλουβιού αλλά και του Νιουτον για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο πολύ. Εύχομαι εδώ μέσα στο Petbirds.gr να βρεις όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Καλό διάβασμα !!!

6. IOANNA POTARI

καλησπερα, το σαβ/κυρ. με μεγαλη χαρατον ακουσα τον νιουτον να αρχιζει δειλα δειλα να κελαιδα, δεν ειναι βεβαια δυνατο ακομη το κελαηδισμα του, ισως θελει ακομη το χρονο του, ομως εκανα ολα οσα μου γραψατε. τον εχω μονο του τωρα σε αλλο κλουβι χωρια απο την θηλυκιακαι βλεπονται,δεν ξερω εαν εκανα καλα , μηπωσ πρεπει να τον ξαναβαλω μαζι τησ? το αλλο αρσενικο χαλαει τον κοσμο απο το κελαηδισμα του, αυτο ειναι κακο η καλο για τον νιουτον που τον ακουει γιατι τα εχω ολα στο ιδιο χωρο. ευχαριστω πολυ.

7. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

καλησπέρα,Ιωάννα! επειδή πέρασα πάνω κάτω τα ίδια και γω με τη μία θηλυκιά μου..σωστα σου έγραψε ο Γιάννης να διαβάσεις τρο εν λόγω θέμα! για μένα,άστον όπως τον έχεις,μόνο του..και καλύτερα να μην βλέπει και καθόλου την θηλυκιά,φρόντισε την διατροφή του καθημερινά,να μην τα έχεις σε σημεία με ρεύματα αέρα,λίγη πολυβιταμίνη στο νεράκι του,και θα δεις πως θα ''σηκώσει φωνή'' πολύ σύντομα!! σωστή διατροφή και ηρεμία..και όλα καλά θα πάνε!! και πάντα να θυμάσαι πως .. ΣΤΗΝ ΧΥΜΑ ΤΡΟΦΗ ΛΕΜΕ ΟΧΙ !!:thumbsup:

8. IOANNA POTARI

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση .την πολυβιταμινη για ποσεσ μερες του την δινω?

9. kostasb

kostasb PB New Member

Ιωαννα καλησπερα,η διαδικασια της πτεροροιας οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια ειναι κατι το επιπονο για τα πτηνα ομως αναγκαιο μιας και μεσω αυτης της διαδικασιας ανανεωνουν το πτερωμα τους για να ανταπεξελθουν στις δυσκολες συνθηκες του χειμωνα.Η διαρκεια της οσο αναφορα το ξεκινημα αλλα και το τελειωμα δεν ειναι ιδια σε καθε πουλι.Φροντισε να παρεχεις αυγουλακι σφιχτοβρασμενο που ειναι η καλυτερη πηγη αμινοξεων που την εχουν μεγαλη αναγκη στην πτεροροια και στην πολυβιταμινη που θα διαλεξεις ακολουθησε την ποσοτητα που προτεινει η εταιρια.Να την παρεχεις φρεσκια καθε φορα οπως και το νερακι.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπράβο Ιωάννα μου!! Πολύ χάρηκαα!!

Και ο Δημήτρης και ο Κώστας τα λένε μια χαρά να τον αφήσεις εκεί που τον έχεις (οι μετακινήσεις στρεσάρουν και δεν κάνουν καλό.. θα αργήσει κι άλλο να σου τραγουδήσει. Και αν τον βάλεις μαζί με τη θηλυκιά δε θα τραγουδάει καθόλου!) αλλά
    διαφωνώ με τις πολυβιταμίνη.. Καλύτερα να δώσεις έμφαση στη φυσική διατροφή.. και τι εννοώ. Σφιχτό βραστό αυγό 2 φορές την εβδομάδα, λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι), χόρτα (γλυστρίδα), μηλαράκι, βότανα αποξηραμένα ή χλωρά. Όλα αυτά έχουν πολύ πιο φυσικές βιταμίνες. Και μπορείς να του κάνεις και τσάι βοτάνων ( https://petbirds.gr/articles/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.254/ ) για λίγες μέρες και να του το φτιάχνεις σε συχνότητα μια φορά τον μήνα περίπου. Καθαριότητα, διατροφή, ηρεμία και αγάπη και να δεις που σε λίγες μέρες θα τραγουδάει όσο και ο άλλος!! ;)

11. IOANNA POTARI

ευχαριστω πολυ πολυ θα κανω οτι μου γραφεις και να σκεφτεις οτι σημερα πηγα και αγορασα λαχανικα και φρουτα .....θα του κανω ενα τραπεζι μουρλια!!!!!!

12. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

οφείλω να ομολογήσω πως η Αλίκη προτείνει τον καλύτερο και απόλυτο τρόπο διατροφής των φτερωτών μας φίλων,Ιωάννα! :thumbsup:ειλικρινά, τον καλύτερο! ούτε και γω είμαι υποστηρικτής των (παρα)φαρμακευτικών σκευασμάτων αλλά πρότεινα την πολυβιταμίνη ακριβώς επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω την διατροφή που ακολουθείς στον φιλαράκο σου και μιας και η πτερόρροια είναι αρκετά επίπονη διαδικασία και δεν συμπεριφέρονται όλα τα καναρίνια το ίδιο! θα το ξαναπώ όμως ..η Αλίκη μας προτείνει το καλύτερο και γω από κει θα ξεκινούσα!!:)

13. Ψήφοι: 1
    χαχαχα κι άλλη ''τρελή '' στην παρέα, καλως ήρθες Ιωάννα και θα συμφωνήσω κι εγώ όσο πιο λίγα φάρμακα γίνεται, μόνο σε ασθένεια και κατόπιν διάγνωσης.

14. IOANNA POTARI

:thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...