Αρσενικο καναρινι με προβληματα αναπνοης

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο καναρινι με προβληματα αναπνοης, που ξεκίνησε από alligator, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαρ 2015.

1. alligator

alligator PB New Member

Εχω ενα καναρινι και το βραδυ που κοιμαται ακουγετα περιεργα κατι σαν σφυριγμα και μετα απο κελαιδιμα αν πας κοντα του οταν ανασαινει ακουγεται και εκει ενα πολυ μικρο σφυριγμα στην αναπνοη του μπορει καποιος να μου πει τη συμβαινει

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ο ήχος που περιγράφεις ακούγεται όλη την ώρα ή μονό μετά από το κελάηδημα .... ?
    Το βράδυ το ακούς συνεχόμενα ή κάποιες στιγμές σταματάει.. ?

3. alligator

alligator PB New Member

το πρωι οταν πηγα κοντα του μετα απο το τραγουδι του το εκανε 5-6 φορες μετα δεν ακουσα γιατι εφυγα για την εργασια μου ,το βραδυ το κανει ανα 5 δευτερολεπτα και μετα απο 2-3 λεπτα και αυτο συνεχιζεται μπορει η διαρκια των 2-3 λεπτων να γινει και μετα απο 10 λεπτα

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλά θα ήταν να το πήγαινες σε κάποιον ειδικό γιατρό...
    Τα προβλήματα του αναπνευστικού στα καναρίνια είναι αρκούντως σοβαρά για να μπουν στη διαδικασία να "μαντέψουμε" το πρόβλημα...
    Αν πάλι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα περίμενε συμβουλές.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

6. alligator

alligator PB New Member

παιδια μου ειναι δυσκολο αμεσα να παω σε γιατρο γιατι μενω επαρχια νομο φθιωτιδας μπορω μονο την τεταρτη γιατι μονο τοτε δεν ειμαι υπηρεσια θα πρεπει να κανω κατι παραπανω στο πουλακι μεχρι την τεταρτη

τη λετε για το aviomycine

7. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αν το έχεις δώστο ..

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα έλεγα καλύτερα να δώσει antiasmatico. Δε θέλω να το παίζω γιατρός και να προτείνω φάρμακα, αλλά παλαιότερα ένα καναρίνι μου με πνευμονια και αναπνευστικό πρόβλημα με αντιασματικο έγινε καλά... Το είχα πάει σε γιατρό και μου το είπε σαν φάρμακο.

9. alligator

alligator PB New Member

με μεγαλη μου χαρα σας λεω οτι το καναρινι ειναι ενταξει εκανα θεραπεια με aviomycine και ολα πανε καλα:thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...