Αρσενικο καναρινι εσπασε 1 αυγο απο τα 4 στην 7η μερα επωασης

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο καναρινι εσπασε 1 αυγο απο τα 4 στην 7η μερα επωασης, που ξεκίνησε από ΓΙΑΝΝΗΣ 69, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουν 2009.

1. ΓΙΑΝΝΗΣ 69

ΓΙΑΝΝΗΣ 69 PB New Member

σημερα το αρσενικο στη 7η μερα επωασησ τσιμπησε και εσπασε 1 αυγο απο τα τεσσερα.να τα χωρισω οριστικα,η να τα αφησω.

2. voutsigoutsi

voutsigoutsi PB New Member

Χωριστα φιλε γιαννη.

3. n-i-k-o-s

n-i-k-o-s PB New Member

χωριστα ο αρσενικος οπως βλεπεις δημιουργει προβλημα

4. jk21

jk21 PB Member Article Writer

το αυγο που εσπασε ειχε νεοσσο να αναπτυσεται μεσα; αν ηταν ασπορο πιθανον να μην το εκανε κακοβουλα.εχω ακουσει οτι απο το πως αισθανοντε το κεντρο βαρους του αυγου (δεν ειναι το ιδιο σε ασπορα -ενσπορα) καθως το γυριζουν ,εχουν απο ενστικτο την δυνατοτητα να ξεχωριζουν τα ασπορα.το λεω βεβαια με καθε επιφυλαξη .δεν μπορω να ξερω που συναντιουνται τα ορια λογικης και ενστικτου ...

μην βιαστεις να τον βγαλεις.αυτη ειναι η γνωμη μου.ισως αντιδρασει αρνητικα το θηλυκο και αφησει τη φωλια

5. stefy

stefy PB New Member

Χωρισετα να μη χασεις και τα υπολοιπα αυγα

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Τον έπιασες επ' αυτοφόρω ή το υποθέτεις ;
    Το αυγό ήταν σπασμένο μέσα στην φωλιά ή εκτός ;

7. sky7

sky7 PB New Member

Η δικη μου αποψη ειναι αν εχεις χωρισμα στο κλουβι βαλτο αλλα μην τον βγαλεις αμα δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει η καναρα(μπορει να παρατησει τα αυγα-μπορει να σκασει απο στεναχωρια αμα ειναι πολυ συναισθηματικα δεμενα... στα λεω γιατι τα εχω παθει)!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...