Αρσενικο καναρινι επαψε να κελαηδα

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο καναρινι επαψε να κελαηδα, που ξεκίνησε από georgels, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Σεπ 2015.

1. georgels

georgels PB New Member

Γεια σας! Τόσο καιρό μπορεί να μην έγραφα όμως κρυφά σας διάβαζα. Έχω κάτι που με απασχολεί και θα ήθελα να το μοιραστώ με εσάς. Απο τον Γενάρη είχα σε κλειστό χώρο ενα αρσενικό καναρινάκι (2 ετών περίπου) το οποίο κελαηδούσε πάρα πολύ. Τέλη Μαίου το έβγαλα στον κήπο σε μια κατασκευή που έκανα (https://petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-κλουβιών-εξωτερικού-χώρου.23385/) και κελαηδούσε στην αρχή για κανένα μήνα κανονικότατα. Όμως απο τον Ιούνιο έως τώρα δεν το έχω ξανα ακούσει. Φαίνεται αρκετά δραστήριο παρόλα αυτά και ενεργητικό δεν κάθεται κουρνιασμένο δεν το έχω δεί να ξύνεται. Απο διατροφή σπόρους συσκευασμένους πάντα, φρούτα, αυγουλάκι, μπανάκι κάνει κανονικά όλα μια χαρα. Όταν πλησιάζω τον χώρο βγάζει κραυγές (οι οποίες μου φαίνονται καθαρές και ηχηρές). Του βάζω πρωι μεσημέρι απο το κινητό βίντεο με καναρίνια να κελαηδούν...όμως τίποτα. Μέχρι και σήμερα δεν κελαηδάει. Έχω παρατηρήσει ότι απο Αρχές Αυγούστου χάνει φτεράκια όμως. Εδώ μερικές φώτος.... Πείτε μου συμβουλές!
    εδω ενα βιντεάκι:

και εδώ οι κουτσουλιές:

petbird_kotsylies-900.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υποψιάζομαι πως η αιτία είναι η πτερόρροια...
    Συμβαίνει αρκετά συχνά σαν φαινόμενο για το διάστημα που προαναφέρεις.
    Σε μερικές βδομάδες πιστεύω πως θα επανέλθει στο τραγούδι ... εκτός φυσικά αν υπάρχει γενικότερο πρόβλημα υγείας.. Σε αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί βοήθεια.
    Δυστυχώς το video δεν μπορούμε να το δούμε...

3. georgels

georgels PB New Member

ορίσετε εδώ μετετρεψα το βιντεο σε λινκ μήπως υπάρχει θεμα με την απευθείας προβολη στο site εδω....απο τον ιούνιο όμως πτερορροια....τι να πω μακάρι να ειναι αυτο. Πότε δηλαδή να αναμένω βελτίωση? (φυσικά ο καιρός στην Κρήτη και όχι μόνο φέτος ήταν αλαλουμ. Απο τον Γενάρη ως τον Μαιο την μια μερα χαλαζι την άλλη ήλιο επομένως δεν ξέρω αν επιρρέασε και αυτο τον φυσικό κύκλο των πουλιών.)

4. misalouris

Σε παραξενεύει η διάρκεια?
    Δεν θα έπρεπε... υπάρχουν καναρίνια που σε τρεις βδομάδες είναι έτοιμα και άλλα που "πάει" η πτερόρροια..... αργά και σε μεγάλη χρονική διάρκεια.
    Να κρυώσει κάπως ο καιρός και μετά θα δούμε αν είχα δίκιο.

5. georgels

georgels PB New Member

κύριε Γιάννη αυτό που μου λέτε τώρα δεν ξέρετε πόσο με ανακουφίζει...δεν ξέρω αν φαίνεται κάτι ύποπτο στις κοτσυλιές ή στο βίντεο...πάντως σε κάθε περίπτωση - υπομονή. Αν τον ακούσω ξανα να κελαηδάει θα χαρώ πολύ...χαλούσε τον κόσμο! (και ειδικά όταν τον έβγαλά σε εξωτερικό χώρο τον πιάσανε τα αρχέγονα του και κελαηδούσε ακόμα πιο δυνατα!).

6. misalouris

Υπομονή και σύντομα θα δείξει...
    Να σου πω και πάλι πως το video δεν παίζει..

7. georgels

georgels PB New Member

ωραια τωρα πρεπει να το εφτιαξα... προσπαθήστε άλλη μια φορά αν θέλετε (ετσι απο περιέργεια!!!! )

8. misalouris

Αυτό που είδα στο μvideo με κάνει να πιστεύω περισσότερο όλα όσα έγραψα.
    Δίχνει καλή υγεία και διάθεση.

9. nikosel1

nikosel1 PB New Member

Θα συμφωνήσω με τον κύριο Γιάννη το καναρινι σου φαίνεται μια χαρά ούτε βραχναδα στην φωνή ούτε κατσουφηκο .

10. theodr

theodr PB Member

θα συμφωνήσω απόλυτα με τους παραπάνω. Θα σου έλεγα να συμπληρώνεις έχτρα σπόρους (κια - περίλλα ) και υπομονή. Σε λίγες μέρες που θα δροσίσει θα μας λές ότι δεν σταματάει να κελαηδάει.

11. pyroferus

pyroferus PB New Member

Το πουλί είναι υγιέστατο.
    Δώσε κανένα έξτρα σπόρο και θα αρχίσει το τραγούδι.
    Έτσι είναι και τα δικά μου,παρόλο που έχω δει να έχουν περάσει την πτερόρροια.
    Τώρα έχουν αρχίσει να τραγουδούν και δεν σταματάνε.

12. sdc

sdc PB Member

Η εικόνα με τις κουτουλιές από όταν έβαλες το καθαρό χαρτί μετά από πόση ώρα τράβηξες φωτο? Γράψε τι είχε φάει την προηγούμενη ημέρα και μέχρι που έβαλες καθαρό χαρτί. Οι σπόροι έχουν χρωματιστά μπισκοτάκια?

Η εικόνα των κουτουλιών δεν είναι καλή. Κάποια ασθένεια υποβόσκει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...