Αρσενικο ζεμπρακι αρρωστο

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο ζεμπρακι αρρωστο, που ξεκίνησε από ζιζι, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 11 Απρ 2009.

1. ζιζι

ζιζι PB New Member

καλημερα.θα ηθελα καποιος να μου πει αν ξερει τι μπορει να εχει το ζεμπρακι μου.ειναι ακεφο,καθεται με φουσκωμενο φτερωμα και κοιμαται συνεχεια,συνηθως στον πατο.δεν φαινεται κατι που να μπορω να προσδιορισω.τα περιτωματα του ειναι φυσιολογικα και τρεφεται κανονικα.να τοτ δωσω αντιβιωση;;τι μπορει να εχει;;εκπεμπω sos...

2. giann

giann PB New Member

Kάτι παρόμοιο είχε πάθει και το δικό μου πριν λίγο καιρό.
    Ηταν φουσκωμένο συνέχεια,δεν ηταν ζωηρό και είχε σταματήσει να φωνάζει.αλλά ετρωγε και επινε κανονικα,κανονικές κουτσουλιές.
    Μάλλον κρύωμα είναι.Εγω δεν του είχα δώσει φάρμακο,μόνο πολυβιταμίνες στο νερό και μετα από 4-5 μέρες έγινε καλά!
    Καλό θα ήταν να το δει κτηνίατρος για πιο σιγουρα...
    Το εβαλες σε κάποιο ρεύμα αέρα?του είχες μπάνιο?Αμα πλησιάζεις ή αμα βάλεις χέρι μεσα στο κλουβι κινείται?ζωηρέυει?

3. ζιζι

ζιζι PB New Member

δεν εκανε μπανιο, και δεν εχει σχεση με ρευματα αερα.οταν παω διπλα του γινεται δραστηριο. νομιζω πωσ ειναι αρκετες μερες ετσι. τι αλλο μπορει να φταιει?

4. giann

giann PB New Member

Δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά τι έπαθε.Πάντως έχει τα ίδια συμπτώματα με το δικό μου.
    Η αναπνοή του και η φωνή του πως ειναι?
    Δώσε του σίγουρα πολυβιταμίνες.Τωρα για αντιβίωση δεν ξέρω..καλύτερα συμβουλέψου κτηνίατρο.

5. efi

efi PB New Member

Αν ηταν θυληκο θα ειχα να σου πω την περιπτωση της δυστοκιας...Τωρα μονο του κρυολογηματος...Βαλε ντεπον μεσα στο νερο του (ξυσε λιγο με το μαχαιρι οχι ολο το χαπι μεσα στην ποτιστρα) και εχε τα στον πατο κοντα του ταιστρες ποτιστρες κτλ...Βαλτο σε ζεστο μερος κοντα σε καλοριφερ σομπα καπου πιο ζεστα απο το υπολοιπο σπιτι και ελπιζω να δεις βελτιωση...Αν υπαρχει δυνατοτητα να το δει γιατρος ακομα καλυτερα...

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

7. ζιζι

ζιζι PB New Member

καλημερα και χρονια πολλά.λοιπον,επειδη ειμαι στο χωριο δεν μπορω να βρω καποιον ειδικο.αλλαξα μερος στο πουλακι και ξαφνικα ζωντανεψε.για 2-3 μερες ετρωγε,επαιζε κτλ.στη συνεχεια αρχισε παλι να κοιμαται και να δειχνει αδιαθετος.ειναι ποτε ετσι και ποτε αλλιως,τι να κανω πια,θα με τρελανει αυτο το πουλι

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ενα τηλεφωνο μπορεις να κανεις να παρεις μια γνωμη...

9. vasileia

vasileia PB New Member

το θυληκό μου είχε πάθει το ίδιο,μέχρι που άρχισε να μαδάει κιώλας,τώρα είναι καλά,του έδωσα μαλακές τροφές(φρούτα,κρεμούλα για μωρά πουλάκια)κ πολυβιταμίνες κ είναι πολύ καλύτερα

10. vasileia

vasileia PB New Member

άαα,κ το άφηνα να πετάει ελεύθερο κ καλυτέρεψαι πολύ:rolleyes:

11. ζιζι

ζιζι PB New Member

το δικο μου τρωει κανονικα.κανενας [ειδικος]δεν μπορεί να μου πει τι εχει .αν θελει καποιος ας μου προτείνει καποιον καλο πτηνιατρο.δεν ξερω τι να κανω.φαινεται μια χαρα απλως δεν ειναι πολυ δραστηριο.καποιος μου μιλησε για ληθαργο,αλλα δεν ηξερε θεραπεία κτλ.ξερει κανεις κατι σχετικό;;

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Για ακομα μια φορα...https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...