Αρσενικο ή θηλυκο Cockateil;

Συζήτηση με θέμα Αρσενικο ή θηλυκο Cockateil;, που ξεκίνησε από crisstos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 5 Μαρ 2009.

1. crisstos

crisstos PB New Member

εχω 2 kockateil μου ειπαν οτι ειναι ζευγαρι,αλλα και τα δυο εχουν πορτοκαλι βουλες στα μαγουλα.πως μπορω να ξερω αν πραγματικα ειναι αρσενικο και θυλικο?

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Ανέβασε μια φωτογραφία για να καταλάβουμε καλύτερα!

3. crisstos

crisstos PB New Member

εχω φωτο στο προφιλε μου εδω τα παπαγαλακια μου και τα ζεπρακια μου ¨)

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

θα βοηθουσε μια φωτο απο την ουρα..μεσα μερια...

5. crisstos

crisstos PB New Member

καλα μολις μπορεσω να το πιασω γιατι ακομα δεν μπορω θα τη βγαλω τη φωτο ¨)

6. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Φίλε Χρήστο, η Μήτση σου μοιάζει πολύ με την Φιγκολίνε μου που τα παιδιά εδω μου είπαν πως ειναι μάλλον αρσενικο..
    Δες:
    https://petbirds.gr/threads/3938/
    Μεταξύ τους πώς τα πάνε; Τσακώνονται;ή είναι πολύ αγαπημένα;
    Βασικό χαρακτηριστικό είναι τα μέσα φτερά της ουράς. Αν υπάρχουν μαύρα φτερά προκειται για αρσενικό, αν υπάρχουν περλέ χρωματισμοί στα φτερά της ουράς τοτε ειναι θηλυκό. :)

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οταν βαλεις τις φωτογραφιες που σου ειπανε τα παιδια απο την κατω πλευρα της ουρας η και των φτερουγων αν σε αφηνει να τις πιασεις τοτε ισως σου πουμε πιο σιγουρα.;)
    Ομως θα ρισκαρω λιγο προς το παρον και θα πω οτι νομιζω πως και τα δυο ειναι αρσενικα.

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

και εγω για αρσενικο το κοβο να πω την αλειθεια...δεν ειναι περλε-πρλε...

9. crisstos

crisstos PB New Member

λοιπον μεταξυ τους τα πανε μια χαρα μεχρι και φιλακια,οπου πεταει η μιτση πεταει και ο νινο αμεσως και γενικα αυτος ειναι πιο τσαουσος.οσο για τιν ουρα δεν εχει μαυρο αλλα κατι σαν κιλιδες σαν λεπια γκρι.τι να σας πω δεν ξερω...

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τωρα λεω θηλυκο...απο τα λεπτα γκρι που λες...που νομιζω θα ειναι προς το μπεζ...:)

11. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

εγω τότε επιφυλάσσομαι και λέω ότι είναι θηλυκό η Μήτση!:)
    Να τα χαίρεσαι ειναι πολύ όμορφα.

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα στιγματα η οι ραβδωσεις που υπαρχουν στην ουρα και στις φτερουγες των θηλυκων πρεπει αν ειναι ανοιχτοχρωμα σε σκουροχρωμη ουρα αν θυμαμαι σωστα και οχι το αντιθετο.

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εχω κι εγω ενα παρομοιο αρσενικο.Η μητση σφυραει μελωδικα?Κι εμενα εχει κατωα πο την ουρα ο αρσενικς ο βουλιτσες αλλα ειναι αρσενικος.Και ξακριβωμενος..:D

14. crisstos

crisstos PB New Member

παντως ειναι πολυ ησηχο το θυληκο στομα εχει μιλια δεν εχει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...