Παρουσίαση Αρσενικη καρδερινα ο πρωτος κατοικος της κλουβας μου

Συζήτηση με θέμα Αρσενικη καρδερινα ο πρωτος κατοικος της κλουβας μου, που ξεκίνησε από raven13, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 4 Μαϊ 2014.

1. raven13

raven13 PB New Member

Καλησπερα, βρηκα τον πρωτο κατοικο της κλουβας μου.
    Νικόλας: ενας αρσενικος, γεν. το 2013, μαυρο δαχτυλιδακι κλειστου τυπου, σχετικα ηρεμος παρολο την βαβουρα να παω να τον παρω να τον φερω σπιτι. Το παιδι που την εφερε την ελεγε σιδηροκεφαλη.[​IMG]
    Πως σας φαινεται?
    Θα ηθελα να ακουσω αποψεις ειτε αρεσει πουλακι ειτε δεν αρεσει σε καποιον.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μου αρέσει πολύ και να σου ζήσει φτου φτου !

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα ηθελα πολυ τετοια πουλια.. Ειναι πανεμορφα, αλλα παντα εχω τις αμφιβολλιες αν ειναι αγριο ή εκτροφης.. Να το χαιρεσαι και να το προσεχεις.

4. dourios

dourios Banned

ariadnh το πουλι εχει κλειστο δαχτυλιδι τα ποδια του ειναι ασπρα η μασκα του παει προς το πορτοκαλι δεν εχει την κοκκινίλα της αγριας(η διατροφη της εκει που ηταν δεν θα ηταν και η πιο πληρης) ετσι καταλαβαινουμε αν ειναι εκτροφης ή οχι!

5. raven13

raven13 PB New Member

ευχαριστω

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μονο για το δακτυλιδι ηξερα.. Πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.. Ετυχε να παω σε ενα pet shop να εχει 2-3 σγαρτιλια (ετσι τα λεμε) και ρωτησα αν ειναι εκτροφης και μου ειπαν ναι αλλα δεν τα πουλουν.. Δεν κοιταξα λεπτομεριες αλλα τωρα που γνωριζω θα παρατηρω

7. raven13

raven13 PB New Member

εγω για εκτροφης το αγορασα και εχει δαχτυλιδι κλειστου τυπου ( μπαινει συγκεκριμενη στιγμη στο πουλακι σαν νεοσσος), ειναι πορτοκαλι η μασκα (προκυπτει απο τη διατροφη) και ειναι ηρεμο (τα πιασμενα κοπανιουνται και τσιμπανε τα καγκελα).

8. dourios

dourios Banned

και τα ποδια raven... απαντησε το προσωπικο που σου εστειλα!

9. raven13

raven13 PB New Member

συμφωνουμε και χαιρομαι

10. raven13

raven13 PB New Member

αυτο για τα λευκα ποδια δεν το ηξερα.
    τα προσωπικα κανω αμαν απο το κινητο να τα βρω, παω ολο μπρος πισω. θα απαντησω αργοτερα που θα παω στο κομπιουτερ

11. raven13

raven13 PB New Member

κοιτα υπαρχουν και παιδια που εχουν ζευγαρια εκτροφης που οταν κανουν απογονους δεν τα δαχτυλιδωνουν γιατι τα εχουν για παρτη τους και δεν θελουν να ρισκαρουν μηπως και η θυληκια πεταξει τους νεοσσους οταν μπει δαχτυλιδι.
    αν δεν ξερεις τον ιδιοκτητη ή εκτροφεα καλυτερο ειναι να ζητας δακτυλιδωμενα με κλειστου τυπου γιατι θα μπορει να παρεις απαχθεντα γιαβρια απο φωλια της φυσης! ιδιαιτερα στα περισσοτερα πετσοπ

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ξερω ενα εκτροφεα που εχει αλλα σιγουρα τα πιανει και ειναι αγρια :(.. Δεν τον ξερω ακριβως, απλα καναμε μια φορα ανταλλαγη καναρινιων.. Ασε ας μην το ρισκαρω καλυτερα.. Με τα καναρινια μου, τους παπαγαλους και τα ζεμπρακια μου ειμαι ικανοποιημενη. Μην κανω το λαθος και πιασω καποιο που ηταν πριν στην φυση.

13. raven13

raven13 PB New Member

αμα τα πιανει αγρια...δεν ειναι εκτροφεας!

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ας μην τον βρισω.. θα τον πω εκτροφεα

15. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Μου αρέσει πολύ και σου εύχομαι τα καλύτερα για αυτή!;););)

16. raven13

raven13 PB New Member

ευχαριστω φιλε να εισαι καλα

17. Marco

Marco PB New Member

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!

18. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

να το χαιρεσαι το νεο σου φιλο ειναι πολυ ομορφος δημητρη

19. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

ομορφο πουλακι ο πρωτος σου κατοικος να σου ζησει;)

20. raven13

raven13 PB New Member

thx

Μοιραστείτε

Φόρτωση...