Αρσενικη ή θηλυκη ειναι η καρδερίνα;

Συζήτηση με θέμα Αρσενικη ή θηλυκη ειναι η καρδερίνα;, που ξεκίνησε από dgeorg, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 20 Απρ 2008.

1. dgeorg

dgeorg PB New Member

Καλημέρα φίλοι,
    Μπορεί κάποιος βλέποντας τις δυο φωτογραφίες να μου πει αν η καρδερίνα είναι αρσενική ή θηλυκή ?

Ευχαριστώ

Συνημμένα Αρχεία:

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Η μάσκα λέει αρσενικό. Το ίδιο και τα μουστάκια. Πιθανόν να είναι και πυρωμένο αν κρίνω από την ασπρίλα της μύτης. Δες και τη βάση της φτερούγας λογικά πρέπει να είναι κατάμαυρη (ψηλά στον ώμο). Άντε καλή αναπαραγωγή.

3. Kostas21

Kostas21 PB Member

4. Rainbow

Rainbow Banned

θηλυκο πρεπει να ειναι,κοντο ραμφος ξεθωριασμενη μασκα και εχει ασπρες τριχουλες,αν μας εδειχνες πλαταρι θα ημουνα και σιγουρος

5. PPIPIS

PPIPIS PB New Member

αρσενικό και πυρωμένο

6. lizard

lizard PB Member Article Writer

πρεπει να ειναι αρσενικη αμα μπορεις να μας βαλεις φωτο το φτερο της καρδερινας.Δες και αυτο.

7. dgeorg

dgeorg PB New Member

Σαε ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Σε λιγο θα ανεβασω και φωτο απο τα φτερα.

8. dgeorg

dgeorg PB New Member

ορίστε μερικές φωτο ακόμα. δεν μπόρεσα να τραβήξω καλές από τη φτερούγα γιατί δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει.

Συνημμένα Αρχεία:

9. KOSTAS PSAR

KOSTAS PSAR PB New Member

καλησπερα φιλε
    η καρδερινα ειναι αρσενικη και μαλιστα αρκετα πυρωμενη αφου εχει σχεδον χαθει το μαυρακι στην μυτη της

10. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

...Αρσενικό...

11. lizard

lizard PB Member Article Writer

ναι η καρδερινα σου πρεπει να ειναι αρσενικη.

12. bobsgu

bobsgu Banned

100% Aντρας:D

13. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Σίγουρα το πουλί είναι αρσενικό .Σου το χάρισαν;

14. dgeorg

dgeorg PB New Member

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ PET SHOP ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΙΤΣΑ ΙΖΑΜΠΕΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ... ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΖΑΜΠΕΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΑΡΔΕΛΟΚΑΝΑΡΑ. ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ.

15. Smokie

Smokie PB Member

Αρσενικό και απο εμένα

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Παιδιά εντάξει καταλήξαμε πιστεύω. Είναι ΆΝΤΡΑΣ. Ας ελπίσουμε με τα όλα του:D. Μόνο καλή προετοιμασία και στα δύο πουλιά και μια διπλή ζευγαρώστρα (με χώρισμα) χρειάζεσαι για να γνωριστούν. Πριν ξεκινήσεις θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στα θέματα που αφορούν στην προετοιμασία αλλά και στο ζευγάρωμα ιθαγενούς με καναρίνι. Καλούς απογόνους:)

17. Katerina

Katerina PB Member

Αρσενικο ειναι,αν ενδιαφερεσαι για μουλους,βαλτον με την καναρα,αλλιως θ ασου προτεινα με θηλυκη καρδερινα,γιατι στην πρωτη περιπτωση πιθανο ν αβγουνε και θηλυκα καρδερινοκαναρα,τα χρειαζεσαι για παραμανες?αν οχι εχεις σκεφτει τι ν ατα κανεις?επισης εμενα μου ετυχε η καναρα μετα να θελει μονο καρδερινο και να μη δεχεται καναρινι,δεν ξερω αν ειναι κανονας αλλα θελεις ν α "χαραμισεις" την καναρα σου?:p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...