Αρρωστη καρδερινα

Συζήτηση με θέμα Αρρωστη καρδερινα, που ξεκίνησε από tasos71, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 6 Ιουν 2016.

Φοίβος
Τ...Τωρα για κοιλιες και τετοια δεν νομιζω να θελει παιδια. Αν γινετε να κανουμε κατι ετσι. ... Τάσο, μάλλον θα πρέπει να παίξουμε την Πυθία και να... Ολόκληρο το Post
  1. tasos71

tasos71 PB New Member

καλησπερα αυτη ειναι η καρδερινα του φιλου μου νομιζω πως ειναι αρρωστη στελνω και φωτογραφιες αν μπορειτε βοηθειστε.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #332181 by Φοίβος, 6 Ιουν 2016
  3. Akisbet

Akisbet PB New Member

Αν θέλεις βοήθεια απο τους πιο έμπειρους γράψε αρχικά ποια ειναι η προέλευση της , η ηλικία της , η διατροφη της κ βαλε φωτο την κοιλιά κ το στέρνο

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τοποθέτησε καθαρό λευκό χαρτί για να μπορέσουμε να δούμε σωστά τις κουτσουλιές...
    Και φυσικά ακολούθησε τις οδηγίες του Akisbet όσο πιο γρήγορα μπορείς μήπως και μπορέσουμε να βρούμε βοήθεια...

5. tasos71

tasos71 PB New Member

Το πουλι ειναι 7 ετων περιπου. Του το εκαναν δωρο γιαβρι απο τον πορο. Δαλτυλιδι δεν εχει. Ειναι ετσι απο οτι μου ειπε περιπου 6μηνες. Δεν του εχει κανει κατι γιατι θεωρη οτι γερασε και αυτο ειναι η αιτια. Ειναι απιστευτα ηρεμη εμφανισιακα καλη μπορω να πω και το ψιλο πλεκει ακομα απο οτι μου ειπε. Εγω τον επεισα να την φερει να την φωτογραφισουμε για να σας τα δειξω. Βγαλαμε φωτο το φαει τις κουτσουλιες και το πουλι. Τωρα για κοιλιες και τετοια δεν νομιζω να θελει παιδια. Ειναι της γμωμης οτι τα πουλια δεν τα πιανουμε. Αν γινετε να κανουμε κατι ετσι. Εγω προσπαθησα.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Τάσο, μάλλον θα πρέπει να παίξουμε την Πυθία και να κάνουμε μαντεψιές μασώντας χόρτα.

Ενώ απο τη φύση τα πιάνουμε? :cool:

Για γιατρό να το πιάσει σαφώς για να το εξετάσει ούτε λόγος?

7. tasos71

tasos71 PB New Member

Συγνωμη νομιζα οτι με τις κουτσουλιες που σας εδειξα κατι θα καναμε. Γιατρο και να θελαμε δεν εχουμε εδω. (Για πτηνα ετσι).

8. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

Πες στον φίλο σου να κόβει που και που τα νύχια!!!
    Και κάτι άσχετο,βάλε καμία φωτο και φωνες απο τα καρδερινοκαναρα!

9. tasos71

tasos71 PB New Member

Το πρωτο για αυτον ειναι πολυτελια. Οσο για φοτο,εχω βαλει μια. Θα βαλω και φωνες.

10. kostas karderines

Ήθελα να δω τους μουλους με τα περίεργα χρώματα που νομίζω ότι είπες.Γιατί έβγαζα χρόνια τέτοιους μουλους και θα ήθελα να τους δω.

11. tasos71

tasos71 PB New Member

Ιδιαιτερα ειπα και ενοουσα εντονα βαμενα πουλια. Μην περιμενης να δεις κατι σε μπλε δηλαδη.

12. kostas karderines

Κριμα γιατι κάτι σε μπλε σκεφτόμουν,μέσα στο μυαλό μου είσαι!:eek:
    Για άσπρες πλάτες είχες γράψει,αυτό βάλε.

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ανοίξτε νέο θέμα για αυτή τη συζήτηση σας παρακαλώ.

14. kostas karderines

Έχεις δίκιο σταυρό!sorry. ...

15. tasos71

tasos71 PB New Member

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Απ τα καλύτερα σου!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Τάσο πες τον φίλο σου ότι και 12 ετών να ήταν η καρδερίνα, το άγριο ένστικτο δεν της έχει φύγει... και όλα αυτά που λέει είναι δικαιολογίες για να μην την αφήσει ελεύθερη.. Μια χαρά θα επιβιώσει έξω.. Αν την αγαπάει έστω και λίγο για τα τόσα χρόνια που του έχει χαρίσει το τραγούδι της, ας την κάνει καλά και ας την αφήσει πίσω στην φύση... Φυσικά γι αυτό θα βοηθήσουν οι οργανώσεις ΑΝΙΜΑ και ΕΚΠΑΖ... Το πουλί είναι άρρωστο και θέλει φροντίδα και γιατρό ειδικό.. Ή έστω βοήθεια από κάποιον που να ξέρει (γι αυτό πρέπει να ανέβουν φώτο στο φόρουμ)...Εύχομαι να πείσεις τον φίλο σου να κάνει το σωστό.. Και εύχομαι μετά από 7 χρόνια να αποκτήσει λίγο τύχη η άτυχη αυτή καρδερίνα..

17. tasos71

tasos71 PB New Member

εχεις δικιο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την αφησει .τον ξερω 30 χρονια και ξερω τις αποψεις του για τα πουλια. προσπαθησα με αυτα τα λιγα που σας εδωσα να βοηθησω το πουλι. τι αλλο μπορω να κανω ? να του πω να παρει καποιο φαρμακο απο καπια παρομια περιπτωση που εχω δει στο φορουμ ? κι αν δεν κανει ? οσο για το πιασιμο οντως δεν τα πιανει ποτε. παντα πορτα -πορτα.

18. misalouris

Δολοφονεί το ξέρεις... και εσύ συμμετέχεις...
    Τον βοηθάς μάλιστα να σώσει το πουλί...
    Τέλεια ...

19. tasos71

tasos71 PB New Member

και τι να κανω ρε φιλε ? να τσακωθω με εναν ανθρωπο που γνωριζομαστε απο παιδια ?

20. misalouris

Ναι..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...