Αρρωστη καναρα στον πατο του κλουβιου

Συζήτηση με θέμα Αρρωστη καναρα στον πατο του κλουβιου, που ξεκίνησε από dandronikou, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Δεκ 2015.

1. dandronikou

dandronikou PB New Member

Γεια σε ολους, πριν κανενα μηνα δει την θυλικια καναρα μου να καθετε στον πατο του κλουβιου το οποιο βρισκετε στο μπαλκονι του διαμερισματος που ζω. Με το που με κοιταει ανεβαινει πανω και ολα διχνουν μια χαρα. Την παρακολουθω και βλεπω πτι τρωει κανονικα οτι τροφη. Και αυγο και λαχανικα και σπορια.

Πριν μια βδομαδα την εχω βαλει σε ενα πιο μικρο κλουβακι, μονη, καθως τους χωρισα απο τον αρσενικο. Το κλουβακι βρισκετε στο εσωτερικο του σπιτιου και η καναρα δεν καθετε στο πατο. Μολις την κσανα βαλω στο εξω κλουβι μου καθετε κατω και μου διχνει κακοκεφη.

Χθες το βραδυ που την ειχα σκεπασμενη, την ακουγα οτι προσπαθουσε να φαι αυγοτροφη και ακουγοταν ο ηχος κλικ κλικ κλικ απανελλημενα για αρκετο χρονο. Η φωνη της ειναι λιγο βραχνη οταν προσπαθει να κελαηδηση. Θελω να την προλαβω να μην παθει κατι. Της εχω κανει στο παρελθον pulmosan για 2 βδομαδες. Καθως και 1 φορα την βδομαδα τους βαζω στο νερο βιταμινες MULTI-VIT της BEAFAR.

Το πουλι ειναι αρρωστω;
    Δεν τεριαζει με τον αρσενικο γιαυτο καθετε κατω;
    Γιατι οταν τρωει κανει τον ηχο κλικ κλικ κλικ;

Υ.Γ. Δεν ειναι το μονο κλουβι που εχω, εχω αλλα 5 πουλακια, απο τα οποια τα 3 γεννηθηκαν τον Μαιο. :)

Λοιπον, θα περιμενω νεοτερα απο καποιο ειδικο στο θεμα.

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      147,7 KB
      Προβολές:
      78
    • image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      39,8 KB
      Προβολές:
      74
    • image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      92,2 KB
      Προβολές:
      72
    • image.jpeg
      image.jpeg
      File size:
      64,7 KB
      Προβολές:
      72
  2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Και στα πουλιά που συνυπάρχουν σε ένα χώρο αναλογούν θέσεις ιεραρχίας.
    Πολλές φορές γίνονται είτε ωδικές μάχες, είτε κανονικές με νικητές και ηττημένους.
    Η θέση της κανάρας στον πάτο του κλουβιού μπορεί να μεταφραστεί με πολλούς τρόπους ... Ένας είναι πως παίρνει θέση άμυνας απέναντι στο αρσενικό. Ένας δεύτερος λόγος ίσως είναι κάποια ασθέεια.
    Δηλαδή κρίνεις πως αυτή η συμπεριφορά της δεν είναι φυσιολογική και πως παρουσιάζει συμπτώματα κάποιας ασθένειας?
    Αυτό γιατί το έδωσες?
    Ποιος σου το πρότεινε και γιατί?
    Έχεις υποψίες ή ενδείξεις πως υπάρχουν ακάρεα στην τραχεία ή απλά το έδωσες προληπτικά?
    Είναι ο ήχος των σπόρων που σπάζουν ή πιστεύεις πως είναι κάτι άλλο?
    Ειδικοί είναι μόνο οι γιατροί και σπάνια γράφουν κάτι εδώ και ποτέ χωρίς να εξετάσουν το πουλί.

3. dandronikou

Ευχαριστω για την απαντηση, ναι πιστευω ότι κατι παει στραβα με το πουλακι, η συμπεριφορα της δεν ηταν ετσι στο παρελθον, δεν ξερω ποσο μπορει να τη έχει επηρεασει το κρυο.

Οι φωτογραφιες που έχω ανεβασει δενμ βοηθάνε?

Pulmosan της έχω δώσει το καλοκαιρι όταν είχα δεί στην γωνια του κλουβιου της κοκκινο ακάρι, το καταπολεμησα και δεν έχω ξανα βρει.

Το κλικ κλικ που κάνει είναι φυσιολογικό;

Τα φτερά στη ουρά της δεν είναι το γυαλιστερά και όμορφα οπως το παρελθόν. Μπορώ να τις δώσω καποιες τροφές για να την βοηθείσω;

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ξύνεται καθόλου; Γιατί βλέπω μια ελαφρά αραίωση κοντά στα μάτια-ράμφος.

5. dandronikou

Το έχω δει και εγω αυτό, αλλα δεν την έχω δει να ξύνεται...

6. boukefalas

boukefalas PB New Member

απο οτι καταλαβα το κανει μονον οταν την βγαζεις στο μπαλκονι
    πιθανον κρυωνει εξω η κατι την φοβισε εξω
    για βαλτην αν μπορεις μεσα και δες

7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Κάτι την ενοχλεί και νοιώθει άσχημα . Μπορεί να είναι κάτι που δεν είναι απειλή στα δικά σου μάτια απλά εκείνης δεν αρέσει , λ.χ. η σημαία του γείτονα ή η κουρτίνα που βλέπει επειδή το παράθυρο είναι κοντά . Βρες τι την ενοχλέι και μετακίνησε την ...

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Όταν τρώνε κλικ κλικ ακούγεται.Όταν δεν τρώνε και το ακούς είναι θέμα :)

9. theodr

theodr PB Member

Τι έκανε τέτοια εποχή σε κλουβί μαζί με αρσενικό ?

Αν θέλεις ανέβασε μια συνολική φωτογραφία του κλουβιού που ζει μαζί με τον αρσενικό.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

dandronikou η κοιλιά της και οι κουτσουλιές της μου φαίνονται φυσιολογικές. Επίσης αν κάνει κλικ κλικ και τσιμπάει σποράκια επίσης είναι φυσιολογικό.. Για μένα να την έχεις μέσα μόνιμα, τα μέσα - έξω δεν κάνουν καλό γιατί τα καναρίνια είναι ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίες και το πιο πιθανό είναι πως θα σου κρυώσουν!! Μέσα στο σπίτι για λίγες μέρες, παρατήρησε την συμπεριφορά της και μας ενημερώνεις ξανά.

Όσον αφορά τα φτερά βάλτης μπανάκι και βάλε λίγο μηλόξυδο μέσα. Θα δεις διαφορά στο φτέρωμα!!!

Γενικά τι διατροφή τους παρέχεις??

11. boukefalas

boukefalas PB New Member

εδω αναφερεται 1 περιπτωση που κανει τσικ - τσικ (δε ξερω αν ειναι ιδια περιπτωση ελπιζω να ναι καλα το δικο σου)

http://prntscr.com/9kp9jf

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Τί κάνει το πουλάκι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...