Αρρωστα πουλια

Συζήτηση με θέμα Αρρωστα πουλια, που ξεκίνησε από aggel, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 1 Μαϊ 2008.

1. aggel

aggel PB New Member

τα πουλακια μου ειναι ακεφα , τι εχουν :confused: ,μηπως φταιει που χανουν φτερωμα παρακατω ειναι τα στοιχεια τους:
    Ηλικια:1χρονου,6μηνων
    Φυλο:θυληκο,δεν ξερω
    Χωρος εκτροφης:εσωτερικος και λιγο εξωτερικο
    Θερμοκρασια χωρου:σταθερη
    Ημερομηνια αποκτησης:25 απριλιου 2008,29 οκτωβριου 2007
    Ημερομηνια εμφανισης συμπτωματων:πριν 4 μερες,πριν περιπου 4 βδομαδες
    Διατροφη:παστελια,σπορους και βιταμινες
    Αξιολογηση περιτωματων:συμπυκνωμενα ασπρα και πρασινα
    Αναπνοη:κανανικη
    Κινητικοτητα:μονο για να φαει , για νερο και καποιες φορες,φυσιολογικη
    Τρεφεται κανονικα:εχει μιωθει λιγο η ορεξη της,ναι
    Συμπτωματα:καθεται φουσκωμενη στη ραβδο,ειναι ακεφη και λιγες φορες με μισανοιχτα ματια και χανει φτερωμα,καποιες φορες φουσκωνει και και γυρναει το κεφαλι του σαν να θελει κοιμηθει ομως με ανοιχτα ματια
    Προηγεηθεισα θεραπεια:οχι,οχι
    Καραντινα:εχουν τεθει
    Παρατηρησεις:ειναι φουσκωμενα και ακεφα.

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

ολη την ημερα ειναι ακεφα ή σε συγκεκριμενες χρονικες στιγμες...

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εμενα με ξενιζει{οχι ξινιζει,ξενιζει} λιγο το Χωρος εκτροφης:εσωτερικος και λιγο εξωτερικο,η μεσα η εξω για οτι πουλι και να αναφερομαστε η εχουμε πρεπει να εινα ιη μεσα η εξω,πιστευω το οποιο προβλημα απο εκει ξεκιναει

4. aggel

aggel PB New Member

καποιες χρονικες στιγμες.τα εχω μεσα αλλα τα βγαζω καμια φορα για τα φωτιζει ο ηλιος και μεσα τα εχω κοντα σε παρα θυρο οποτε εαν φταιει αυτο τοτε και παλι θα τα βλεπει ο ηλιος ααπο το παρα θυρο και δεν θα χρειαζεται να τα βγαζω εξω.

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

συμφωνω με τον Λευτερη ισως φταιει η αλλαγη κλιματος. αστα μεσα καλυτερα μεχρι να δεις οτι ειναι ενταξει...καλου κακου ρωτα και κανεναν πτηνιατρο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

6. aggel

aggel PB New Member

ομως αναστασια στη ροδο οι κτηνιατροι που ξερουν απο καναρινια ειναι πολυ λιγοι και πτηνιατρους δεν εχουμε(απο οτι ξερω)

7. asproulis

asproulis PB New Member

Τα πουλια ειναι σιγουρα αρρωστα δεν δικαιολογειται αυτη η συμπεριφορα φουσκωμα,υπνηλια,κλπ.Δεν μπορω να σου πω τι προβλημα εχουν,αλλα, σιγουρα δεν φταιει το γεγονος οτι τα εβγαζες εξω αφου αυτη την εποχη η διαφορα θερμοκρασιας μεσα εξω ειναι αμελητεα,επιβαλετε μαλιστα τα πουλια να βγαινουν στο φυσικο φως,μονο οταν αρχισουν τα κρυα δεν πρεπει να τα μπαινοβγαζεις.Ειναι περιτο να πας τα πουλια σε κτηνιατρο να τα δει γιατι δεν θα ξερει να σε βοηθησει,αλλα δεν μπορεις να τα αφησεις και στην τυχη τους,γιαυτο θα παρεις μια αντιβιωση γενικης χρησεως την οποια θα δινεις για 5 ημερες και δοσολογια συμφωνα με τις οδηγιες χρησεως του φαρμακου,μετα για 2 μερες ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα(το διαλυμα θα ετοιμαζετε καθε μερα φρεσκο)και προσπαθησε η θερμοκρασια στο χωρο που θα ειναι τα πουλια να ειναι κοντα στους 30 βαθμους,σε ησυχια και χωρις μετακινησεις.Η εμπειρια μου ολα αυτα τα χρονια μου εχει διδαξει οτι οταν τα πουλια αρρωστησουν ενα μικρο ποσοστο καταφερνει να επιβιωσει,αυτο στο λεω ωστε να εισαι προετοιμασμενη-ος για το χειροτερο,ευχωμαι παντως να πανε ολα καλα.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι λες? Ειναι περιττο να ρωτησει κτηνιατρο? :confused: Σεβαστη η εμπειρια σου αλλα ας μην τους ακυρωνουμε ολους... Δεν σπουδασανε τσαμπα... Εγω θα εψαχνα στο νησι με τηλεφωνο στους κτηνιατρους αν καποιος ξερει απο πτηνα συντροφιας και μπορει να βοηθησει. Αντε ετσι δινουμε αντιβιωσεις?

9. aggel

aggel PB New Member

Ανεστη συμφωνω μαζι σου.αν του δωσω αντιβιωση χωρεις να ξερω τι εχει τοτε μπορει να γινουν και χειροτερα.προτιμω να ξαχνω με τις ωρες για κτηνιατρο που να ξερει απο πτηνα παρα να πεθανουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...