Απώλειες από επιδρομή ποντικιών σε κλούβα καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Απώλειες από επιδρομή ποντικιών σε κλούβα καναρινιών, που ξεκίνησε από manos ts., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Δεκ 2008.

1. manos ts.

manos ts. PB New Member

Είναι φοβερό να αντικρίζεις ξαφνικά τέτοιο άσχημο θέαμα για τους μικρούς σου φίλους. Επιδρομή σε εξωτερική κλούβα με 18 καναρίνια εξαφανισμένα σχεδόν απο 25:(

2. larys

larys PB Member

Λυπάμαι φίλε μου.:(

Η κλούβα είναι με καγκελάκια ή με σύρμα;

3. manos ts.

manos ts. PB New Member

Με τετραγωνισμένο σύρμα. Και αυτό είναι το παράξενο που λες πως μπόρεσε να μπει !

4. larys

larys PB Member

Τη να σου πω;
    Αν καταφέρει το ποντίκι να περάσει το κεφάλι,μετά είναι έυκολο να μπεί και το σώμα.

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μπορείς να βάλεις μια λαμαρίνα (ανοξείδωτη ή γαλβανιζέ) περιμετρικά της κλούβας για να μην μπορούν να σκαρφαλώσουν (αν φυσικά μπαίνουν απο κάτω). Αν έχουν πρόσβαση απο άλλο σημείο τότε καλό είναι να κόψεις τις εισόδους απο τις οποίες μπορούνε να περάσουν. Φάρμακα κτλ δεν θα έλεγα να βάλεις γιατί έχεις πουλιά και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

6. manos ts.

manos ts. PB New Member

Διάβασα στο forum για αγκάθια ή τελόσυρμα στην βάση και θα το δοκιμάσω.

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Θέλει ψάξημο ,εκατοστό προς εκατοστό.
    Μπορεί να μπαίνουν απο το πιό απίθανο σημείο.(οροφή,πλάτη,πλαινά)
    Αφού έκανε τέτοια καταστροφή, θα ξαναέρθει και μάλιστα με παρέα.

8. BISBA

BISBA PB New Member

Καλησπέρα πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ποντίκι?
    Συνήθως ένα ποντικί δε κάνει τόσο μεγάλη ζημιά.
    Τόσο μεγάλες απώλειες έχουν αναφερθεί από καρακάξες.
    Θα σου πρότεινα να βάλεις διπλή σίτα με τέτοιο τρόπο όπου θα μειώνεις τα κενά στο είδη υπάρχον.

Μπωρείς να διαβάσεις και αυτό..

9. magnet1

magnet1 PB New Member

πριν περιπου 10 χρονια, ποντικι που μπηκε σε κλουβα με αγριοπουλα που ειχα τα ριμαξε ολα. πανω απο 50 πουλια απ οτι θυμαμαι. 1 μονο ειχε γλυτωσει!
    και ολα αυτα σε ενα βραδυ!

10. manos ts.

manos ts. PB New Member

τοποθέτηση ψιλού δίχτυ

Το έκανα ήδη και είμαι πιο ήσυχος τώρα.
    Ευχαριστώ πάντος

11. goulhs

goulhs PB New Member

γεια σου φιλε μου το ιδιο επαθα πριν απο 5 χρονια. μη σου φαινεται περιεργο τα ποντικια καταφερνουν και τα κατουρανε και ναρκωνονται παιφτουν κατω και μπορουν και τα πιανουν.ελπιζω να ξεπερασεις το σοκ.

12. manos ts.

manos ts. PB New Member

Με τον καιρό το πέρνεις απόφαση

13. alfa

alfa PB New Member

βαλε κολλα εχει επιτυχεια

14. manos ts.

manos ts. PB New Member

Έβαλα περιμετρικά μεταλλική σίτα και πιστεύω ότι αν ξανασυμβεί δεν θα μπορούν να καταφέρουν κάτι

15. manos ts.

manos ts. PB New Member

Έβαλα περιμετρικά μεταλλική σίτα και πιστεύω ότι αν ξανασυμβεί δεν θα μπορούν να καταφέρουν κάτι.

16. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

τα ποντικια ειναι ατιμα πλασματα ,παλιοτερα σκοτωναν τα νεογενητα νανακια που ειχα τα εβρισκα αποκεφαλισμενα (δε τρωγαν το σωμα μονο το κεφαλι) πραγματικα λυπαμαι για τα καναρινια , δεν μπορεις να εξολοθρευσεις τα ποντικια αντικατεστησε ολο το πλεγμα που εχεις με μεταλικη κουνουποσιτα και βαλε και πλεγμα . να μη περναει ουτε μυγα μεσα

17. Stelios_rethymno

Stelios_rethymno PB New Member

Τα ποντίκια είναι ένας πολύ ύπουλος και δύσκολος εχθρός.
    Είναι αλήθεια πως μπορούν να εισχωρήσουν από πολύ μικρά ανοίγματα αρκεί να χωράει το κεφάλι τους. Είναι επίσης αλήθεια πως έχουν αυστηρή κοινωνική δομή και δεν είναι ποτέ μόνο ένα!
    Οι τροφές που χρησιμοποιούμε για τα πουλιά μας αλλά και τα ίδια τα καναρίνια μας, αποτελούν πρώτης τάξεως «μεζέ» για τα τρωκτικά. Λόγο της πολύ καλής όσφρησης που έχουν, κάποια μέρα θα εμφανιστούν και στο δικό σας εκτροφείο.
    Για να μην τη πατήσουμε όπως ο Μάνος, η καλύτερη λύση είναι η πρόληψη με ποντικοφάρμακα.
    Μάνο είναι πολύ λυπηρό αυτό που έπαθες, ελπίζω από εδώ και μπρος όλα να πάνε καλά.

18. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σχετικά με τα ποντικοφάρμακα, δείτε και αυτό Ro 13 (Ρο -13)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  19. nxr26

nxr26 PB New Member

Καλησπερα και καλη χρονια !Και σε μενα εχουν συμβει τετοια περισταικα με ποντικια σε εξωτερικη κλουβα ,εχω χασει μωρα μεσα απο φωλιες και μεγαλα πουλια.Τωρα εχω μια μεγαλη κλουβα ,και πριν δυο μερες ειδα παλι ενα ποντικη να κανει βολτες πανω στις ταιστρες βραδι .Εχω δει και αλλες φορες η μονη λυση ειναι το ποντικοφαρμακο με προσοχη ομως για τις γατες!Η σιτα δεν ειναι οτι καλητερο γιατι μπορει πολλη ευκολα να μαγκωσουν τα νυχια των πουλιων και εχουμε ατυχηματα με τα ποδια τους!Να ρωτησω και κατι λιγο ασχετο...εχω προβλημα με τα μυρμιγκια το καλοκαιρι μου τρωνε ΟΛΗ τη τροφη και δε ξερω τη να κανω .Χανω τσουβαλια τροφης!

20. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Διαβασε παρόμοια συζήτηση https://petbirds.gr/threads/Μυρμήγκια-στο-χώρο-εκτροφής.1826/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...