Από το ζευγάρωμα μέχρι την αναπαραγωγή

Συζήτηση με θέμα Από το ζευγάρωμα μέχρι την αναπαραγωγή, που ξεκίνησε από grekosdx, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 30 Μαρ 2014.

1. grekosdx

grekosdx PB New Member

Θα ήθελα να παραθέσω ένα βίντεο με όλη τη διαδικασία ζευγαρώματος - αναπαραγωγής, από το αυγό μέχρι τη στιγμή που τα μικρά βγαίνουν στα κλαδιά. Είναι κάτι που ήθελα να φτιάξω μόνος, αλλά λόγω απουσίας χώρου και τεχνικών μέσων για την ώρα, είπα να ανεβάσω στο φόρουμ αυτό το πολύ ωραίο αρχείο!

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ όμορφο βίντεο! Σ ευχαριστούμε!
    Απλά να πω ότι ο φίλος έχει βάλει για ζευγάρωμα ένα gloster με ένα κοινό καναρίνι που είναι λάθος.. Έχει χαλάσει την ράτσα.. Τα gloster με gloster και τα κοινά με κοινά.. Ένα άλλο μεγάλο λάθος είναι ότι και οι 2 γονείς έχουν σκουφί το έμβρυο μέσα στο αυγό έχει 25% πιθανότητα να πεθάνει.. 25% θνησιμότητα είναι ένα μεγάλο ποσοστό και τέτοια ζευγαρώματα θα πρέπει να τα αποφεύγουμε!

3. grekosdx

grekosdx PB New Member

Αλίκη, με μπέρδεψες! Και τα δύο σκουφάτα είναι... Τι δεν πιάνω??

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Έκανε 2 λάθη κατά τη γνώμη μου:
    1. Έβαλε gloster με κοινό ---> γιατί έβαλε μαζί 2 ξεχωριστές ράτσες.
      Σωστό ---> Τα gloster πρέπει να τα βάζουμε με gloster, και τα κοινά καναρίνια με κοινά.
    2. Έβαλε να ζευγαρώσουν 2 σκουφάτα ---> Λάθος γιατί υπάρχει 25% θνησιμότητα στους νεοσσούς
      Σωστό ---> Σκουφάτο καναρίνι Χ Με μη σκουφάτο καναρίνι και Gloster κορώνα (με σκούφο) Χ gloster χωρίς σκούφο
    Κατάλαβες τώρα? :)

5. grekosdx

grekosdx PB New Member

Συγχώρα με, αλλά όχι ακριβώς! :D
    Δεν είμαι ειδήμων στα είδη, οπότε πίστευα ότι αφού είναι σκουφάτα και τα 2, δεν υπήρχε πρόβλημα...
    Προφανώς το ένα είναι gloster και το άλλο απλώς σκουφάτο?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχα δεν πειράζει θα τα μάθεις! Το άλλο είναι λογικά κοινό σκουφάτο (λέω λογικά γιατί μπορεί να είναι και φωνής που από φωνής δε ξέρω)..
    [​IMG] 2 gloster ένα κορώνα (με σκουφί) και ένα χωρίς σκουφί.

[​IMG] και εδώ κοινά καναρινάκια και μερικά με σκουφί!

Διάβασε και αυτό περί σκουφιού: Σκουφατο κιτρινο Χ σκουφατο κοκκινο ή με απλο κοκκινο; :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  7. grekosdx

grekosdx PB New Member

Η θηλυκιά μου έχει αυτά τα σχέδια-χρώματα, μόνο που από κάτω είναι ποιο πρασινωπή! Και πριν λίγες μέρες, τα παιδιά στο φόρουμ είπαν ότι είναι αχάτης?!
    Τι παίζει τελικά? Έχασα τη μπάλα τώρα! χαχαχαχα

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Δε ξέρω Χρήστο τόσα πολλά για τα χρώματος! Μόνο τα βασικά (λιποχρωμικό, παρδαλό, μωζαίκ).. :p Αλλά ό,τι και να είναι εγώ τα αγαπώ! Δεν κολλάω πολύ στα χρώματα και στους τίτλους που τους βάζουμε..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...